W internecie i literaturze istnieje wiele poradników, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Tymczasem tak naprawdę, poza posiadanymi umiejętnościami i kilkoma podstawowymi zasadami zachowania czy ubioru, nie istnieje żaden złoty środek, który zagwarantuje sukces. Osoby rekrutujące wymyślają różnego typu, trudne do przewidzenia zadania dla kandydatów na stanowiska. Na czym polega test kawy?
Zadania na rozmowach kwalifikacyjnych
Przed przystąpieniem do rekrutacji i ubiegając się o stanowisko w danej firmie, kandydaci przygotowują się na wiele sposobów. Starają się jak najwięcej wiedzieć na temat danej firmy, odświeżają posiadaną wiedzę, idą na kursy, uczą się języków itd. Są też tacy, którzy wierzą we własne siły i umiejętności i po prostu idą na tzw. żywioł. Tymczasem firmy i rekruterzy stosują często tak wyszukane metody i zadania rekrutacyjne, że wszystko, co potrafią potencjalni pracownicy, może nie wystarczyć. Często są pytani o swoje słabe strony, o których zwykle trudno jest mówić, mają za zadanie "sprzedać" jakiś przedmiot typu długopis czy grzebień, zaproponować alternatywne zakończenie drugiej wojny światowej. Na internetowych forach roi się od opowieści dotyczących najbardziej nietypowych, niekiedy absurdalnych pytań i zadań rekrutacyjnych. Ostatnio głośno zrobiło się o teście z kawą. Na czym polega?
Praca i finanse
Praca i finanse
Test z kawą na rozmowie kwalifikacyjnej - na czym polega?
Trent Innes, dyrektor generalny Xero Australia, opowiedział o swojej rekrutacyjnej metodzie w podcaście biznesowym The Ventures: - Zawsze zabieram kandydata do jednej z naszych kuchni, z której zawsze wychodzi on z kubkiem napoju. Następnie wracamy do pomieszczenia i przeprowadzamy rozmowę. Po tym upewniam się, czy osoba, z którą rozmawiam, chce zabrać swój pusty kubek do kuchni. Bo możesz rozwijać umiejętności, zdobywać wiedzę i doświadczenie, ale to wszystko sprowadza się do nastawienia. A to dobre nastawienie mają ci, którzy pomyślą, że może wypada "umyć filiżankę po kawie".
Trent Innes podkreśla, że w ten sposób sprawdza, czy ktoś wpisuje się w kulturę korporacyjną i jego zdaniem ta metoda jest idealna.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Pytanie o słabe strony na rozmowie kwalifikacyjnej – jak na nie odpowiedzieć?
- Najgłupsze pytania rekrutacyjne. "Chcą sprawdzić, czy pierzemy mózg w tej samej pralni"
- Nie satysfakcjonuje mnie moja praca. Jak rozpocząć poszukiwania? Poznaj porady rekrutera
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: o2.pl
Źródło zdjęcia głównego: KH TITTEL/Getty Images