Finanse i Praca

Kolejne podwyżki stóp procentowych. Jak wpływają na sytuację osób spłacających kredyty?

Finanse i Praca

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
Gazeta Wyborcza
karta kredytowa

Osoby, które spłacają kredyty, zwłaszcza hipoteczne, mogą mieć w obecnej sytuacji poważne problemy. Inflacja nabrała w ostatnich miesiącach tempa, ale podwyżki wynagrodzeń już nie. Sytuację dodatkowo pogarszają aktualne realia geopolityczne i wojna w Ukrainie.

Kolejne podwyżki stóp procentowych

We wtorek 8 marca Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła kolejną podwyżkę stóp procentowych. Obecnie główna stopa referencyjna to 3,5 proc., a jeszcze do września, czyli przed pierwszą podwyżką - przez blisko półtora roku było to 0,1 proc. Razem ze stopami procentowymi, w górę poszedł również wskaźnik WIBOR - wraz z marżą decyduje on o oprocentowaniu kredytu. W obecnej sytuacji 3-miesięczny WIBOR ma już 3,81 proc. Przyjmując, że marża banku to ok. 2,5 proc., oprocentowanie kredytu hipotecznego to obecnie już ponad 6,3 proc.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

Koszt pieniądza z banku wzrósł przez ostatnie 6 miesięcy o ponad 3,8 proc. Banki z kolei co kilka miesięcy (zwykle co 3 lub 6) aktualizują wysokość rat w oparciu o aktualny wskaźnik WIBOR. Po kolejnych podwyżkach stóp procentowych prędzej czy później raty kredytów zostają podnoszone.

Boom na kredyty w Polsce

Kilka miesięcy po wybuchu pandemii koronawirusa, stopy procentowe były na rekordowo niskim poziomie – wynosiły tylko 0,1 proc. Wówczas w Polsce miał miejsce boom na zaciąganie kredytów. Gwałtowne podwyżki stóp procentowych to zła wiadomość zarówno dla osób, które już zaciągnęły kredyty hipoteczne, jak i tych, które dopiero planowały to zrobić.

Z każdą podwyżką stóp procentowych i wprowadzaniem kolejnych obostrzeń przez Komisję Nadzoru Finansowego wielu osobom spada zdolność kredytowa. Przy rosnących cenach wszystkiego, zwłaszcza materiałów budowlanych, kwoty, jakie banki chcą pożyczać, są coraz niższe. Stopy procentowe i WIBOR rosną, a niższy od planowanego kredyt automatycznie robi się coraz droższy.

Zmienne kursy walut i stóp procentowych są czymś normalnym. Nikt nie może zagwarantować ich stałości przez kolejne 25- 30 lat. Z drugiej jednak strony, obecne tempo zmian jest znacznie szybsze od spodziewanego. Ostatnia w Polsce (przed obecną serią) podwyżka stóp procentowych miała miejsce 11 lat temu, w 2011 roku.

Którzy kredytobiorcy najbardziej odczują podnoszenie stóp procentowych?

Kredytobiorców, którzy zadłużyli się pomiędzy majem 2020 r. a wrześniem 2021 r., czyli kiedy stopy były na minimalnym poziomie, jest w Polsce 562 tys. Zaciągnęli łącznie 345,5 tys. kredytów na kwotę 106,68 mld zł i to właśnie oni mogą mieć największe problemy ze spłatą rat. W jeszcze trudniejszej sytuacji znajdą się ci, którzy wzięli kredyt samodzielnie. W 2021 r. ich udział w liczbie wszystkich kredytobiorców wynosił ok. 38 proc. Warto pamiętać, że podwyżki stóp procentowych dotyczą nie tylko kredytów hipotecznych, przez co osoby zadłużone będą miały do czynienia z podwyżką wszystkich rat jednocześnie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: Gazeta Wyborcza

Źródło zdjęcia głównego: kirill vasilev/Getty Images

Pozostałe wiadomości