Osoby 50+ na rynku pracy
Postęp medycyny i technologii sprawiły, że żyjemy coraz dłużej. Dzięki temu osoby, które mają 50, 60 czy 70 lat dalej chcą być aktywne zawodowo. Jednak mimo chęci i doświadczenia wcale nie jest im łatwo - pracodawcy nie patrzą na nich przychylnym okiem.
- Mam wielu znajomych czy byłych klientów, którzy przez różnego rodzaju fuzję lub przez pandemię zostali bez pracy. Choć mają ogromną wiedzę i doświadczenie, to nie mogą ich wykorzystywać - mówiła w Dzień Dobry TVN Katarzyna Łakińska, ekspertka rynku pracy.
Część osób czuje wstyd z powodu utraty pracy, są też tacy, którzy podczas rozmowy kwalifikacyjnej słyszą, że mają zbyt wysokie kompetencje.
- Takie osoby niejednokrotnie ukrywają w CV niektóre swoje umiejętności, podają tylko to, jakimi projektami się zajmowali - przyznała nasza rozmówczyni.
Jak gdzie szukać pracy po 50-tce?
Zdaniem ekspertki, celem jest przełamanie takiego podejścia do osób 50+ i pokazanie, że mogą się one spełniać na wielu polach. W tym ma pomóc specjalny portal. Z jego pomocą mogą nie tylko znaleźć nową pracę, ale także odkryć, co tak naprawdę chciałyby robić.
- Znajduje się tak zakładka z ofertami pracy oraz taka, w której można się zaprezentować i pokazać, co się potrafi. To może być cokolwiek, np. pieczenie, gotowanie czy robienie zdjęć - tłumaczyła Katarzyna Łakińska. Jak dodała, właśnie przez taki portal odnowiła znajomość z pewną dyrektorką banku, która po zwolnieniu z pracy otworzyła studio fotograficzne.
- Ta historia pokazuje, że można znaleźć dla siebie jakąś inną przestrzeń - podkreśliła specjalistka rynku pracy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
Spis powszechny kolejną okazją do wyłudzenia danych. Ekspert radzi, jak nie dać się oszukać
Autor: Katarzyna Oleksik