Przed niezdiagnozowaną chorobą z objawami gorączki, bólu głowy, kaszlu, kataru i bólu ciała ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). - Większość zgłoszonych przypadków dotyczy dzieci, szczególnie poniżej 5. roku życia - podkreślono w komunikacie. Trwają badania.
Dalsza część tekstu pod wideo:
GIS. Ponad 400 przypadków niezdiagnozowanej choroby w Demokratycznej Republice Konga
Jak informuje GIS, między 24 października a 5 grudnia 2024 r. w strefie zdrowia Panzi w prowincji Kwango w Demokratycznej Republice Konga odnotowano 406 przypadków niezdiagnozowanej choroby z objawami gorączki, bólu głowy, kaszlu, kataru i bólu ciała, a wśród nich - 31 zgonów.
- Wszystkie ciężkie przypadki zgłoszono również jako poważne niedożywienie. Większość zgłoszonych dotyczy dzieci, szczególnie poniżej piątego roku życia - zaznacza inspektorat.
Trwają badania laboratoryjne niezdiagnozowanej choroby
Służby pracują na miejscu, by dokładnie zbadać nieznaną chorobę.
- Zespoły szybkiego reagowania zostały rozmieszczone w celu zidentyfikowania przyczyny i wzmocnienia reakcji. Zespoły ekspertów zbierają próbki do badań laboratoryjnych, zapewniają bardziej szczegółową charakterystykę kliniczną wykrytych przypadków, badają dynamikę transmisji i aktywnie poszukują dodatkowych przypadków, zarówno w placówkach służby zdrowia, jak i na poziomie społeczności. Zespoły pomagają również w leczeniu pacjentów, komunikacji ryzyka i zaangażowaniu społeczności - przekazuje GIS.
Jednocześnie zaznacza, że biorąc pod uwagę zgłaszane objawy kliniczne oraz szereg powiązanych zgonów, ostre zapalenie płuc, grypa, COVID-19, odra i malaria - są uważane za potencjalne czynniki przyczynowe, a niedożywienie jest czynnikiem współistniejącym.
- Trwają badania laboratoryjne w celu ustalenia dokładnej przyczyny. Na tym etapie możliwe jest również, że więcej niż jedna choroba przyczynia się do przypadków i zgonów - podaje GIS.
GIS z apelem do podróżnych. "Zachować szczególną ostrożność"
GIS podkreśla, że na poziomie kraju (Kongo) ryzyko jest uważane za umiarkowane ze względu na lokalny charakter ogniska w strefie zdrowia Panzi w prowincji Kwango.
- Jednak potencjał rozprzestrzeniania się na sąsiednie obszary, w połączeniu z lukami w systemach nadzoru i reagowania, wskazuje na potrzebę zwiększonej gotowości - czytamy w komunikacie.
Na poziomie regionalnym i globalnym ryzyko pozostaje obecnie niskie, ale "bliskość dotkniętego obszaru do granicy z Angolą budzi obawy o potencjalną transmisję transgraniczną, a stały monitoring i koordynacja transgraniczna będą niezbędne do złagodzenia tego ryzyka".
Inspektorat zaleca, aby zachować ostrożność wobec osób przybywających z opisanego regionu z objawami infekcji układu oddechowego.
- Osoby wyjeżdżające do Kongo powinny także zachować szczególną ostrożność i śledzić komunikaty władz lokalnych i WHO - apeluje.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Tajemnicza choroba atakuje dzieci. Lekarz: "Nie udało się ustalić przyczyny"
- Potworniak - zagadkowy nowotwór jajnika. "Zazwyczaj nie daje żadnych objawów"
- Dlaczego niektórzy są odporni na wirusy i kto łagodniej przechodzi zakażenie? Naukowcy wyjaśniają
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: GIS/PAP
Źródło zdjęcia głównego: Godji10/Getty Images