Finanse i Praca

Kiedy pierwsze obniżki stóp procentowych? Są prognozy

Finanse i Praca

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN24
Polskie banknoty

Sytuacja kredytowa wielu Polaków w ostatnim czasie stała się szczególnie trudna. Stopy procentowe rosną już od 10 miesięcy. W sierpniu odbędzie się niedecyzyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Jakie są prognozy dotyczące wzrostu stóp? Kiedy można spodziewać się odwrócenia trendu? 

Obniżki stóp procentowych

Stopy procentowe wzrastają wraz z inflacją. Podwyżki trwają już prawie od roku - zaczęły się w październiku 2021. Jak podaje portal tvn24.pl od tego czasu stopy podnoszone były co miesiąc, a w lipcu wzrosły o 50 punktów bazowych. Kolejne decyzyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zaplanowane jest na 7 września.

Praca i finanse

Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Jak oceniają przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego, pierwsze stopniowe obniżki mogłyby pojawić się około połowy 2023 roku. Z raportu BGK wynika, że zakończenie cyklu podwyżek zakładane jest na III kwartał bieżącego roku z poziomem stopy referencyjnej w wysokości 6,75%.

Prognozy stóp procentowych

Jak prognozują eksperci BGK, w trzecim kwartale przyszłego roku stopa referencyjna może spać do 5,75%, a pod koniec 2023 roku wynieść 5,5%.

- Korespondować z tym będzie spowolnienie akcji kredytowej (bardzo wyraźne w ujęciu realnym) notowane w pierwszej kolejności w segmencie kredytów hipotecznych oraz konsumpcyjnych. W konsekwencji maleć będzie wrażliwość RPP na wciąż pozostającą powyżej celu inflację o podażowym charakterze. Powyższe czynniki będą prowadzić do stopniowych redukcji stóp procentowych od około połowy przyszłego roku - podaje w swoim raporcie BGK.

Co więcej, prognozowany jest również spadek inflacji. Pod koniec drugiego kwartału 2023 roku może wynieść 9,8%. Na III kwartał 2022 roku zakładany jest lokalny szczyt inflacji.

Więcej na TVN24

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Andrzej Rostek/Getty Images

Pozostałe wiadomości