Czy zawał serca jest zapisany w genach? "To sygnał, że powinniśmy bardziej zainteresować się swoim zdrowiem"

Czy zawał można odziedziczyć?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy można odziedziczyć zawał?
Czy można odziedziczyć zawał?
„Z całego serca chcę pomoc córce”
„Z całego serca chcę pomoc córce”
Monika Miller szczerze o swojej chorobie
Monika Miller szczerze o swojej chorobie
Co leczymy zimnem?
Co leczymy zimnem?
Julia Wieniawa o chorobie Hashimoto
Julia Wieniawa o chorobie Hashimoto
Badacze z Australii zidentyfikowali geny mające wpływ na rozwój choroby wieńcowej, a w konsekwencji wystąpienie zawału serca. Czy ich posiadanie przesądza sprawę? Co możemy zrobić, aby uniknąć problemów z sercem? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z prof. dr hab. n.med. Marcinem Grabowskim, kierownikiem Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Czy zawał serca mamy zapisany w genach?

Naukowcu z Australii zidentyfikowali najbardziej krytyczne geny, które powodują chorobę wieńcową i mogą wywołać zawał serca. Jeden z nich to PHACTR1. Jednak fakt, że je posiadamy, nie oznacza, że zachorujemy. - Należy tutaj powiedzieć, że mówimy o pewnej predyspozycji. To nie jest tak, że, jak mamy pewien zestaw genów [...] to na pewno będziemy mieli np. chorobę serca czy zawał serca. Tylko mamy większe proporcjonalnie prawdopodobieństwo. To przede wszystkim powinien być sygnał, że powinniśmy bardziej zainteresować się swoim zdrowiem - prof. dr hab. n.med. Marcin Grabowski, kierownik Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, rzecznik prasowy Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

O tym, że możemy mieć predyspozycje do wystąpienia chorób serca, mogą świadczyć ewentualne problemy ze zdrowiem naszych najbliższych. - Mapą naszego kodu genetycznego są najbliżsi członkowie naszej rodziny. Warto powiedzieć, że najważniejsi z tej perspektywy obciążeń genetycznych są najbliżsi krewni, czyli to są rodzice, nasze dzieci, nasze rodzeństwo. Jeżeli w rodzinie występują jakieś choroby, czyli jeśli one występują u kilku krewnych z naszej rodziny, wtedy możemy podejrzewać u siebie tę predyspozycję - mówił specjalista.

Warto dodać, że o obciążeniu genetycznym nie możemy mówić, jeżeli w naszej rodzinie np. wszyscy chorują na serce, ale są to osoby starsze w wieku 80-90 lat. O pewnych uwarunkowaniach mówi się wtedy, gdy choroby serca występują u mężczyzn w wieku poniżej 55. roku życia, a u kobiet poniżej 65. roku życia.

Zawał serca - jakie daje objawy?

Większość osób, która przechodzi zawał serca ma typowe objawy, czyli charakterystyczny ból zamostkowy, czasem promieniuje on do rąk, żuchwy. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy przebieg zwału jest nietypowy. - Faktycznie u pewnego odsetka pacjentów, częściej u kobiet, to może być kilkanaście procent kobiet, jest taki nietypowy przebieg. Mogą być np. bóle brzucha. W terminologii medycznej mówimy o tzw. masce brzusznej zawału serca- to mogą być nudności, to może być ogólne złe samopoczucie, to może być utrata przytomności - mówił specjalista.

Co można zrobić, aby zadbać o swoje serce i zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów kardiologicznych? Dowiecie się tego z naszej rozmowy

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości