Sytuacja kobiet na polskim rynku pracy jest zła, a trwająca pandemia koronawirusa tylko ją pogorszyła. - Kobiety w Polsce niestety często pracują poniżej swoich kompetencji, kwalifikacji i ambicji - stwierdziła socjolog, dr Justyna Pokojska. Jak zatem to zmienić?
Sytuacja kobiet na rynku pracy
Według raportu „Cyfrowy klucz do przyszłości zawodowej. Kobiety na rynku pracy w kontekście kryzysu gospodarczego”, opracowanego w ramach kampanii #WomanUpdate, 3 mln kobiet pracowało w sektorach najbardziej dotkniętych podczas pandemii.
Mówimy między innymi o handlu, usługach, hotelarstwie, gastronomii, przetwórstwie
- tłumaczy dr Justyna Pokojska, socjolożka.
Redukcja etatów, zmniejszenie wynagrodzenia - to konsekwencje kryzysu gospodarczego. Dodatkowo zamknięto szkoły, w wyniku czego kobiety tak naprawdę zmuszone zostały do podjęcia drugiego etatu – jako domowe nauczycielki. Jednak pandemia tylko otworzyła oczy na to, w jak słabej kondycji jest sytuacja kobiet na rynku pracy. Problem zaczął się dużo wcześniej.
Mamy tylko 48 proc. aktywnych zawodowo kobiet, czyli tych, które pracują, lub szukają pracy
- dodaje ekspertka.
Jak tłumaczy, w dłuższej perspektywie, wypychanie kobiet z rynku pracy będzie owocowało rozmaitymi konsekwencjami ekonomicznymi. Dr Pokojska wie, że ostateczna decyzja zawsze należy do kobiety i zdaje sobie sprawę z tego, że są różne sytuacje w życiu, jednak zachęca do rozwoju. Teraz jest na to idealny moment.
Kobiety w Polsce niestety często pracują poniżej swoich kompetencji, kwalifikacji i ambicji
- zauważa.
To czas, żeby wzięły sprawy w swoje ręce. Możliwości jest wiele, w Internecie jest bardzo dużo bezpłatnych szkoleń, chociażby #womanupdate. Branża IT stoi otworem – niepotrzebne są studia, wystarczy nauka niezbędnych umiejętności. Wszystko jest możliwe, wystarczy tylko chcieć i zacząć działać.
„Nigdy nie jest za późno na zmianę”
Aleksandra Laudańska ma 46 lat i jest idealnym przykładem na to, że nie ma rzeczy niemożliwych, a ograniczenia są tylko w naszych głowach.
Ze mną zawsze był taki problem, że nie do końca wiedziałam co chcę robić, bo miałam dużo różnych talentów
-mówi.
Studiowała architekturę, przez chwilę pracowała w zawodzie, jednak nie czuła, że to jest dla niej. Razem z ówczesnym mężem otworzyła studio jogi. Jak mówi, to była prawdziwa szkoła życia. Pisanie biznesplanu, szukanie finansowania i lokalu, budowanie firmy od zera. Po 5 latach rozwijania jej, stwierdziła, że potrzebuje nowej pracy. Została agentką nieruchomości.
Nie ma nic gorszego, niż stanąć w miejscu
- wyznaje.
Nie wszystko szło jednak pomyślnie. Rozwiodła się i 10 lat temu została z dwójką małych dzieci. Kiedy 2 lata temu zainwestowała pieniądze, została oszukana. Ale i to jej nie złamało.
Zawsze można znaleźć jakieś rozwiązanie (…) Jak się przewrócimy, to poprawiamy koronę i do przodu
- dodaje.
Po rozwodzie potrzebowała stałej pracy, takiej, która zapewni pewne źródło dochodów, żeby mogła utrzymać rodzinę. I w ten sposób zaczęła się jej przygoda z magazynami i komunikacją marketingową. Ola cały czas się rozwija: aktualnie kończy kurs UX Designer, rok temu zaczęła uczyć się języka arabskiego, bierze udział w konkursach dla innowatorów, prowadzi także portal wolniodmetryki.pl, gdzie pokazuje, że wiek to tylko liczba i nie powinien, a nawet nie może determinować stylu życia. Skąd bierze na to wszystko siłę?
W dużej mierze to wrodzone. Lubię zmiany, nowości, adrenalinę, ale ważne jest też to, że żyję świadomie
- tłumaczy.
I dodaje, że zdrowy tryb życia, dbanie o siebie i wysypianie się mają ogromne znaczenie. Zaznacza, że kiedyś była bardzo nieśmiała. Miała problem z wykonaniem choćby najprostszego telefonu. Do fryzjera umawiała ją koleżanka. Ta odwaga, którą teraz ma, przyszła z czasem. Aleksandra ma apel do wszystkich kobiet:
Nigdy nie jest za późno na zmianę
Jak rozpocząć zmianę?
O tym, jak zmienić coś w swoim życiu, opowiedziała nam Klaudia Grabarczyk, mentorka w procesach przebranżowienia. Jak tłumaczy, wszystko o czym mówi, jest poparte jej osobistym doświadczeniem. Ekspertka zaznacza, że kobiety, które chcą rozpocząć nowy etap powinny podjąć próbę zdefiniowania siebie na nowo.
Najprostszym sposobem jest odpowiedzenie sobie na pytanie: co ja lubię robić i co mi sprawia radość w działaniach
- tłumaczy.
Kolejnym krokiem są kontakty z osobami które profesjonalnie zajmują się właśnie aspektami związanymi z przebranżawianiem.
Mówię tutaj o trenerach, o coachach zawodowych, o doradcach zmiany zawodowej
- dodaje Klaudia Grabarczyk.
Spotkania ze specjalistami to praca procesowa, analizowanie i patrzenie z zewnątrz na kompetencje i predyspozycje. To także wykonywanie specjalnych testów.
Testów kompetencyjnych, które pokazują nam wprost jakie mamy cechy, które predestynują nas do tego, żeby rozwijać się dalej w nowej ścieżce zawodowej
- wyjaśnia ekspertka.
I, jak dodaje, tworzenie nowych miejsc pracy dzieje się dokładnie teraz. Powstaje wiele nowych stanowisk i zawodów. Dlatego to najlepszy moment na podjęcie decyzji o zmianie i rozpoczęciu działania.
Warto czytać, słuchać, otwierać się na wszechobecną dostępność do różnych form
- doradza Klaudia Grabarczyk.
I zaznacza, że najlepsze efekty da praca równoległa: nas samych ze sobą, bo przecież jak nikt inny znamy siebie, i z ekspertem, który spojrzy na wszystko chłodnym okiem.
Zachęcamy do obejrzenia rozmowy: Rynek pracy przed i po pandemii
Zobacz też:
Wróciła do Polski, by odbudować rodzinny pałac. "Byłam przerażona, tu były chwasty i ruina"
Konie w mundurach. O zwierzętach, które pełnią służbę: "Często łagodzą emocje podczas interwencji"
Na świecie jest więcej ludzi mających dostęp do telefonu komórkowego niż do toalety
Autor: Anna Korytowska