rekrutacja

  Już wkrótce rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich. To ważny moment dla absolwentów szkół podstawowych, którym nie udało się dostać do wybranej placówki. Kiedy będzie można składać dokumenty?

  Na jeden z wydziałów o miejsce stara się aż ponad 30 osób.

  Pracodawcy wskazują najprostsze drogi.

  Tegoroczny egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach 24-26 maja. Warto jednak pamiętać, że nie tylko wyniki z niego mają wpływ na rekrutację do szkół ponadpodstawowych. Jak można zdobyć dodatkowe punkty w rekrutacji? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Aleksandrą Pucułek, dziennikarką edukacyjną.

  Sprawdź dokładne terminy i zasady.

  "Miasto ma obowiązek zapewnić miejsce".

  Lekcje do 20:00, nauka w bibliotekach, pracowniach, a na dodatek za mało kadry nauczycielskiej. W takich warunkach rozpocznie się przyszły rok szkolny, a także kolejny - 2023/2024. Kumulacja uczniów po reformach nadciąga do szkół ponadpodstawowych, a dyrektorzy są bardzo zaniepokojeni.

  "Honor ma się tylko jeden".

  Co na to ministerstwo edukacji?

  Rekrutacja na studia to zawsze emocjonujący moment dla maturzystów chcących zdobyć wymarzony indeks. Tegoroczną atmosferę podgrzali działacze Młodzieży Wszechpolskiej, sugerując, że obcokrajowcy mają ułatwiony dostęp do polskich uczelni.

  Wielu tegorocznych maturzystów poznało już wyniki rekrutacji na studia 2021/2022. Zaliczają się do nich m.in. kandydaci ubiegający się o miejsca na kierunkach proponowanych przez Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Wrocławski, a także Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Na jakie kierunki studiów było najwięcej chętnych?

  Od poniedziałku 17 maja trwało oficjalne przyjmowanie wniosków o przyjęcie do szkół średnich. Harmonogram rekrutacji dostosowany został do zmienionego wcześniej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki harmonogramu egzaminów ósmoklasisty. Wówczas zmianie uległ również termin opublikowania ich wyników przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne. Na uzupełnienie wniosków o wyniki egzaminów i świadectwa uczniowie mają czas do środy 14 lipca.

  Liczba osób, które rezygnują z pracy wzrasta w ostatnim czasie. W Stanach Zjednoczonych tylko w kwietniu aż cztery miliony osób podjęło taką decyzję - to najwyższa liczba od 20 lat. Eksperci ostrzegają jednak przed gwałtownymi zmianami.

  Pytanie o słabe strony bardzo często pada podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jest dość niekomfortowe, dlatego wielu kandydatów może mieć problem z właściwą odpowiedzią. Jednak jej odpowiednie opracowanie ma duży wpływ na otrzymanie posady.

  Drugi rok z rzędu uczelnie są zmuszone przeprowadzić rekrutację na studia inaczej niż robiły to przed pandemią. Część placówek podjęła już decyzje w sprawie zasad dotyczących naboru studentów na rok akademicki 2021/2022.

  Pod koniec lipca ósmoklasiści poznają wyniki egzaminów. Uczniowie i rodzice będą mieli tylko kilka dni na załatwienie wszystkich formalności, związanych z kolejnym etapem nauczania. Zebraliśmy dla Was wszystkie niezbędne informacje.

  Egzamin ósmoklasisty 2020 rozpocznie się we wtorek 16 czerwca. Uczniowie zaczną zmagać się wtedy z językiem polskim. W środę, 17 czerwca zmierzą się z matematyką, a dzień później z językiem obcym. Nie ma zasady, która mówi o wymaganej do zdania, minimalnej liczbie punktów. Wyniki są jednak istotne w procesie rekrutacji kandydatów do szkół ponadpodstawowych. Jak je obliczyć? Jak wygląda harmonogram przyjmowania wniosków?

  W ponad 70 proc. gmin w całej Polsce brakuje instytucji opieki dla dzieci do lat trzech. Czy 2018 rok przyniesie poprawę i w Polsce będzie wreszcie więcej żłobków? Czy jest program "Maluch Plus"? Jak wygląda rekrutacja do żłobków i kto ma szansę na dodatkowe punkty podczas naboru?

  Kilka dni temu ruszył nabór do Wojsk Obrony Terytorialnej. W szranki stanęli młodzi patrioci, którym leży na sercu bezpieczeństwo naszego kraju. Sprawdzić się postanowił także dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer, który udał się w tym celu do Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Jak poszły mu testy sprawnościowe? ;)

  W Polsce bardzo wiele dzieci czeka na na kogoś, kto mógłby stworzyć im prawdziwy dom. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy aktorkę Annę Dereszowską - ambasadorkę akcji poszukiwania rodziców dla dzieci z SOS Wiosek Dziecięcych i psycholog Monikę Zarzeczną, by zapytać je o to, jakie warunki trzeba spełniać, by zostać rodzicem zastępczym. Jak wygląda rekrutacja i, co zapewnia stowarzyszenie osobom, które zdecydują się na współpracę w ramach tej akcji?