Kobiecy zawał serca - objawy
Zawał serca u kobiety często różni się objawami od tego obserwowanego u mężczyzn. Choć anatomicznie mamy takie samo serce jak mężczyźni, wpływ między innymi hormonów sprawia, że atak serca odbierany jest przez nas inaczej. Jeden z najbardziej znanych u mężczyzn objawów, jakim jest ból w klatce piersiowej, może wcale się nie pojawić. Z kolei zamiast niego mogą wystąpić bóle w innych częściach ciała.
Symptomy zbliżającego się zawału serca to między innymi:
- nudności;
- ucisk w dolnej lub górnej części brzucha;
- mdłości, wymioty;
- ból szyi, szczęki, górnej części pleców, czasami klatki piersiowej;
- brak tchu, duszności;
- nagłe, ekstremalne zmęczenie;
- omdlenia.
Jeżeli przynajmniej kilka z tych objawów utrzymuje się dłużej niż 20 minut, szybko wezwij pogotowie. Mit, który zakłada, że zawał serca dotyczy mężczyzn częściej niż kobiet, często prowadzi do tragicznych konsekwencji. W rzeczywistości ryzyko zawału u kobiet po 55. roku życia wzrasta do tego samego poziomu, co u mężczyzn.
Życie po przeszczepie serca. Zobacz video:
Jakie jest ciśnienie przy zawale serca?
Przed chorobą niedokrwienną serca i zawałem w teorii chroni nas tzw. parasol estrogenowy. Są to hormony wytwarzane przez jajniki, które mają chronić serce i organizm kobiety. W praktyce jednak tryb życia kobiet skutecznie niszczy ich działanie. Ciągły stres oraz brak odpowiedniej ilości snu czy dobrej diety sprawił, że dziś nawet trzydziestoletnie panie przechodzą nierzadko trudne do rozpoznania zawały serca, które są jednak bardzo dotkliwe w skutkach.
Zawał serca dotyka częściej osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze, nie oznacza to jednak, że przy zawale ciśnienie musi wzrosnąć. Zdarza się, że ciśnienie podczas zawału spada lub pozostaje w normie. Może także wzrosnąć tylko puls, ze względu na wyrzut adrenaliny w organizmie spowodowany silnym stresem. Zdarza się, że objawy zawału można zauważyć nawet kilka dni przed nim. Trudno jednak jednoznacznie określić, ile trwa zawał, ponieważ jego objawy u każdego utrzymują się przez inny okres czasu.
Utajony zawał serca - objawy
Cichy lub utajony zawał serca występuje w szczególności u osób, które cierpią na cukrzycę. Wiele kobiet i mężczyzn nawet nie zdaje sobie sprawy, że kiedyś przebyło zawał serca. Objawy utajonego zawału serca mogą być podobne do zwykłego, jednak o mniejszym nasileniu. Zaliczamy do nich między innymi:
- zmęczenie;
- długotrwały kaszel;
- zimne poty;
- drętwiejące kończyny;
- zawroty głowy;
- lekki ból lub dyskomfort w klatce piersiowej.
Jeżeli objawy te pojawiają się, a my mamy świadomość, że znajdujemy się w grupie ryzyka lub cierpimy na cukrzycę, powinniśmy od razu zadzwonić na pogotowie.
Jak uniknąć zawału
Aby uchronić się przed zawałem serca, należy wykonywać regularne badania krwi i nie unikać kontaktu z lekarzami. Dodatkowo przed zawałem chronią właściwe nawyki żywieniowe, odpowiednia ilość snu i ruchu oraz umiejętne radzenie sobie ze stresem - w formie ćwiczeń, medytacji czy regularnych treningów relaksacyjnych.
Zobacz także:
- Sport na mrozie szkodzi sercu? "Jeśli ktoś uważa, że morsowaniem buduje zdrowy organizm, to jest w błędzie"
- Barbara Stuhr o wsparciu męża w chorobach: "Musiałam zadbać o siebie w taki sposób, żeby mieć siłę to dźwigać"
- Lekarz o niezwykłych narodzinach. Dziewczynka przyszła na świat, mimo że jej matka jest w śpiączce
Autor: Sylwia Wołoch
Źródło zdjęcia głównego: PM Images/Getty Images