Czy na firmowej wigilii można pić alkohol? "Pracodawca może wyciągnąć konsekwencje". Za co?

Czy na firmowej wigilii można pić alkohol?
Czy pracownik może odmówić pracy w święta?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Święta to szczególny czas, który chcemy spędzić w domu z bliskimi, zwolnić tempo i odpocząć. Jednak wiele osób - zamiast celebrować ten moment - będzie musiało pójść do pracy. Czy mogą tego odmówić? Czy za wykonywanie zawodowych obowiązków w dni ustawowo wolne należą się dodatkowe pieniądze lub dzień wolny? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła dr Katarzyna Kalata, radca prawny. Nasz gościni wyjaśniła też, czy można pić alkohol na firmowej wigilii.

Podwójne wynagrodzenie za pracę w święta?

Wigilia i Boże Narodzenie zbliżają się już wielkimi krokami. Część Polaków będzie ucztować przy stole z rodziną i cieszyć się wolnymi dniami, a część będzie pełnić swoje zawodowe funkcje. Czy pracownicy mają prawo odmówić pracy w święta?

- Oczywiście to zależy, bo nie ma tak prosto w prawie, żeby odpowiedź była jednoznaczna. Są oczywiście zawody i branże, które mogą pracować w niedzielę i święta, na przykład: gastronomia, hotelarstwo, ochrona mienia, transport. Te branże oczywiście nie mogą odmówić pracy w niedzielę i święta. Jeżeli ktoś nie ma obowiązku pracować, to może odmówić, ale mowa oczywiście o pracownikach zatrudnionych na umowę o pracę - powiedziała dr Katarzyna Kalata.

Jeśli osoba nie pracuje na etat, to czy może oczekiwać od zleceniodawcy dodatkowych pieniędzy za pracę w święta?

- Wszystko zależy od tego, co mamy w umowie i co sobie w niej wynegocjujemy. Wszystkie regulacje, które mówią o odpoczynkach, o tym, że nie możemy pracować w niedzielę, święta, nie dotyczą umów cywilnoprawnych i na przykład osób, które współpracują na podstawie kontraktu B2B. Co ważne, tutaj dodam, że Parlament Europejski wprowadził rezolucję do bycia offline, więc możliwe, że to się niedługo zmieni. Komisja Europejska nad tym pracuje, żebyśmy mieli możliwość bycia "zapomnianym" po godzinach pracy, bo wiadomo, że cały czas jesteśmy narażeni na kontakt ze strony szefa - wskazała mecenas.

Dr Katarzyna Kalata omówiła również zagadnienie pracy w święta w kontekście osób zatrudnionych na umowę o pracę.

- W pierwszej kolejności powinniśmy otrzymać dzień wolny w okresie rozliczeniowym. Jeżeli go nie otrzymamy, to pracodawca ma obowiązek dać nam dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia. Nawet jeżeli byśmy pracowali godzinę, co istotne, to powinniśmy dostać cały dzień wolny albo stuprocentową gratyfikację. Ale jeżeli mamy umowę cywilnoprawną czy inną umowę, to musimy sobie coś takiego wynegocjować - wyjaśniła gościni Dzień Dobry TVN.

Czy picie alkoholu na firmowej wigilii jest dozwolone?

W wielu firmach organizowane są wigilie pracownicze, na których pojawia się alkohol. Czy jest to zgodne z prawem?

- Tutaj mamy art. 44. Ustawy o wychowaniu w trzeźwości, który mówi, że nie można spożywać alkoholu w miejscu pracy. Ale w prawie jak to w prawie, zawsze są jakieś wyjątki. Sąd Najwyższy powiedział, że jeżeli świętujemy jakąś okoliczność czy na przykład organizowane są takie wigilie, to możemy spożywać niewielką ilość alkoholu. I wtedy nie grożą nam żadne koszty. Jeżeli pracodawca wyraża zgodę na takie spotkanie, to nie może nas z tego powodu np. zwolnić dyscyplinarnie, bo spożywaliśmy alkohol. Ale oczywiście, jeżeli przekroczymy jakieś granice, ujawnimy jakąś tajemnicę firmową czy po prostu zachowamy się nieprzyzwoicie, sprzecznie z zasadami współżycia społecznego, to pracodawca może wyciągnąć konsekwencje. Podam przykład takiej sytuacji, że na wigilii firmowej niektórzy pracownicy za dużo wypili i włamali się do gabinetu szefa, bo było im za mało alkoholu. Wiadomo, że w takiej sytuacji wobec pracownika można wyciągnąć konsekwencje. Nie za samo picie, tylko po prostu za przekroczenie pewnych zasad - podkreśliła ekspertka z zakresu prawa.

Dr Kalata poruszyła również kwestię dodatków świątecznych. Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca nie ma obowiązku wręczać pracownikom prezentów lub wypłacać dodatkowych pieniędzy.

- O wszelkich bonusach, premiach zawsze decyduje szef, czyli może je przyznać, ale nie musi. Uchwala to w regulacjach wewnętrznych. Nie ma przepisów, które nakazywałyby wypłacenia takiego dodatku - podsumowała specjalistka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości