Szukasz miejsca, które wygląda nieziemsko, a jednocześnie jest bardzo blisko i nie trzeba tracić czasu na dojazd? Mamy idealną propozycję! W województwie świętokrzyskim znajdziesz niesamowitą, malowniczą atrakcję, która zapiera dech w piersiach. W kamieniołomie Kopulak poczujesz się jak na Marsie. Co warto o nim wiedzieć? Jak tam dojechać?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kamieniołom Kopulak - gdzie to jest? Jak dojechać?
Kamieniołom Kopulak to niezwykłe miejsce w województwie świętokrzyskim. Jego nazwa pochodzi od surowca, który jest tam wydobywany, a mianowicie pstrych piaskowców triasowych. Skały te zbudowane są głównie z ziaren kwarcu, z domieszką minerałów ciężkich.
Aby dotrzeć do kamieniołomu Kopulak, trzeba udać się do miejscowości Suchedniów. Do malowniczej atrakcji najłatwiej dojedziesz od ul. Langiewicza, z której należy skręcić w szutrową drogę i jechać w kierunku lasu, a potem na pierwszym rozjeździe skręcić w prawo.
Suchedniów leży w województwie świętokrzyskim, na Płaskowyżu Suchedniowskim. Warto wybrać się tam na weekend i zobaczyć niezwykły kamieniołom, dzięki któremu poczujesz się, jak na Czerwonej Planecie.
Jakie atrakcje ma dla nas Kamieniołom Kopulak?
Czerwone piaskowce w kamieniołomie Kopulak tworzą niezwykły, niemal surrealistyczny krajobraz. Zalana wodą niecka kamieniołomu mieni się intensywnym pomarańczowo-czerwonym odcieniem, co zawdzięcza obecności związków żelaza i minerałów ciężkich. Choć widok jest hipnotyzujący, tabliczka ostrzegawcza stanowczo odradza kąpiel - pod powierzchnią kryją się ostre skały i inne pozostałości górniczej działalności, co czyni to miejsce niebezpiecznym.
Otoczony monumentalnymi blokami skalnymi teren kamieniołomu jest trudno dostępny, lecz równie spektakularne, jeśli nie jeszcze piękniejsze widoki roztaczają się z pobliskiej linii lasu. Prowadzi tam wydeptana ścieżka, pozwalająca obejść kamieniołom dookoła i podziwiać jego niezwykłe piękno. Patrząc na ten krajobraz, można odnieść wrażenie, jakby przeniosło się na powierzchnię Marsa.
Kamieniołom Kopulak w świętokrzyskim - ciekawostki
Czerwone piaskowce suchedniowskie są wykorzystywane do budowy płyt wykładzinowych, krawężników, a także płyt chodnikowych. Znanym przykładem wykorzystania tego materiału jest postument pomnika Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich w Warszawie, jak również dolne części elewacji zespołu klasztornego na kieleckiej Karczówce.
Ciekawostką jest też to, że podczas wydobycia piaskowca odkryto liczne ślady życia sprzed 240 milionów lat. W latach 2001–2003 odnaleziono tropy triasowych archozaurów, gadów oraz płazów.
Zobacz także:
- Piechcin – co warto zobaczyć? O zabytkach, jeziorze i nurkowaniu
- Największe parki w Krakowie. Te miejsca warto odwiedzić w ładny dzień
- Ciekawe miejsca w Polsce na weekendowy wyjazd. "Możemy tam uprawiać dendroterapię"
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: Instagram, podrozowanienieboli.pl, wikipedia.org
Źródło zdjęcia głównego: GettyImages, Instagram