Akademik, pokój lub kawalerka. Gdzie opłaca się zamieszkać na studiach?

Autor:
Zofia
Wierzcholska
Reporter:
Kasia Abramowicz
Akademia, stancja czy mieszkanie – gdzie mieszkać podczas studiów?
Akademia, stancja czy mieszkanie – gdzie mieszkać podczas studiów? Dzień Dobry TVN
wideo 2/24

U rodziny, w akademiku czy w wynajmowanym mieszkaniu. Opcji na znalezienie odpowiedniego lokum na czas studiowania jest sporo, jednak obecny rynek mieszkalny jest bezlitosny dla młodych ludzi. Krzysztof Dudek – student trzeciego roku oraz Maciej Górka – ekspert branży nieruchomości opowiedzieli, gdzie najlepiej zamieszkać, gdy wybieramy się na studia.

U babci, z rodzicami lub akademik – to najczęstsze odpowiedzi warszawskich przechodniów, którzy zostali zapytani przez reporterkę Dzień Dobry TVN o to, gdzie mieszkali, gdy byli studentami. Rynek nieruchomości obecnie jest wyjątkowo brutalny dla młodych ludzi, dlatego w studiu porannego programu pojawił się student Krzysztof Dudek, który opowiedział w swoich doświadczeniach życia w bursie i akademiku. Maciej Górka – ekspert rynku nieruchomości doradził zaś, jak zabrać się za temat poszukiwań idealnego lokum.

- Wszystko zależy, jaki mamy budżet. [...] Ceny nieruchomości, szczególnie najmu, są bardzo wysokie. [...] To, co się wydarzyło w zeszłym roku - gdy mieliśmy napływ osób z Ukrainy, spowodowało to, że ceny nieruchomości wynajmu rosły rok do roku nawet o 50%. Teraz jest pewna stabilizacja – tłumaczył Maciej Górka.

Lepiej wybrać akademik czy pokój?

Jak alarmuje ekspert rynku nieruchomości, akademiki są przepełnione, a na wynajem kawalerki niewiele osób może sobie pozwolić z racji wysokich kosztów najmu. Krzysztof Dudek studiuje weekendowo, a w tygodniu – pracuje na etacie. To rozwiązanie pozwala mu na wynajęcie prywatnego pokoju.

- Trzeba liczyć się z tym że jeśli nie przypasuje mu twój charakter [red. właścicielowi mieszkania], twój styl pracy, twój styl studiowania to można bardzo często zostać odrzuconym. Mnie się przy przeprowadzce do Warszawy nie udało znaleźć takiego mieszkania, ale udało mi się podnająć od brata – stwierdził Krzysztof Dudek.

Jak podkreślił Maciej Górka - musimy pamiętać o tym, by podczas podejmowania decyzji o wynajmie, powinniśmy dopilnować podpisania odpowiedniej umowy z właścicielem nieruchomości. Według eksperta - warto zabezpieczyć się na wypadek, gdy w trakcie studiów będziemy chcieli jednak z nich zrezygnować lub zmienić miasto zamieszkania.

Mieszkanie, bursa czy akademik?
Mieszkanie, bursa czy akademik? Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Zofia Wierzcholska

Reporter: Kasia Abramowicz

Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East New

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości