Kryzys gospodarczy - gdzie zatrudnienie spada, a gdzie rośnie?
W ostatnim czasie kilka dużych przedsiębiorstw działających na polskim rynku ogłosiło plany redukcji etatów. Mowa o takich pracodawcach jak H&M, MAN, Kross, polski oddział Shopee czy producent płytek ceramicznych Cerrad. Najbliższe miesiące mogą być bardzo trudne dla przedstawicieli wielu zawodów, zwłaszcza w branży budowlanej, w handlu i mediach. Jednocześnie jest kilka takich zajęć, które są całkowicie na aktualny kryzys odporne. Istnieją branże, w których zapotrzebowanie na pracowników stale rośnie i ten trend nie zmieni się jeszcze przez wiele lat. O jakich konkretnie mowa?
Praca i finanse
Programiści i eksperci od cyberbezpieczeństwa
To raczej nie stanowi zaskoczenia. Technologia nieustanie się rozwija, co powoduje dynamiczny wzrost zapotrzebowanie na informatyków różnych specjalizacji. Potrzebni są przede wszystkim eksperci od cyberbezpieczeństwa i programiści. Ich zarobki są coraz wyższe i jest to tzw. rynek pracownika. Jak podaje Randstad Polska 1/4 programistów zmienia pracodawcę w ciągu półrocza. Z danych szacunkowych Komisji Europejskiej wynika, że w UE brakuje około 600 tys. programistów, a w samej tylko Polsce około 50 tys. Globalny niedobór specjalistów od cyberbezpieczeństwa sięga blisko 3 mln osób!
Analitycy danych
Kryzys gospodarczy zmusza firmy do poszukiwania rozwiązań maksymalizujących zyski. W tym celu konieczne jest szerokie przetwarzanie i analiza danych, dzięki którym ustala się najlepsze kierunki rozwoju strategii biznesowych, a także produktów i usług. Właśnie tym zajmują się analitycy danych, inżynierowie danych oraz eksperci pracujący w roli Data Scientist.
Księgowi i kontrolerzy finansowi
Obecnie rośnie zapotrzebowanie również na ekspertów finansowych i wszelkie osoby z umiejętnością szybkiej analizy danych i ich prezentacji w czytelny sposób. O brak pracy nie musi obawiać się również Tax Accountant, czyli księgowy z dużym doświadczeniem podatkowym, a także specjaliści od budowania modeli biznesowych i planów finansowych.
Kierowcy
Ogromne zapotrzebowanie na kierowców widać m.in. na przykładzie problemów, z jakimi zmagają się przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej. Niektóre w związku z tym musiały nawet pozmieniać rozkłady jazdy autobusów na niekorzyść pasażerów. Duże braki kadrowe to obecnie problem również w firmach spedycyjnych, kurierskich, branży logistycznej oraz w sektorze turystycznym. Firmy walczą o kandydatów, przebijając oferty konkurencji wyższymi wynagrodzeniami. Trend ten rośnie, bez względu na spowolnienie gospodarcze. Co ważne, polscy kierowcy mają mocną pozycję na europejskim rynku i są chętnie zatrudniani przez zachodnich pracodawców. Pojawiają się więc obawy o jeszcze większy brak kierowców w Polsce, niż ten obecny.
Handlowcy z techniczną wiedzą
W czasach kryzysu i gospodarczego wyhamowania, od skutecznego zespołu sprzedażowego zależy bardzo dużo. Mowa przede wszystkim o płynnej działalności przedsiębiorstwa i pozyskiwaniu nowych klientów. Zdaniem specjalistów z Randstad cytowanych przez Business Insider, doświadczeni handlowcy są obecnie poszukiwani znacznie częściej niż jeszcze kilka miesięcy temu. W aktualnych warunkach firmy mocno stawiają na doświadczonych i wykwalifikowanych handlowców, wyspecjalizowanych w konkretnych sektorach i obszarach. Obok umiejętności sprzedażowych bardzo istotna jest również duża wiedza techniczna.
Obecnie, w czasach gdy coraz więcej osób stawia na oszczędzanie, dla firm niezwykle istotny stał się kontakt z klientem – zatrzymanie obecnych i przyciągnięcie nowych. Z jednej strony firmy stawiają na zatrudnianie skutecznych specjalistów ds. sprzedaży, z drugiej potrzebują również ekspertów odpowiedzialnych za przestrzeń online. Dlatego na brak zatrudnienia nie będą narzekać również specjaliści ds. digital marketingu, customer experience, e-commerce, SEO i SEM.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nie satysfakcjonuje mnie moja praca. Jak rozpocząć poszukiwania? Poznaj porady eksperta
- "Pracę można znaleźć bardzo łatwo". Gdzie i jak? Pracodawcy wskazują najprostsze drogi
- Wniosek o pracę zdalną - kto będzie mógł go złożyć?
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: Business Insider
Źródło zdjęcia głównego: The Image Bank RF