Decyzja w sprawie stóp procentowych w grudniu 2022 r.
7 grudnia 2022 roku miało miejsce ostatnie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) w tym roku. W listopadzie inflacja wzrosła o 17,4% rok do roku, jednak spodziewano się wzrostu o 18%. W zeszłym roku w tym samym czasie inflacja wynosiła 17,9%. Oznacza to, że dynamika wzrostu cen obniżyła się po raz pierwszy od czerwca 2021 roku, pomijając spadek w lutym 2022 spowodowany wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej.
W grudniu 2022 RPP zdecydowała się utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Oznacza to, że stopa referencyjna, główna stopa procentowa NBP, wynosi wciąż 6,75%.
Praca i finanse
- Kosztem braku podwyżek będzie dużo wyższa inflacja w przyszłości - powiedział na antenie TVN24 ekonomista Instytutu Myśli Liberalnej Ryszard Petru. - Nie oszukujmy się. Wyższe stopy bardzo uderzają w społeczeństwo, a zwłaszcza w tych, którzy wzięli kredyty - dodał. Jednocześnie przyznał, że takiej decyzji się właśnie spodziewał.
Stopy procentowe grudzień 2022 r. - jakie były prognozy?
Prognozy specjalistów w dziedzinie ekonomii potwierdziły się. W ocenie ekonomistów PKO BP "stopy zostaną najpewniej utrzymane na dotychczasowym poziomie". Jak oceniali, informację, które pojawiły się listopadowego posiedzenia, wpisują się w scenariusz spadającej inflacji.
Również specjaliści Credit Agrocole uważali, że stop pozostaną na obecnym poziomie. - Decyzja o stabilizacji stóp procentowych na posiedzeniu w tym tygodniu będzie spójna z wypowiedziami prezesa NBP (Adama Glapińskiego - red.) na listopadowej konferencji. A. Glapiński dał wówczas do zrozumienia, że w sytuacji, w której inflacja będzie kształtowała się zgodnie z listopadową projekcją NBP, nie należy spodziewać się kolejnych podwyżek stóp procentowych.
Podobnego zdania byli również ekonomiści mBanku i ING Banku Śląskiego - podaje portal TVN24 Biznes.
Iwona Duda, członkini RPP, w zeszłym tygodniu wypowiedziała się dla Dziennika Gazety Prawnej, że "w obecnej sytuacji, w świetle dostępnych danych i prognoz, a zwłaszcza projekcji inflacji NBP, poziom stóp jest optymalny".
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej przeczytasz na TVN24
Zobacz także:
- Precedensowa decyzja sądu w sprawie WIBOR-u. "Delikatne światło dla wszystkich kredytobiorców złotowych"
- Kiedy pierwsze obniżki stóp procentowych? Są prognozy
- WIRD to wskaźnik, który ma być wprowadzony zamiast WIBOR-u. Co o nim wiadomo?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Grazyna Palaszewska/Getty Images