Zmiany na rynku pracy
Badanie ankietowe dotyczące planów rekrutacyjnych firm pokazuje, że 33% z nich planuje zwiększenie zatrudnienia, 16% firm przewiduje zmniejszenie liczby etatów, a 47% nie planuje żadnych zmian w najbliższych miesiącach. Jedynie 4% ankietowanych przedsiębiorstw nie jest pewnych swoich planów rekrutacyjnych na nadchodzący kwartał. Z raportu "Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia" wynika, że "prognoza netto zatrudnienia dla Polski, odzwierciedlająca nastroje rekrutacyjne firm, wynosi +17%".
Prognoza zatrudnienia w Polsce
Według prognoz, zatrudnienie netto w Polsce wzrośnie o 5 punktów procentowych w ujęciu kwartalnym (z +12 proc.) i o 17 punktów procentowych w ujęciu rocznym (z zera). Wszystkie cztery kategorie organizacji planują zwiększyć zatrudnienie w IV kwartale 2023 roku. Duże (+20 proc.) i średnie firmy (+19 proc.) mają najbardziej optymistyczne plany rekrutacyjne. Małe przedsiębiorstwa (+12 proc.) przewidują nieco mniejsze zwiększenie zatrudnienia, a mikrofirmy (+10 proc.) - najmniejsze.
Najwięcej osób zatrudnić planują firmy z branży finansów i nieruchomości (26 proc.) oraz energetyki i usług komunalnych (22 proc.).
Co powoduje ożywienie na rynku pracy? Jak komentuje Puls Biznesu, wpływ na to mają "dobre wyniki finansowe firm, wzmożony napływ inwestycji zagranicznych, rosnąca dostępność maszyn i urządzeń, kończące się finansowanie unijne z perspektywy 2014-20".
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Pokolenie Z rewolucjonizuje rynek pracy. "Na razie jeszcze trochę się ich uczymy"
- "Są rzeczy, których można się nauczyć i te, które wynosimy z domu". Jakie cechy są pożądane na rynku pracy?
- Rage quitting, czyli pokolenie Z na rynku pracy. Gdy coś ich denerwuje, po prostu odchodzą
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: gazeta.pl/pb.pl
Źródło zdjęcia głównego: FRANZISKA & TOM WERNER; FEINES BILD/Getty Images