Finanse i Praca

WIRD to wskaźnik, który ma być wprowadzony zamiast WIBOR-u. Co o nim wiadomo?

Finanse i Praca

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN24
Liczenie pieniędzy

Indeks WIRD może być nowym wskaźnikiem do wyliczania wysokości oprocentowania kredytów. Ma stanowić alternatywę dla WIBOR-u według Komitetu Sterującego Narodowej Grupy Roboczej. Ile ma wynosić i kiedy zostanie wprowadzony?

Wskaźnik WIRD - co to?

WIRD to skrót dla Warszawskiego Indeksu Rynku Depozytowego i jest to tzw. indeks transakcyjny.

- Został opracowany w oparciu o transakcje depozytowe zawierane przez podmioty przekazujące dane z instytucjami finansowymi, a także z dużymi przedsiębiorstwami - podaje portal TVN24. 

Finanse i praca

Dostępność kredytów i zdolność kredytowa
Dostępność kredytów i zdolność kredytowaDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że KS NGR (Komitet Sterujący Narodowej Grupy Robotniczej) wybrał WIRD jako alternatywę dla WIBOR-u. Komitet został powołany w związku z planowaną reformą wskaźników referencyjnych. 

WIRD ma stać się kluczowym wskaźnikiem referencyjnych stopy procentowej, który używany jest w umowach finansowych, np. kredytu, a także instrumentach finansowych oraz przez fundusze inwestycyjne. Alternatywami, spośród których wybierał KS NGR był WIRD, WIRF i WRR. 

Kiedy wprowadzony zostanie WIRD

Wartość wskaźnika nie została jeszcze podana, podobnie jak data jego wprowadzenia. Zgodnie z Ustawy z 7 lipca 2022 roku o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom zamiennik i data jego wprowadzenia zostaną ustalone rozporządzeniem.

Jak podaje portal TVN24, KS NGR zamierza wkrótce zarekomendować standardy stosowania nowego wskaźnika RFR. Ma on być polecany w produktach bankowych, leasingowych, faktoringach i instrumentach finansowych.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: howtogoto/Getty Images

Pozostałe wiadomości