Jeśli lubisz zwiedzać malownicze miejsca tuż nad jeziorem, koniecznie odwiedź Piechcin. To niewielka wieś w województwie kujawsko-pomorskim, w której zobaczysz namiastkę chorwackiego wybrzeża. Dlaczego? W Piechcinie możesz podziwiać piękny krajobraz, a nawet nurkować.
Piechcin to doskonały kierunek na udany weekend poza miastem. Mała wioska słynie z pięknego i malowniczego jeziora, a także możliwości nurkowania. Zobacz, co warto jeszcze zobaczyć w Piechcinie i jak możesz spędzić tam czas wolny.
Gdzie leży Piechcin?
Piechcin to wieś, która położona jest w województwie kujawsko-pomorskim. Miejsce jest oddalone od Bydgoszczy o 44 kilometry i tylko 9 kilometrów od Barcina. Wieś liczy około 3000 mieszkańców.
Region Piechcina jest interesujący pod względem historycznym i etnograficznym. Tak zwane Pałuki są częścią ziemi kaliskiej, które słyną z grodów obronnych w Biskupinie, a także pięknych i malowniczych jezior. Jednym z wyróżniającym się miejsc pod względem atrakcyjnego krajobrazu jest właśnie Piechcin.
Piechcin – jezioro, które zachwyca
Piechcin słynie z jeziora, którego wygląd porównywalny jest do wybrzeża w Chorwacji. Turkusowy kolor wody w połączeniu z pionowymi skałami zachwyca turystów. To zasługa dużych pokładów białych skał wapiennych. Niedaleko Piechcina znajduje się kopalnia odkrywkowa, z której pozyskiwany jest właśnie wapień. Jak zatem powstało jezioro o niecodziennym odcieniu? To przez kamieniołom w Piechcinie, który jest nieczynny od lat 60. XIX wieku.
Samo jezioro ma aż 4,5 hektara powierzchni, a głębokość jeziora w Piechcinie wynosi nawet 25 metrów. Jezioro w Piechcinie słynie nie tylko z wyjątkowego koloru, ale także z dużej widoczności. Utrzymuje się ona od 8 do 12 metrów. Najlepsza widoczność jeziora w Piechcinie jest oczywiście latem.
W części płytkiej jeziora można spotkać bogactwo roślin oraz zwierząt. W Piechcinie występują ryby takie jak szczupaki, karpie, sandacze, liny czy płocie. Naturalna przyroda zachwyca nie tylko na powierzchni, ale także podczas nurkowania. To jedna z największych atrakcji Piechcina.
Jezioro w Piechcinie jest częstym wyborem par młodych jako miejsce udanej sesji fotograficznej. Efekty mogą być zdumiewające ze względu na piękny krajobraz, przypominający zagraniczne wybrzeża.
Jezioro w Piechcinie – czy można się kąpać?
Kąpiel w jeziorze w Piechcinie jest zabroniona ze względu na to, że jest to teren prywatny. Samo jezioro jest bezpieczne i czyste, dlatego warto postawić na nurkowanie wraz z firmą, która posiada odpowiednie zezwolenia. Przejrzystość wody kusi turystów, aby pływać w jeziorze, jednak warto robić to zgodnie z prawem.
Nurkowanie w Piechcinie
Jedną z atrakcji w Piechcinie jest nurkowanie. Warto jednak pamiętać, że nie można robić tego samodzielnie ze względu na to, że teren jeziora należy do kopalni odkrywkowej. Istnieją jednak specjalne kluby nurkowe, które mają pozwolenie na nurkowanie w Piechcinie.
Po zanurzeniu się w jeziorze można zobaczyć dwa jachty, wraki samochodów lub zbiornik z gazem. Na dnie jeziora znajdują się pozostałości po eksploatacji górniczej, które zasługują na uwagę. Można tam także znaleźć żaglówkę kabinową. Wszystkie te atrakcje sprawiają, że nurkowanie nie jest nudne. Pod wodą znajduje się także specjalna platforma szkoleniowa dla początkujących.
Kamieniołom w Piechcinie
Piechcin to miejsce, w którym znajdują się złoża skał wapiennych. Najstarszy kamieniołom pochodzi z XIX wieku. W Piechcinie powstała fabryka Ryszarda Holtza, którą w 1882 roku przejęły Gogolińsko-Gorażdżańskie Zakłady Wapiennicze.
Drugi kamieniołom pracował w 1909 roku, wykorzystując wyciągi elektryczne. Pomiędzy pierwszą a drugą wojną światową rozpoczęło się wydobycie wapienia na większą skalę. Do pracy nad wydobyciem wykorzystywano także kolejkę wąskotorową, która jest aktualnie symbolem Pałuk. Po wojnie zakłady zmieniały swoją nazwę oraz właścicieli. Aktualnie cementownia należy do przedsiębiorstwa Lafarge i znajduje się w Bielawach, niedaleko Piechcina.
Co jeszcze warto zobaczyć w Piechcinie?
Jezioro w Piechcinie to nie jedyne atrakcyjne miejsce, które warto odwiedzić. Znajduje się tam także pałac, którego budowla ma elementy neorenesansowe. Na uwagę zasługuje półokrągły front, a także dekoracyjne obramowanie okien. Jest to doskonałe miejsce dla miłośników sztuki i architektury, ale nie tylko. Park w okolicy pałacu jest świetnym miejscem na odpoczynek i relaks na łonie przyrody.
Zobacz także:
Portugalia wprowadziła nowy podatek dla podróżujących samolotami. O ile podrożeją bilety?
Podróżowanie z psem - jak zaplanować wakacyjny wyjazd z czworonogiem?
Zobacz wideo: Kajakiem przez świat
Autor: Adrian Adamczyk