Finanse i Praca

Praca zdalna w Kodeksie Pracy. Trwają prace nad Ustawą

Finanse i Praca

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN24
Praca zdalna

W sierpniu znowelizowany został Kodeks pracy. Nie została jednak uregulowana kwestia pracy zdalnej po pandemii COVID-19. Minister Rodziny i Polityki Społecznej wypowiedziała się w tej sprawie. Prace nad Ustawą wciąż trwają. Kiedy w życie wejdą nowe przepisy?

Praca zdalna w Kodeksie Pracy

Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg zapytana o to, kiedy wprowadzona zostanie możliwość pracy zdalnej i nowelizacja Kodeksu Pracy, odpowiedziała: "Myślę, że też uda się to jesienią tego roku". W Sejmie trwają obecnie prace nad wprowadzeniem zmian, które umożliwiłyby taką formę pracy w systemie, jaki obowiązuje aktualnie.

Praca i finanse

Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

- Dzisiaj na podstawie przepisów covidowych funkcjonuje to tak, że rzeczywiście to pracodawca zleca prace zdalną. Natomiast w Kodeksie pracy przede wszystkim wprowadzamy definicje pracy zdalnej, a więc może być to praca zdalna całkowicie poza miejscem pracy, ale może być też praca hybrydowa, bo czasem jest taka potrzeba - powiedziała Marlena Maląg.

Aktualnie trwają dalsze prace legislacyjne w sejmowej komisji Nadzwyczajnej ds. Zmian w Kodyfikacjach, podaje portal TVN24.

Praca zdalna - komu nie będzie można odmówić

Zasady, na jakich będzie funkcjonowała praca zdalna w danej firmie, będą ustalane pomiędzy pracownikiem a pracodawcą w drodze porozumienia. Organizacje związkowe również będą mogły negocjować takie porozumienia. Jeśli ich nie będzie, to pracodawca będzie mógł wprowadzić regulamin, który przedstawi zatrudnionym osobom.

Przepisy mają zawierać wyłączenia, według których pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej. Będzie to, np. kiedy rodzic wychowuje dziecko do 4. roku życia. W takiej sytuacji wniosek o pracę zdalną będzie tzw. wnioskiem ostatecznym, którego nie będzie można odrzucić. Także rodzice i opiekunowie pełniący pieczę nad osobą z niepełnosprawnością w rodzinie oraz kobiety w ciąży będą miały prawo do takiego wniosku. Wyjątek będzie stanowić organizacja lub rodzaj pracy wykonywanej przez osobę zatrudnioną, która będzie uniemożliwiała taką formę pracy.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Justin Lewis/Getty Images

Pozostałe wiadomości