Zatrudniają, a potem szybko zwalniają pracowników z pokolenia Z. Podali kilka powodów

Zwolnili pracowników z pokolenia Z
Zwolnili pracowników z pokolenia Z
Źródło: GettyImages/RunPhoto
Większość firm nie jest zadowolonych z części czy większości pracowników z pokolenia Z - tak mówią wyniki sondażu opublikowanego przez platformę doradczo-edukacyjną Intelligent. Ekspert z firmy ostrzega jednak przed kierowaniem się stereotypami na temat osób rozpoczynających ścieżkę zawodową. Dlaczego?

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Przemysław Lelewski, ekspert HR w Dzień Dobry TVN
Jakie jest pokolenie “Z”?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zwolnienia wśród pokolenia Z

Międzynarodowa platforma doradczo-edukacyjną Intelligent przeprowadziła sondaż wśród 966 liderów biznesu, zaangażowanych w procesy rekrutacyjne. Zapytano ich o najczęstsze przyczyny zwolnień pracowników z pokolenia Z (urodzonych między 1997 a 2010 rokiem). Teraz opublikowano wyniki tej ankiety.

Jak się okazuje, 3/4 firm nie jest zadowolonych z części, bądź nawet wszystkich zatrudnionych przez siebie w tym roku początkujących na rynku pracy absolwentów uczelni. Ponadto 6 na 10 firm przyznaje się do zwolnienia takich pracowników zaraz po ich zatrudnieniu.

Dlaczego zwalniają pracowników pokolenia Z?

Dlaczego menagerowie podjęli decyzje o zwolnieniu pracowników urodzonych w i po 1997 roku?

Wśród powodów wymienili:

  • brak motywacji i inicjatywy,
  • brak profesjonalizmu,
  • słabe umiejętności organizacyjne,
  • trudności w komunikacji,
  • problemy z przyjmowaniem informacji zwrotnych na temat swojej pracy.

38 proc. uczestników sondażu często wskazywało również na brak odpowiedniego doświadczenia zawodowego. Zdaniem Huya Nguyena, głównego doradcy ds. edukacji i rozwoju kariery w Intelligent, w tym kontekście niezwykle istotne wydaje się dostosowanie oczekiwań i skupienie się na "potencjale, a nie na doświadczeniu".

Ekspert poradził pracodawcom, by nie odrzucali pracowników pokolenia Z na podstawie panujących na ich temat stereotypów, a odpowiednie przygotowanie do miejsca pracy jest odpowiedzialnością nie tylko pracownika, ale także pracodawcy. Mogą oni łączyć więc świeżo zatrudnione osoby z lepiej wykwalifikowanymi pracownikami, zapewnić im odpowiednie formalne szkolenie i sprecyzować konkretnie stawiane oczekiwania i zasady firmy.

Więcej w TVN24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości