GIS

  Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące talerzy z melaminy. Ze względu na przekroczenie limitu migracji specyficznej formaldehydu partia produktu znika z rynku. Która sieć go oferowała?

  Popularne lody Häagen-Dazs okazały się zawierać zakazaną w Unii Europejskiej substancję. Główny Inspektorat Sanitarny przekazał informację o wycofaniu przez firmę kilku partii produktów.

  Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności. Z powodu stwierdzenia wysokiej zawartości alakaloidów tropanowych wycofano określone partie chipsów kukurydzianych. O jakie produkty dokładnie chodzi? Dlaczego są niebezpieczne?

  Producent lodów Häagen-Dazs podjął decyzję o wycofaniu wybranych serii swoich produktów z obrotu. W trakcie ich produkcji zastosowano zanieczyszczony ekstrakt waniliowy. Główny Inspektorat Sanitarny wyjaśnia, które partie nie nadają się do spożycia.

  Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności. Ze względu na wykrycie niezadeklarowanej substancji alergennej partia produktu znika z rynku. O jakim dokładnie mowa? Na co muszą zwrócić uwagę alergicy?

  Sprawdź zalecenia GIS-u.

  Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności. Ze względu na wykrycie obecności bakterii 

  Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed produktem, który można kupić w sieci sklepów Auchan - jest nią łyżka szumówka. Zawiera on niebezpieczne związki, które mogą przedostawać się do pożywienia. 

  Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie przed szklankami utrzymującymi temperaturę. Produkt ten został wycofany ze sprzedaży prowadzonej przez sieć sklepów Aldi. Co należy zrobić ze szklankami?

  Przed nami kolejny sylwester w cieniu pandemii koronawirusa, dlatego Główny Inspektor Sanitarny wydał rekomendacje w sprawie organizacji zabaw. Jak powinniśmy postępować, by uniknąć zakażenia? Na co zwrócić szczególną uwagę?

  Jak informuje GIS w trzech partiach przypraw ziela angielskiego wykryto obecność bakterii Salmonelli. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nadzorują proces wycofywania ziela. Które przyprawy zostały zanieczyszczone i powinno się je wyrzucić?

  GIS wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności. W pochodzącej z Turcji chałwie z pistacjami wykryto bakterie salmonelli. Jeżeli ją kupiliście - pod żadnym pozorem jej nie spożywajcie.

  Bakterie salmonelli wykryto na skorupkach jajek w jednej partii produktu w Biedronce. Główny Inspektorat Sanitarny wydał w tej sprawie ostrzeżenie. Jak przypomina, spożycie skażonych jajek, zwłaszcza na surowo, może być niebezpieczne dla zdrowia.

  Aż 12 rodzajów lodów wycofano ze znanych dyskontów spożywczych, takich jak Żabka, Biedronka czy Lidl. Na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego pojawiła się informacja, że wykryto w nich groźną dla zdrowia substancję. Które lody zostały wycofane ze sprzedaży?

  Jeden z producentów wycofał ze sprzedaży kilka partii makaronów. Powodem takiej decyzji jest deoksyniwalenol. Substancja ta ma szkodliwe działanie na zdrowie człowieka. Oto lista wycofanych produktów.

  Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które będę obowiązywały od 1 września 2021 roku. Wśród rekomendacji znalazło się: szczepienie dla pracowników szkół i uczniów w określonych grupach wiekowych, dezynfekcja, dystans, higiena, maseczki i wietrzenie sal.

  Główny Inspektorat Sanitarny wycofał ze sprzedaży jedną partię popularnego sosu czosnkowego firmy Roleski. Ten wielokrotni gościł na naszych stołach, w końcu chętnie dodajemy go do wielu dań czy kanapek. Badanie wykazało jednak, że bezglutenowy produkt zawiera gluten, którego nie uwzględniono na etykiecie. Jego spożycie przez osoby chore na celiakię może mieć dramatyczne skutki.

  GIS wycofał z rynku parówki wyprodukowane przez firmę Sokołów dla jednej ze znanych sieci. Chodzi o partię, w której znaleziono Listeria monocytogenes - bakterię wywołującą listeriozę. - W przypadku wystąpienia objawów choroby po spożyciu produktów objętych komunikatem, należy skontaktować się z lekarzem - dodaje urząd.

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu na terenie całego kraju serię popularnego produktu leczniczego stosowanego w przypadku przeziębienia lub grypy. Mowa o leku Febrisan w formie proszku. Klienci mogą go zwrócić w aptece i dostaną zwrot pieniędzy na podstawie dowodu zakupu.

  Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed zakupem dwóch produktów w Biedronce i Lidlu. Chodzi o mięso z kurczaka, w którym wykryto salmonellę. Producent rozpoczął już wycofywanie produktu z rynku.

  Firma Action Poland sp. z o.o. wycofuje jedną partię sezamków – poinformował w środę, w ramach ostrzeżenia publicznego dotyczącego żywności, Główny Inspektorat Sanitarny. Powodem działań jest wykrycie tlenku etylenu.

  Zima zbliża się wielkimi krokami. Jak będzie wyglądał najbliższy sezon dla branży narciarskiej? Trwają ustalenia w sprawie reżimu sanitarnego związanego z pandemią koronawirusa. Decyzje mają zapaść we wtorek 24 listopada.

  Jak postępować, gdy zaobserwujemy u siebie objawy typowe dla zakażenia koronawirusem? Główny Inspektorat Sanitarny wyjaśnia, co zrobić i gdzie się zgłosić.

  Kolejny sposób na wyłudzanie pieniędzy znaleźli pomysłowi oszuści. Tym razem pretekstem jest rzekomo dodatni wynik testu na koronawirusa. Przed fałszywymi SMS-ami ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny. Sprawdź, jak się nie dać nabrać.

  Dyrektor szkoły może wprowadzić obowiązek osłony ust i nosa. To jeden z zapisów, jaki znalazł się w wytycznych opracowanych przez ministerstwo edukacji w porozumieniu z resortem zdrowia oraz głównym inspektorem sanitarnym. W jakich przypadkach uczniowie będą musieli nosić maseczki?

  Na tę decyzję od dawna czekali uczniowie i ich rodzice oraz nauczyciele. 1 września rok szkolny tradycyjnie rozpocznie się w szkołach. Zajęcia będą odbywały się w salach lekcyjnych. Taką informację przekazał minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Jak będzie wyglądała nauka? Jakie są wytyczne dotyczące higieny? Czy uczniowie będą musieli nosić maseczki?

  Wakacje w pełni, ale urzędnicy myślą już o roku szkolnym. Wytyczne epidemiologiczne dla szkół przygotowuje Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym. Będą one obowiązywały od 1 września 2020 r. dla placówek pracujących w systemie stacjonarnym. Czy uczniowie na lekcjach będą musieli nosić maseczki?

  Niezbyt dobra wiadomość dla osób, które wypoczywają nad Bałtykiem. Sopot-Kamienny Potok-Koliba to kolejne kąpielisko zamknięte w Trójmieście. Wcześniej Główny Inspektorat Sanitarny podjął taką decyzję w stosunku do czterech plaż w Gdańsku. Powodem jest wykwit sinic. Czym grozi kąpiel w zanieczyszczonej nimi wodzie?

  Główny Inspektorat Sanitarny opublikował aktualizację wytycznych przeciwepidemicznych dla przedszkoli i żłobków. Przewidziano w niej zwiększenie wielkości grup, w których mogą przebywać dzieci oraz zmniejszenie wymaganego metrażu przypadającego na jedno dziecko.

  Jest sto razy silniejszy niż morfina, uzależnia szybciej niż metamfetamina i zabija szybciej niż heroina. Mowa o fentanylu - leku dostępnym na receptę, od którego w USA umiera rocznie 50 tys. osób. Fentanyl ma silne właściwości przeciwbólowe, dlatego - jak mówi Tomasz Białas z GIS, dyrektor Departamentu Nadzoru nad Środkami Zastępczymi - chorzy w stanach terminalnych odczuwają fentanyl jako błogosławieństwo. Czy lekarze często przepisują ten lek? Jak rozpoznać, że ktoś jest pod wpływem pochodnych fentanylu?