Dalsza część artykułu poniżej
Jak przetrwać upały?
Obowiązki pracodawcy w upały
Upały zaliczane są w prawie pracy do "uciążliwych warunków", które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo i wydajność pracowników. W związku z tym pracodawcy mają prawny obowiązek zapewnić wszystkim zatrudnianym osobom bezpieczne warunki pracy. Dotyczy to również zmniejszania uciążliwości wynikających z upału. Jednym z nich jest obowiązek zapewnienia napojów - o tym szczegółowo pisaliśmy w oddzielnym artykule.
Podczas upałów pracodawcy mają możliwość wprowadzenia dodatkowych przerw lub zezwolenia na wcześniejsze zakończenie pracy przez pracowników. Nie mają jednak prawa do obniżenia za to wynagrodzenia.
Upały - kiedy pracownik może odmówić wykonywania pracy?
Państwowa Inspekcja Pracy podkreśla, że jeżeli miejsce pracy nie spełnia norm BHP i naraża na bezpośrednie ryzyko utraty zdrowia lub życia pracownika, lub gdy jego praca stanowi takie zagrożenie dla innych, pracownik ma prawo do zaniechania wykonywania swoich obowiązków. Taką sytuacją mogą być wysokie upały. Jeśli do tego dojdzie, to musi on natychmiast poinformować swojego pracodawcę. Co ważne, w tym czasie pracownik nadal pobiera wynagrodzenie.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak ochłodzić się w upały? Sprawdź nasze sposoby na gorące dni
- Nie tylko udar słoneczny. Jak upały wpływają na nasze zdrowie psychiczne?
- Co pić w czasie upałów? Te napoje nie tylko nawadniają, ale także wspomagają odchudzanie
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: gazeta.pl
Źródło zdjęcia głównego: pato welch/Getty Images