Premier Mateusz Morawiecki zaproponował nowe narzędzia pomocowe dla kredytobiorców. Mają być to: zmiana WIBOR-u na inną stawkę oraz tzw. wakacje kredytowe w 2022 i 2023 roku dla osób, które mają trudności w spłacaniu rat. Co jeszcze się zmieni?
Nowa stawka zamiast WIBOR-u
- Od 1 stycznia 2023 r. narzucimy obowiązek posługiwania się inną stawką niż WIBOR, która jest znacząco korzystniejsza dla kredytobiorców - mówił premier, Mateusz Morawiecki na 14. Europejskim Kongresie Gospodarczym.
Podatki
Podatki
Obowiązek zostanie narzucony, ponieważ, jak mówił premier, długo apelowano o wypracowanie bardziej sprawiedliwego i przejrzystego mechanizmu kalkulowania kosztów kredytu. Ze względu na to, że do tej pory banki nie skonstruowały takiego rozwiązania, rząd chce wprowadzić nową stawkę.
- Od 1 stycznia 2023 r., razem z regulatorem rynku, ale przede wszystkim we współpracy z Sejmem, narzucimy obowiązek posługiwania się inną niż WIBOR, transparentną stawką pochodzącą z rynku międzybankowego depozytów overnight - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.
Ma być ona znacznie bardziej korzystna dla wszystkich kredytobiorców. W momencie jej wprowadzenia banki, jako kredytodawcy, będą musiały obniżyć swoją marżę.
Wakacje kredytowe 2022 i 2023
Drugim rozwiązaniem są tzw. wakacje kredytowe dla pożyczkobiorców. Mają być one dostępne dla osób, które znajdą się w szczególnie trudnej sytuacji. Jako taką wymieniono utratę pracy i przejście na bezrobocie lub ratę kredytu przekraczającą 50% dochodu. Jak zapowiedział premier, sektor bankowy będzie zmuszony do stworzenia bardziej realnego i znacząco większego funduszu wsparcia dla osób zaciągających kredyty. Pomoc w postaci funduszu ma wynosić co najmniej dwa miliardy złotych.
- Proponujemy tzw. wakacje kredytowe w roku 2022 i 2023 r. dla wszystkich kredytobiorców, którzy będą mieli trudność w spięciu budżetów domowych i będą chcieli skorzystać z takich wakacji. Będą one skonstruowane następująco: jedna rata kredytowa w kwartale w roku 2022 i 2023 r. zostanie niejako przesunięta do spłaty bez odsetek, czyli łącznie w tym okresie będzie to 8 rat kredytowych - zapowiedział Mateusz Morawiecki.
Obniżenie kosztów obsługi kredytu ma być dostępne dla wszystkich kredytobiorców, którzy zadłużyli się w polskim złotym. Zrealizować je będzie można przez wniosek w bankowości elektronicznej.
Według premiera rządu banki komercyjne nadmiernie korzystają z rosnących stóp procentowych uzyskując duże zyski. Mateusz Morawiecki nazwał je niesprawiedliwym zyskiem.
- Dziś, mam nadzieję, że we wszystkich bankach komercyjnych prowadzone są pilne analizy dotyczące podniesienia stóp procentowych na depozyty dla ludzi i dla firm. To powinno się dzisiaj dziać na naszych oczach - powiedział szef rządu na 14. Europejskim Kongresie Gospodarczym.
Więcej przeczytasz na tvn24.pl
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- 1 procent podatku - jak przekazać go na organizację pożytku publicznego?
- Jak stracić dobrego pracownika, czyli poradnik fatalnego szefa. Największe grzechy przełożonych
- Kraje, z których najlepiej pobierać emeryturę. Na którym miejscu jest Polska?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: Vasil Dimitrov/Getty Images