Obowiązki pracownika po dostaniu elektronicznego zwolnienia lekarskiego
Zgodnie z obowiązującym prawem - rozporządzeniem z 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy - pracownik zobowiązany jest niezwłocznie zawiadomić swojego pracodawcy o nieobecności. Co więcej, przepisy określają, co dokładnie należy pracodawcy powiedzieć oraz w jakim terminie to zrobić.
- Ministerstwo Rodziny nie zdecydowało się zmienić tych obowiązujących od ponad 27 lat przepisów, choć w międzyczasie został uruchomiony system e-zwolnień lekarskich, które za pośrednictwem ZUS błyskawicznie trafiają do pracodawców - przypomina DGP.
Pracownik nie jest zwolniony z obowiązku informowania pracodawcy. Kiedy zostanie wystawione tzw. L4, należy poinformować o nim swojego szefa. Za niedostosowanie się do przepisów mogą czekać nas poważne konsekwencje, np. zwolnienie. DGP przytacza sprawę komendanta straży miejskiej przebywającego na zwolnieniach, który nie dopełnił swoich obowiązków. Za to został zwolniony dyscyplinarnie.
Czy trzeba zgłaszać nieobecność w pracy na L4?
Zgodnie z punktem 2 rozdziału 1 wyżej wymienionego rozporządzenia pracownik ma obowiązek niezwłocznie zawiadomić pracodawcę o przyczynie nieobecności, a także przewidywanym czasie jej trwania. Informacje te należy przekazać nie później niż w drugim dniu nieobecności pracy. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, należy także poinformować o przyczynie swojej nieobecności.
- Formalnie rzecz biorąc, pracownik nie jest zwolniony z obowiązku zawiadomienia pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy i przewidywanym jej okresie w przypadku, gdy zaświadczenie lekarskie jest udostępniane przez PUE ZUS. Innymi słowy, pracownik nadal powinien zawiadomić pracodawcę o przyczynie nieobecności w pracy i przewidywanym okresie jej trwania – podkreśla w rozmowie z Dziennikiem dr Michał Szypniewski, head of global mobility w kancelarii BKB.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- L4 bez zwolnienia lekarskiego? Co się zmieniło w 2023 r.? "Powinniśmy natychmiast rozpocząć dyskusję"
- ZUS kontroluje coraz więcej zwolnień lekarskich. Komu przyjrzy się dokładniej?
- Poważne zmiany w L4. Ile dni w roku będziemy mogli chorować?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Rynek Zdrowia/Dziennik Gazeta Prawna/Dz.U. 1996 nr 60 poz. 281
Źródło zdjęcia głównego: SimpleImages/Getty Images