Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.
Dlaczego przybywa chorych na alzheimera?
Katarzyna Oleksik, dziendobry.tvn.pl: Pojawiają się głosy, że liczba chorych na alzheimera będzie przybywać. Widać tendencję wzrostową?
Prof. Maria Barcikowska, neurolog z Kliniki Neurologii CSK MSWIA w Warszawie: Zdecydowanie tak. Choroba Alzheimera najczęściej dotyka osoby po 65. roku życia, a tych w naszej populacji przybywa. Tym samym liczba pacjentów też będzie rosła.
To co można zrobić, żeby nie zachorować? Czy istnieje profilaktyka choroby Alzheimera? Przy cukrzycy sprawdza się poziom glukozy, przy chorobach układu krążenia – cholesterol. A co możemy zrobić tutaj?
Choroba Alzheimera również jest powiązana z miażdżycą. Wszystko to, co pozwala zwalczyć miażdżycę, czyli leczenie nadciśnienia, pilnowanie poziomu cukru, kontrola lipidogramu z frakcjami, może chronić przed rozwojem choroby Alzheimera.
Formą profilaktyki będzie również to, co buduje rezerwę poznawczą, czyli to, jakie mamy wykształcenie, jak długo się uczyliśmy, w ilu językach mówimy. Pomaga również czytanie oraz słuchanie muzyki klasycznej ale i popularnej.
Do tego trzeba dodać przeciwdziałanie stanom zapalnym, m.in. przyzębia. Ryzyko rozwoju choroby mogą zwiększać urazy głowy, zwłaszcza takie, które kończą się wstrząśnieniem mózgu. Należy również dbać o to, aby jak najdłużej cieszyć dobrym słuchem i wzrokiem. Ważnym elementem profilaktyki jest dieta. Najlepsze i najzdrowsze – nie tylko dla mózgu – są diety: śródziemnomorska oraz DASH.
A aktywność fizyczna?
Również, bo wpływa na układ krążenia. Korzystna będzie każda forma ruchu, łącznie ze spacerami.
Poziom cholesterolu a choroba Alzheimera. Czy istnieje między nimi związek?
Trafiłam na informację, że u osób z wyższym poziomem cholesterolu frakcji HDL ryzyko rozwoju choroby Alzheimera jest mniejsze. Czy stężenie cholesterolu faktycznie ma związek z tym schorzeniem?
W ciągu ostatnich kilku miesięcy pojawiły się dość liczne publikacje, które zwracają na to uwagę. Jedne wskazywały, że cholesterol typu HDL przyspiesza chorobę. Inne, że takie właściwości ma frakcja LDL. Na razie nie ma jednoznacznych dowodów na to, że któraś z tych jest prawdziwa. Trzeba poczekać na kolejne badania, które będą oparte na wiarygodniejszych dowodach.
Czy jeśli mamy, np. w rodzinie kogoś, kto zachorował, możemy wykonać jakieś badania i sprawdzić, czy jesteśmy w grupie ryzyka?
Tylko w ok. 5 proc. przypadków choroba Alzheimera jest dziedziczna. Jest to spowodowane jednogenową mutacją w trzech znanych genach. Mimo że w naturze wszystko jest zależne od genetyki, to nie potrafimy jeszcze zrobić mapy uszkodzeń, mutacji, polimorfizmów w genach związanych z rozwojem choroby Alzheimera. Tym samym nie możemy stworzyć modelu, który pozwoliłby wyłapać czy dana osoba zachoruje, czy też nie.
Czy możemy w jakiś sposób zapanować nad chorobą Alzheimera? Spowolnić jej rozwój?
Niestety nie. W Polsce i w Europie dostępne jest jedynie leczenie objawowe. W Stanach Zjednoczonych pojawił się już lek skierowany przeciwko beta-amyloidowi, ale wiedza na jego temat jest jeszcze niepełna. Chociaż FDA zatwierdziła terapię, to Europejska Agencja Leków nie chce tego zrobić. Uważa, jak dotąd, że efekty tego leczenia są za słabe, a koszty bardzo duże.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Udar mózgu coraz częściej dotyka młodych ludzi. Jak go rozpoznać i jak reagować?
- Antybiotyki są dobre, ale nie na wszystko. Co powinniśmy wiedzieć o antybiotykoterapii?
- Naukowcy dokonali przełomowego odkrycia. "Jest chorobą przewlekłą o podłożu genetycznym i nie jest winą chorego"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: TEK IMAGESCIENCE PHOTO LIBRARY/Getty Images