Rynek pracy w Polsce. "Mamy tylko 48 proc. aktywnych zawodowo kobiet"

kobiety na rynku pracy
Carlina Teteris/ Getty Images
Sytuacja kobiet na polskim rynku pracy jest zła, a trwająca pandemia koronawirusa tylko ją pogorszyła. - Kobiety w Polsce niestety często pracują poniżej swoich kompetencji, kwalifikacji i ambicji - stwierdziła socjolog, dr Justyna Pokojska. Jak zatem to zmienić?

Sytuacja kobiet na rynku pracy

Według raportu „Cyfrowy klucz do przyszłości zawodowej. Kobiety na rynku pracy w kontekście kryzysu gospodarczego”, opracowanego w ramach kampanii #WomanUpdate, 3 mln kobiet pracowało w sektorach najbardziej dotkniętych podczas pandemii.

Mówimy między innymi o handlu, usługach, hotelarstwie, gastronomii, przetwórstwie

- tłumaczy dr Justyna Pokojska, socjolożka.

Redukcja etatów, zmniejszenie wynagrodzenia - to konsekwencje kryzysu gospodarczego. Dodatkowo zamknięto szkoły, w wyniku czego kobiety tak naprawdę zmuszone zostały do podjęcia drugiego etatu – jako domowe nauczycielki. Jednak pandemia tylko otworzyła oczy na to, w jak słabej kondycji jest sytuacja kobiet na rynku pracy. Problem zaczął się dużo wcześniej.

Mamy tylko 48 proc. aktywnych zawodowo kobiet, czyli tych, które pracują, lub szukają pracy

- dodaje ekspertka.

Jak tłumaczy, w dłuższej perspektywie, wypychanie kobiet z rynku pracy będzie owocowało rozmaitymi konsekwencjami ekonomicznymi. Dr Pokojska wie, że ostateczna decyzja zawsze należy do kobiety i zdaje sobie sprawę z tego, że są różne sytuacje w życiu, jednak zachęca do rozwoju. Teraz jest na to idealny moment.

Kobiety w Polsce niestety często pracują poniżej swoich kompetencji, kwalifikacji i ambicji

- zauważa.

To czas, żeby wzięły sprawy w swoje ręce. Możliwości jest wiele, w Internecie jest bardzo dużo bezpłatnych szkoleń, chociażby #womanupdate. Branża IT stoi otworem – niepotrzebne są studia, wystarczy nauka niezbędnych umiejętności. Wszystko jest możliwe, wystarczy tylko chcieć i zacząć działać.

„Nigdy nie jest za późno na zmianę”

Aleksandra Laudańska ma 46 lat i jest idealnym przykładem na to, że nie ma rzeczy niemożliwych, a ograniczenia są tylko w naszych głowach.

Ze mną zawsze był taki problem, że nie do końca wiedziałam co chcę robić, bo miałam dużo różnych talentów

-mówi.

Studiowała architekturę, przez chwilę pracowała w zawodzie, jednak nie czuła, że to jest dla niej. Razem z ówczesnym mężem otworzyła studio jogi. Jak mówi, to była prawdziwa szkoła życia. Pisanie biznesplanu, szukanie finansowania i lokalu, budowanie firmy od zera. Po 5 latach rozwijania jej, stwierdziła, że potrzebuje nowej pracy. Została agentką nieruchomości.

Nie ma nic gorszego, niż stanąć w miejscu

- wyznaje.

Nie wszystko szło jednak pomyślnie. Rozwiodła się i 10 lat temu została z dwójką małych dzieci. Kiedy 2 lata temu zainwestowała pieniądze, została oszukana. Ale i to jej nie złamało.

Zawsze można znaleźć jakieś rozwiązanie (…) Jak się przewrócimy, to poprawiamy koronę i do przodu

- dodaje.

Po rozwodzie potrzebowała stałej pracy, takiej, która zapewni pewne źródło dochodów, żeby mogła utrzymać rodzinę. I w ten sposób zaczęła się jej przygoda z magazynami i komunikacją marketingową. Ola cały czas się rozwija: aktualnie kończy kurs UX Designer, rok temu zaczęła uczyć się języka arabskiego, bierze udział w konkursach dla innowatorów, prowadzi także portal wolniodmetryki.pl, gdzie pokazuje, że wiek to tylko liczba i nie powinien, a nawet nie może determinować stylu życia. Skąd bierze na to wszystko siłę?

W dużej mierze to wrodzone. Lubię zmiany, nowości, adrenalinę, ale ważne jest też to, że żyję świadomie

- tłumaczy.

I dodaje, że zdrowy tryb życia, dbanie o siebie i wysypianie się mają ogromne znaczenie. Zaznacza, że kiedyś była bardzo nieśmiała. Miała problem z wykonaniem choćby najprostszego telefonu. Do fryzjera umawiała ją koleżanka. Ta odwaga, którą teraz ma, przyszła z czasem. Aleksandra ma apel do wszystkich kobiet:

Nigdy nie jest za późno na zmianę

Jak rozpocząć zmianę?

O tym, jak zmienić coś w swoim życiu, opowiedziała nam Klaudia Grabarczyk, mentorka w procesach przebranżowienia. Jak tłumaczy, wszystko o czym mówi, jest poparte jej osobistym doświadczeniem. Ekspertka zaznacza, że kobiety, które chcą rozpocząć nowy etap powinny podjąć próbę zdefiniowania siebie na nowo.

Najprostszym sposobem jest odpowiedzenie sobie na pytanie: co ja lubię robić i co mi sprawia radość w działaniach

- tłumaczy.

Kolejnym krokiem są kontakty z osobami które profesjonalnie zajmują się właśnie aspektami związanymi z przebranżawianiem.

Mówię tutaj o trenerach, o coachach zawodowych, o doradcach zmiany zawodowej

- dodaje Klaudia Grabarczyk.

Spotkania ze specjalistami to praca procesowa, analizowanie i patrzenie z zewnątrz na kompetencje i predyspozycje. To także wykonywanie specjalnych testów.

Testów kompetencyjnych, które pokazują nam wprost jakie mamy cechy, które predestynują nas do tego, żeby rozwijać się dalej w nowej ścieżce zawodowej

- wyjaśnia ekspertka.

I, jak dodaje, tworzenie nowych miejsc pracy dzieje się dokładnie teraz. Powstaje wiele nowych stanowisk i zawodów. Dlatego to najlepszy moment na podjęcie decyzji o zmianie i rozpoczęciu działania.

Warto czytać, słuchać, otwierać się na wszechobecną dostępność do różnych form

- doradza Klaudia Grabarczyk.

I zaznacza, że najlepsze efekty da praca równoległa: nas samych ze sobą, bo przecież jak nikt inny znamy siebie, i z ekspertem, który spojrzy na wszystko chłodnym okiem.

Zachęcamy do obejrzenia rozmowy: Rynek pracy przed i po pandemii

Zobacz też:

Wróciła do Polski, by odbudować rodzinny pałac. "Byłam przerażona, tu były chwasty i ruina"

Konie w mundurach. O zwierzętach, które pełnią służbę: "Często łagodzą emocje podczas interwencji"

Na świecie jest więcej ludzi mających dostęp do telefonu komórkowego niż do toalety

Autor: Anna Korytowska

podziel się:

Pozostałe wiadomości