Mateusz Morawiecki

  Mateusz Morawiecki

  Drugi stopień alarmowy BRAVO oraz trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP na terytorium całego kraju zostały przedłużone do 31 maja 2022 r. Taką decyzję podjął premier Mateusz Morawiecki, podpisując stosowne zarządzenie.

  Magdalena Rzeczkowska została nowym ministrem finansów. Dotychczasowa szefowa Krajowej Administracji Skarbowej jako piąta kobieta w historii objęła to stanowisko. Jakie studia ukończyła? Czym się zajmowała?

  Premier Mateusz Morawiecki zaproponował nowe narzędzia pomocowe dla kredytobiorców.

  Znamy plan wizyty.

  Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej ogłosił, że rząd rozważa wprowadzenie obowiązku szczepień dla służb mundurowych. Tym samym potwierdził wcześniejsze zapowiedzi rzecznika Ministerstwa Zdrowia.

  "Od 20 grudnia na pięć miesięcy akcyza na paliwa zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE" - powiedział premier Mateusz Morawiecki. To niejedyne obniżki cen. W 2022 roku tanieje również gaz ziemny i energia elektryczna. 

  Po okresie letnim wiele osób ma nadzieję, że pandemia koronawirusa zmierza ku końcowi. Niestety nadal ciąży nad nami wizja czwartej fali zakażeń. Czy w związku z tym rząd planuje wprowadzić kolejny lockdown? Wszelkie wątpliwości dotyczące planów Rady Ministrów na najbliższe miesiące rozwiał premier Mateusz Morawiecki. 

  Rada Ministrów wystąpiła do prezydenta z wnioskiem o wprowadzenie stanu wyjątkowego na 30 dni w przygranicznym pasie dwóch województw: lubelskiego i podlaskiego. Premier Mateusz Morawiecki poinformował o tym we wtorek (31 sierpnia) po posiedzeniu rządu.

  Premier Mateusz Morawiecki został zapytany w piątek na konferencji prasowej w Całowaniu (woj. mazowieckie), czy w długi weekend czerwcowy zostanie powtórzona akcja szczepień plenerowych na wzór akcji "Zaszczep się w majówkę".

  Po spotkaniu zespołu zarządzania kryzysowego podjęto kolejne decyzje dotyczące obostrzeń. Na konferencji premier przedstawił zmiany. Zapowiedział m.in. przyspieszenie otwarcia instytucji kultury o 8 dni. Co jeszcze zaplanowano?

  - Od 9 maja już wszyscy będą mieli wystawione e-skierowania, wszyscy będą mogli się rejestrować na kolejne terminy szczepień - powiedział pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Jak ma to przebiegać w praktyce? Czy procedura rejestracji ulegnie zmianie? O to w Dzień Dobry TVN zapytaliśmy dr Paweł Grzesiowski, eksperta profilaktyki zakażeń.

  Mateusz Morawiecki zabrał głos w sprawie planowanego przywrócenia nauki stacjonarnej. Premier wyjawił, kiedy mogłoby to nastąpić oraz jakie warunki muszą zostać spełnione, aby dzieci znów mogły zasiąść w szkolnych ławkach. Prognozy są optymistyczne.

  Pandemia nie odpuszcza. W czwartek, 25 marca resort zdrowia poinformował o ponad 30 tys. nowych zakażeniach. Aby powstrzymać dalsze rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2 rząd zdecydował się wprowadzić kolejne obostrzenia. Czy to wystarczy? Czy konieczne będzie wprowadzenie stanu wyjątkowego?

  Zamknięte żłobki i przedszkola, wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane oraz salony fryzjerskie i kosmetyczne, ograniczenia wiernych w kościołach - to najważniejsze obostrzenia, które ogłosił premier Mateusz Morawiecki na konferencji z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. Mają one ograniczyć falę zakażeń koronawirusem.

  Zamknięte żłobki i przedszkola, wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane oraz salony fryzjerskie i kosmetyczne, ograniczenia wiernych w kościołach - to najważniejsze obostrzenia, które ogłosił premier Mateusz Morawiecki na konferencji z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. Mają one ograniczyć falę zakażeń koronawirusem.

  Ostatniej doby potwierdzono 29 978 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - to najwięcej od początku pandemii. Wykonano również rekordową liczbę testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 - zrobiono ich 95 854. W sumie z powodu COVID-19 w Polsce zmarło już ponad 50 tys. osób.

  Będą kolejne obostrzenia na Wielkanoc. Potwierdził to premier Mateusz Morawicki, który zaznaczył, że nowe restrykcje są po to, aby "przydusić wirusa raz jeszcze". Jaki jest plan rządu?

  Według nieoficjalnych doniesień polski rząd szykuje się do wprowadzenia kolejnych obostrzeń. Plan miałby zostać zrealizowany na początku następnego tygodnia. Wszystko jednak zależy od danych dotyczących zakażeń, które ukażą się w środę i czwartek. Takie informacje podał portal Wirtualna Polska.

  Chociaż premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że ograniczenia dotyczące sylwestra to jedynie apel o nieprzemieszczanie się od 19:00 do 6:00, w rozporządzeniu wciąż zapis o nich widnieje. Wobec rosnącej niepewności społeczeństwa, policja wydała oświadczenie.

  Rząd nie wprowadza godziny policyjnej w noc sylwestrową, a zakaz poruszania się między 19 wieczorem a 6 rano jest... apelem do społeczeństwa - takie słowa wypowiedział premier Mateusz Morawiecki na niedzielnej konferencji prasowej. Mimo to rozporządzenie z ograniczeniem przemieszczania się wciąż obowiązuje. O co w tym wszystkim chodzi? Co wolno, a czego nie wolno wyjaśnił w programie adwokat Jacek Kosiński.

  Mateusz Morawiecki podczas środowej konferencji prasowej podał szczegóły dotyczące procesu szczepień na Covid-19. Rejestracja chętnych będzie prowadzona zarówno online, jak i metodami tradycyjnym. Szczepionki będą darmowe, dobrowolne i dwudawkowe.

  Premier Matusz Morawiecki poinformował podczas sobotniej konferencji prasowej, że decyzją rządu cała Polska będzie miała ferie w tym samym terminie, tj. 4-17 stycznia. Jak mówią hotelarze, to gwóźdź do trumny dla branży turystycznej, która i tak przez pandemię nie ma lekko. Przedstawiciele branży wystosowali list do premiera, a w sieci pojawiają się apele oraz głosy nawołujące do strajku generalnego - jeden z przedsiębiorców nagrał bardzo mocne wideo.

  Eksperymentalna szczepionka na koronawirusa ma ponad 90 proc. skuteczności. Tak twierdzi amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer, który zakończył właśnie badania kliniczne. Firma ogłosiła, że w 2021 r. może wyprodukować do 1,3 mld dawek substancji. Jeszcze w tym miesiącu wystąpi o zgodę na jej dopuszczenie do użytku w USA. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska chce mieć co najmniej 20 mln szczepionek.

  10 działań antykryzysowych dla przedsiębiorców ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślił, że kluczowa jest ochrona miejsc pracy. Przeprosił jednocześnie za niedogodności, z którymi społeczeństwo boryka się w czasie pandemii. Nie wykluczył, że potrzebna będzie narodowa kwarantanna.

  Cmentarze na Wszystkich Świętych. Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej przekazał informacje na temat wprowadzonych ograniczeń związanych ze wzrostem zachorowań. Premier ogłosił, że cmentarze w całej Polsce będą zamknięte.

  Ze względu na szybki przyrost zakażeń koronawirusem, polski rząd zdecydował się na wprowadzenie kolejnych obostrzeń. Na konferencji przestawił je premier, Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia, Adam Niedzielski. Ograniczenia zaczną obowiązywać od soboty.

  Od soboty 10 października strefa żółta będzie rozszerzona na cały kraj - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Ma to związek ze znacznym wzrostem zachorowań na COVID-19 w Polsce. Jakie zasady będą nas obowiązywać?

  4. etap odmrażania gospodarki. Podczas konferencji premiera, Mateusza Morawieckiego, 27 maja poznaliśmy kolejne etapy znoszenia obostrzeń wprowadzonych ze względu na walkę z koronawirusem.

  Premier Mateusz Morawiecki podczas jednego ze swoich wystąpień użył niepoprawnego wyrażenia: "półtorej roku". Na ten językowy błąd zwróciła mu uwagę Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, która z wykształcenia jest polonistką: "Przypominam panu premierowi, ale pan premier się nie obrazi, że nie mówi się >>półtorej roku<<, tylko >>półtora roku<<". Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy językoznawcę prof. Katarzynę Kłosińską z Uniwersytetu Warszawskiego, aby zapytać, jakie jeszcze błędy językowe popełniają Polacy. Które z nich są najbardziej rażące?

  Agnieszka Woźniak-Starak: "9 stycznia to był bardzo zabawny dzień. Wszyscy oczekiwali na rekonstrukcję ale nikt nie spodziewał się takiego armagedonu (...) opozycja żądała odwołania ministrów i nagle wszyscy oni zostali odwołani". O nowym, rządowym otwarciu autorstwa premiera Mateusza Morawieckiego opowiedział nam, w studiu Dzień Dobry TVN Andrzej Stankiewicz. Kim są nowi ministrowie i jakie funkcje pełnili do tej pory?