Według ekspertów rekrutacyjnych polski rynek pracy obecnie zaczyna wchodzić w fazę ożywienia. To oznacza, że zaczyna wzrastać liczba nowych miejsc zatrudnienia. W których branżach jest największe zapotrzebowanie na pracowników?
"Po prostu sprawdźcie, jak to robić".
Współcześnie pojawiają się nowe formy zatrudnienia, które opierają się na współpracy pomiędzy firmami, a nie na zatrudnianiu pracownika. Są bardziej elastyczne i pozwalają na pracę zdalną, a także obniżenie kosztów pracodawcy. Istnieje wiele typów takich umów. Czym jest B2B? Co oznacza ten skrót?
Globalny kryzys stale się powiększa i nie oszczędza nikogo ani przedsiębiorców, ani pracowników. W Polsce wypowiedzenia otrzymuje wiele osób zatrudnionych w handlu, budowlance i mediach. Są jednak branże, których ta sytuacja nie dotyczy. Kto nie musi się obawiać o utratę pracy?
Ile zarobili Polacy?
Od początku roku w 11 województwach pracę straciło 10 tysięcy osób. Jak wygląda aktualna sytuacja na rynku pracy?
Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką zorganizowała wyjątkową akcję. Kampania "Silniejsi Razem" ma na celu uświadomienie pracodawcom, jak wiele korzyści płynie z zatrudniania imigrantów i uchodźców.
Na skutek wprowadzenia specustawy Ukraińcy otrzymali wiele udogodnień, m.in. mogą przejść prostszą procedurę zatrudnienia w Polsce. Na co powinni zwrócić uwagę pracodawcy i jakie mają obowiązki?
Zobacz, kogo szukają pracodawcy. W jakich branżach zarabiamy najwięcej? Może warto pomyśleć o zmianie zawodu w 2022 roku? Co na to specjalistka ds. HR?
Pandemia koronawirusa odcisnęła piętno na wielu dziedzinach naszego życia. Na całym świecie poważnie wpłynęła m.in. na rynek pracy, zwłaszcza znajdujących się na nim kobiet. Najnowsze badania nie napawają optymizmem.
Lech Wałęsa szuka pracy, o czym kilka dni temu poinformował w sieci. Deklaracja byłego prezydenta stała się pretekstem do tego, aby sprawdzić, jak na rynku wygląda sytuacja osób 50+. Jak oceniają ich pracodawcy i jakie mają szanse na znalezienie zajęcia? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Katarzyną Łakińską, ekspertką rynku pracy.
Mniej nowych ofert, niższe pensje, mało benefitów - rynek pracy w Polsce od kilku miesięcy odczuwa skutki pandemii koronawirusa. Są jednak profesje, których załamanie gospodarcze nie dotknęło. Wręcz przeciwnie, nie brakuje zawodów, na które zapotrzebowanie wzrosło. Sprawdź, kogo szukają pracodawcy.
Sytuacja kobiet na polskim rynku pracy jest zła, a trwająca pandemia koronawirusa tylko ją pogorszyła. - Kobiety w Polsce niestety często pracują poniżej swoich kompetencji, kwalifikacji i ambicji - stwierdziła socjolog, dr Justyna Pokojska. Jak zatem to zmienić?
Według nowego raportu Głównego Urzędu Statystycznego w niektórych sektorach brakuje pracowników. W jakich? Dlaczego nie ma ludzi do pracy? Zapytaliśmy o to dziennikarkę ekonomiczną Katarzynę Karpę-Świderek.
Według badań dr hab. Joanny Tyrowicz, przeciętny Polak po stracie pracy szuka nowego zatrudnienia średnio ponad rok. Dlaczego tak się dzieje? Jak efektywnie szukać pracy? A jak ta sprawa przedstawia się w innych krajach? Tłumaczył to gość Dzień Dobry TVN dziennikarz TVN24 BIS Paweł Blajer.
W związku z powiększającym się niedoborem kadr, wiele polskich firm rozważa zatrudnienie pracowników zza wschodniej granicy. Czy Polska może się stać dla Ukraińców tym, czym stała się Wielka Brytania dla Polaków? Czy Ukraińcy będą konkurować o pracę z Polakami? W jakich branżach znajdują zatrudnienie pracownicy z Ukrainy? O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Natalią Zasobą, Ukrainką prowadzącą firmę w Polsce oraz Katarzyną Karpą–Świderek, dziennikarką TVN24 Biznes i Świat.
Od kwietnia tego roku działa program Rodzina 500 plus, dzięki któremu rodziny dostają 500 zł na drugie i każde kolejne dziecko. Okazało się, że przyznanie tych świadczeń skutkuje poważnymi zmianami na rynku pracy, ponieważ wielu rodziców rezygnuje z zatrudnienia. O nieoczekiwanych skutkach programu Rodzina 500 plus rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN: dziennikarzem TVN24 BIS Pawłem Blajerem i psychologiem biznesu Miłoszem Brzezińskim. Czy kobietom, które zrezygnowały z zatrudnienia będzie trudniej wrócić do pracy?
Czas to pieniądz. Niestety stawki, jakie oferują pracodawcy przy zatrudnieniu na umowie śmieciowej bywają śmiesznie niskie. Co więcej, są one zupełnie nieadekwatne do ponoszonych przez nas kosztów materialnych i emocjonalnych. Na ile godzinę swojej pracy wyceniają warszawiacy? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.