Czy to dobry czas na branie kredytu? Ekspert odpowiada

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ile trzeba zarabiać, aby wziąć kredyt na mieszkanie?
Ile trzeba zarabiać, aby wziąć kredyt na mieszkanie?
Kredyt - czy opłaca się nadpłacać?
Kredyt - czy opłaca się nadpłacać?
Frankowicze: iść na ugodę czy walczyć w sądzie?
Frankowicze: iść na ugodę czy walczyć w sądzie?
Stopy procentowe w górę
Stopy procentowe w górę
Nie stać mnie na kredyt - co robić?
Nie stać mnie na kredyt - co robić?
Wiele osób marzy o własnym domu czy mieszkaniu. Ogromna większość z nich, aby spełnić to marzenie, musi wziąć kredyt. Niestety inflacja i wysokie stopy procentowe sprawiły, że uzyskanie pożyczki nie jest takie proste. Co gorsza, dotyczy to nie tylko kredytów hipotecznych. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadał Marek Zuber, ekonomista.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt?

Inflacja, rosnące stopy procentowe sprawiły, że raty kredytów poszły mocno w górę. Nie najlepsza sytuacja gospodarcza uderza także, w osoby, które dopiero starają się o kredyt. Wiele z nich - mimo niezłych zarobków - nie ma zdolności kredytowej. Co gorsza, Marek Zuber, ekonomista jest zdania, że nie da się określić kwoty wynagrodzenia, które zagwarantuje otrzymanie pożyczki na zakup mieszkania. - Mogę wam powiedzieć tylko tyle, że różnica między zdolnością kredytową w banku, który daje najmniej, a tym, który daje najwięcej, to jest ponad 40 proc. W związku z tym będzie to miało wpływ na wysokość wynagrodzenia na bazie, którego będziemy tę zdolność liczyć, dalej im wyższy wkład własny, tym większa zdolność kredytowa - mówił specjalista.

Należy też pamiętać, że banki różnie podchodzą do swoich klientów i inaczej ich różnicują. - Są takie banki, które przy wyższych wynagrodzeniach dają większą zdolność kredytową, to wydaje się logiczne, ale są też banki, które przy wysokich zarobkach dają niższą zdolność kredytową - dodał ekonomista. Dodatkowo przy staraniu się o kredyt znaczenie ma nasza historia kredytowa, nasze wydatki, a także to ile mamy dzieci.

Spadek zdolności kredytowej to wynik walki z inflacją i wzrost stóp procentowych. - W połowie zeszłego roku ktoś przy jakimś wynagrodzeniu miał zdolność kredytową na poziomie pół miliona złotych, to teraz ta zdolność, w tym konkretnym banku, wynosi 230 tysięcy, czyli ponad połowę w dół, tylko dlatego, że stopy procentowe tak mocno poszły w górę - mówił Marek Zuber, ekonomista.

Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny?

- Każdy moment jest dobry, właśnie dlatego, że jest to kredyt na długi okres. Dzisiaj będziemy płacić dużo, za chwilę będziemy płacić jeszcze więcej, bo spodziewam się kolejnych podwyżek stóp. W perspektywie 20, 30 lat te stopy spadną, później znowu pójdą w górę. Więc to nie ma znaczenia, ten moment wzięcia kredytu, jeżeli chodzi o stopy. Natomiast spada nam zdolność kredytowa - mówił.

Jaki rodzaj raty wybrać? Czy wybór tej o stałej wartości to dobry pomysł? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN/Catherine Delahaye/GettyImage

podziel się:

Pozostałe wiadomości