Jakie jest ryzyko zawału dla młodych osób? "Przyczyny są zazwyczaj dwie"

Zawał w młodym wieku
Zawał serca w młodym wieku - napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zawał serca to jedno z najpoważniejszych zagrożeń zdrowotnych w Polsce. Co roku dotyka ponad 100 tys. osób. Choć kojarzymy go z osobami starszymi, to aż 10% przypadków występuje u osób ok. 40 roku życia.

Zawał w młodym wieku

Asia to 27-letnia farmaceutka, która trzy lata temu niespodziewanie doświadczyła zawału. Gdyby nie pomoc specjalistów, mogłaby nie przeżyć.

- 18 marca 2021 roku doszło do zawału serca i nagłego zatrzymania krążenia. To był dzień, kiedy musiałam jechać do biura. Wracając do domu, czułam w tramwaju duszności. Wróciłam do mieszkania, odpoczęłam, poszłam na spacer z psem. (...) Nie chciałam być wzięta do szpitala, bo uważałam, że nie ma takiej potrzeby. Tata mnie namówił, za co jestem wdzięczna, bo do samego zatrzymania krążenia doszło w szpitalu, także miałam dużo szczęścia - opowiadała Joanna Tomowiak.

- Zawał można dostać w każdy wieku, nawet bardzo młodym. Już od 20 lat obserwujemy pacjentów, tak samo w wieku 30 paru lat. Przyczyny bywają dwie najczęściej, czyli hipercholesterolemia oraz pęknięcie tętnicy - mówiła lek. Karolina Anna Konsek.

Ryzyko zawału serca u młodych ludzi

Ryzyko zawałem rośnie wraz z wiekiem, należy jednak pamiętać, że zdarzają się wyjątki. I to coraz częściej. Najmłodszą pacjentką była 23-latka, która przyjechała z typowymi objawami zawału serca - mówił prof. dr hab. n. med. Mariusz Gąsior.

- Przebadaliśmy 700 1-klasistów i okazało się, że 15 proc. dzieci miało podwyższony stopień cholesterolu. Ich rodzice są w wieku ok. 35. lat. Te badania są ważne, bo pozwalają wdrożyć prewencję rozwoju miażdżycy. Rodzice w takiej sytuacji powinni też się przebadać pod kątem ryzyka występowania zawału serca - podsumował.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na Player.pl.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości