Rząd zachęca do korzystania z aplikacji e-Paragon i kontynuuje prace nad zastąpieniem papierowych wersji

Płatność kartą i paragon
E-paragony niedługo wejdą w życie
Źródło: assoonas/Getty Images
Od kilku lat w rządzie trwają prace nad wycofaniem papierowych paragonów na rzecz systemu e-paragonów. Prace w dalszym ciągu trwają. W efekcie konsumenci po zapłaceniu za zakupy będą otrzymywać potwierdzenie w postaci wiadomości SMS i maili. Jednak już teraz można korzystać z części funkcji aplikacji e-Paragon.

Rząd pracuje nad e-paragonami. Kiedy wejdą w życie?

Wprowadzenie e-paragonów to wspólny projekt Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Prace nad nim ciągle trwają, ponieważ dotyczą zaawansowanego, ogólnopolskiego systemu, do którego trzeba będzie przystosować ogromną ilość sprzętu fiskalnego.

Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Na początku korzystanie z e-paragonów ma być dobrowolne zarówno dla sklepów jak i konsumentów. Pierwszym etapem ma być wejście w życie stosownego rozporządzenia, kolejnym oprogramowanie i aktualizacja kilkuset tysięcy kas online działających w polskich sklepach. Ministerstwo Finansów zapowiedziało również, że nie będzie śledziło procesu przesyłania e-paragonu klientom.

Jak wyjaśniał w 2021 r. wiceminister Sarnowski:

Według danych na koniec września na rynku działa 3,5 tys. kas wirtualnych i aż 674 tys. kas online. Oznacza to, że wraz z wejściem w życie rozporządzenia liczba urządzeń mogących wystawiać e-paragony zwiększy się prawie 200 razy. Jest to ważny krok ku temu, żeby e-paragon stał się standardem przy naszych codziennych zakupach.

"Ministerstwo Finansów (MF) udostępniło 31 grudnia 2021 r. aplikację e-paragony, która w aktualnym wydaniu pozwala na zachowania skanów paragonów papierowych i obecnie MF pracuje nad funkcjonalnością pobierania paragonów elektronicznych. Będzie to możliwe po uruchomieniu rozwiązania »HUB e-paragony«, dającego możliwość powszechnego stosowania paragonów elektronicznych. Termin wdrożenia tego rozwiązania planowany jest na wrzesień 2023 r." — poinformował w Sejmie Mariusz Gojny, wiceminister finansów.

Tanie zakupy
Jak robić zakupy, by wydawać jak najmniej?

Aplikacja e-Paragon

Nim paragony cyfrowe staną się obowiązkowe i jedyne zgodne z prawem, już teraz Ministerstwo Finansów przygotowało aplikację e-paragon i zachęca do jej korzystania. Je pobranie ma umożliwiać/ułatwiać:

 • zarządzanie wydatkami i przypisywanie do nich paragonów (dodawanie papierowych paragonów do aplikacji),
  • dokumentowanie wydatków,
   • przeglądanie statystyk,
    • uzupełnianie informacji o gwarancjach na zakupione towary i usługi,
     • sprawdzanie paragonów z kodem QR, wystawionych przez kasy,
      • zgłaszanie różnych nieprawidłowości, np. brak paragonu, lub błędy w nim.

       Aplikację e-Paragon można pobrać w dwóch miejscach:

       • smartfony systemem iOS - apps.apple.com
        • smartfony z systemem Android - play.google.com/store

         Dlaczego e-paragony są potrzebne?

         Cyfryzacja stopniowo obejmuje coraz więcej dziedzin życia. To istotne z wielu względów - wygody, oszczędności czasu, bezpieczeństwa i reagowania na kryzys klimatyczny. Coraz rzadziej korzystamy z gotówki, którą zastępują karty i płatności cyfrowe. Papierowe paragony są jednak jeszcze mniej potrzebne.

         Wszystko wskazuje na to, że każdy paragon będzie można szybko odszukać w skrzynce e-mailowej lub SMS-owej w telefonie. Czy to rozwiązanie powtórzy sukces e-recept?

         E-paragon ma sprzyjać skróceniu czasu robienia zakupów i działać tak, by nie wydłużać kolejek przy kasach. Z tego powodu sklepy muszą wypracować dobre sposoby przekazywania danych na potrzeby odbierania paragonów. Należy wziąć pod uwagę, że RODO zobowiązuje do zabezpieczenia pozyskiwania i przetwarzania danych. Istotna będzie zatem kwestia bezpiecznego procesu zbierania numerów telefonów, przechowywania danych i dbałość o to, aby system działał sprawnie.

         Jednym z proponowanych sposobów jest zorganizowanie systemu generowania i przekazywania e-paragonów tak, aby kasjerzy nie mieli wglądu w dane klientów. Automatycznie wysyłające się e-paragony mogłyby być dostępne przy finalizowaniu zakupów np. podczas płatności elektronicznej. To wymaga technologicznego zintegrowanie oprogramowania kas fiskalnych z systemami bankowymi i narzędziami do zautomatyzowanych wysyłek maili i SMS-ów.

         Niektóre sieci handlowe postanowiły już wcześniej wyjść z podobnymi rozwiązaniami i wprowadziły możliwość zbieranie e-paragonów w swoich aplikacjach zakupowych, choć prawnie nadal są zobowiązane do wystawiania ich także w formie papierowej. Jednak nie wszyscy klienci chcą instalować kolejne aplikacje zakupowe, zwłaszcza sklepów, w których bywają rzadko.

         Kolejną korzyścią, tym razem z punktu widzenia rządu, jest łatwiejsza kontrola sprzedawców. Fiskus będzie mógł uszczelnić system - zwłaszcza podatki dochodowe, VAT i akcyzę.

         Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

         Zobacz także:

         Autor: Diana Ryściuk

         Źródło: gov.pl/polskatimes.pl/Strefa Biznesu

         Źródło zdjęcia głównego: assoonas/Getty Images

         podziel się:

         Pozostałe wiadomości