Newsy

Wniosek o pracę zdalną - kto będzie mógł go złożyć?

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
bezprawnik.pl
praca zdalna

Pod obrady Senatu trafiły przyjęte przez Sejm przepisy dotyczące pracy zdalnej, która ma ostatecznie zostać umocowana w Kodeksie Pracy. Pracownik będzie mógł również składać wniosek o pracę zdalną. Na jakich zasadach? Sprawdź szczegóły.

Wniosek o pracę zdalną

Jeżeli przepisy zostaną przyjęte również przez Senat oraz podpisane przez prezydenta, pracownicy od połowy lutego 2023 roku będą mogli składać wnioski o pracę zdalną. Będą mogły mieć formę zarówno papierową, jak i elektroniczną. Nie został jeszcze opracowany jednolity wzór wniosku, więc dopóki nie powstanie, pracodawcy i pracownicy będą mogli konstruować własne. Najważniejsze, aby we wniosku o pracę zdalną umieszczone zostały: data, dane pracodawcy i pracownika, właściwy tytuł i podstawa prawna (art. 6719 § 2 k.p.).

Nowy start zawodowy
Nowy start zawodowy Źródło: Dzień Dobry TVN

Wniosek o pracę zdalną - kto będzie mógł go złożyć?

Jeżeli charakter pracy na to pozwala i nic w planowanych przepisach się nie zmieni, pracodawca nie będzie mógł odmówić wykonywania pracy w trybie zdalnym m.in. rodzicom dzieci do lat 4, kobietom w ciąży, rodzicom i opiekunom osób z niepełnosprawnością. Ponadto wniosek o okazjonalną pracę zdalną będą mogli złożyć wszyscy pozostali pracownicy.

Jednak wniosek okazjonalny będzie musiał być uzasadniony konkretną potrzebą pracownika, typu konieczność opieki nad chorym członkiem rodziny. Maksymalny wymiar okazjonalnej pracy zdalnej w roku kalendarzowym nie powinien przekroczyć 24 dni. Oczywiście pracodawca sam może, w zależności od potrzeb i wspólnych ustaleń, kierować pracownika do całkowitej lub częściowej (hybrydowej) pracy zdalnej.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: bezprawnik.pl

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF/Getty Images

Pozostałe wiadomości