Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.
Badania medycyny pracy. Co dokładanie się zmienić?
Przedstawiciele ministerstwa zdrowia podają, że rozszerzony zakres badań ma zacząć obowiązywać już od nowego roku. Nie jest jednak wykluczone, że ze względu na konieczność integracji oprogramowania NFZ i medycyny pracy program ruszy z niewielkim opóźnieniem.
Warto dodać, że poza lipidogramem, stężeniem glukozy oraz wskaźnikiem BMI w ramach programu dostępne będą również mammografia, cytologia oraz badanie PSA.
Badania medycyny pracy. Kto i jak często musi jej wykonywać?
Badania medycyny pracy zleca pracodawca. Każdy pracownik etatowy powinien je wykonywać nie częściej niż raz w roku i nie rzadziej niż raz na pięć lat.
Spotkanie z lekarzem medycyny pracy zazwyczaj rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem. W jego trakcie specjalista zadaje pytania dotyczące ewentualnych chorób przewlekłych, stosowanych leków, historii chorób, urazów, operacji, rodzinnych predyspozycji oraz ewentualnych uzależnień. Następnie lekarz przeprowadza badanie fizykalne. Mimo że zakres badań wykonywanych w ramach medycyny pracy jest stały, to w zależności od stanu zdrowia pacjenta i specyfikę zawodu lekarz może rozszerzyć pakiet i zlecić dodatkowe badania, np. morfologię, badanie wzroku, kardiologiczne, laryngologiczne.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ile dni musisz przepracować, żeby zarobić na wyprawienie tegorocznych świąt? "Zacisnęliśmy pasa"
- W tej branży wynagrodzenie wynosi nawet 40 tys. zł. "Pracodawcy cenią sobie umiejętności"
- Możesz mieć szansę na nowe świadczenie. Od stycznia ZUS przyjmuje wnioski
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: money.pl
Źródło zdjęcia głównego: demaerre/Getty Images