Kamala Harris przyleciała do Polski. W czwartek amerykańska wiceprezydent rozpocznie oficjalną część spotkań związanych z wojną w Ukrainie. Ma rozmawiać z przedstawicielami polskich władz, spotka się z uchodźcami oraz amerykańskimi żołnierzami stacjonującymi w naszym kraju.
Kamala Harris w Polsce
W środowy wieczór 9 marca na lotnisku Chopina w Warszawie wylądował samolot z Kamalą Harris na pokładzie. Amerykańską wiceprezydent przywitał ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski i szef Biura Polityki Międzynarodowej KPRP Jakub Kumoch.
Co sprowadza Kamalę Harris do Polski? Według przedstawicieli amerykańskiej administracji wiceprezydent ma rozmawiać z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premierem Mateuszem Morawieckim. Głównymi tematami wizyty będzie ustalenie dalszych kroków w sprawie wzmocnienia wschodniej flanki NATO, sankcji przeciwko Rosji oraz pomocy dla Ukrainy.
Przed wizytą amerykańskiej wiceprezydent jej rzeczniczka wyjaśniła, jakie są założenia wyprawy do Europy. Kamala Harris chce "pogłębić ścisłą koordynację w odpowiedzi na niesprowokowaną i nieuzasadnioną inwazję Rosji na Ukrainę". Podczas rozmowy poruszone mają zostać tematy wsparcia dla wschodnich sąsiadów w zakresie bezpieczeństwa, ekonomii i pomocy humanitarnej. Rozmowy dotyczyć będą również tego, w jaki sposób Stany Zjednoczone mogą dalej wspierać sąsiadów Ukrainy.
Wiceprezydent w czwartek 10 marca spotka się z uchodźcami z Ukrainy oraz z personelem amerykańskich ambasad z Warszawy i z Kijowa. W piątek uda się do Rumunii.
Kamala Harris - kariera prawnicza
Kamala Devi Harris to amerykańska polityczka i prawniczka hindusko-jamajskiego pochodzenia, która uważana jest za jedną z najpotężniejszych i najbardziej wpływowych kobiet na świecie.
Urodziła się 20 października 1964 w Oakland w Kalifornii w rodzinie imigrantów z Jamajki i Indii. Po rozwodzie rodziców wraz z siostrą wychowywana była przez matkę. Od najmłodszych lat przyglądała się walce o sprawiedliwość i prawa człowieka. W 1986 ukończyła studia na Uniwersytecie Howarda, zdobywając stopień bachelor’s degree z politologii i ekonomii. Podczas studiów była członkiem rady studentów sztuk wyzwolonych, brała udział w debatach, organizowała programy mentorskie dla lokalnej młodzieży, protestowała przeciwko segregacji rasowej i wstąpiła do korporacji studentek Alpha Kappa Alpha, która była pierwszym tego typu afroamerykańskim studenckim bractwem. W 1989 na Uniwersytecie Kalifornijskim ukończyła prawo i zdobyła stopień juris doctor.
Karierę prawniczą Harris kontynuowała jako zastępczyni prokuratora okręgowego w hrabstwie Alameda od roku 1990 do 1998. Od 2004 do 2010 była prokurator okręgową San Francisco. Od 2011 do 2017 była prokurator generalną Kalifornii. Była też pierwszą w historii Afroamerykanką pełniącą ten urząd.
- Rozumiała, że w Ameryce system sprawiedliwości jest nieprzychylny ludziom o ciemnym kolorze skóry. Poprzez politykę starała się sprawić, że ten system będzie trochę mniej niesprawiedliwy - wyjaśnił dziennikarz Dan Morain, który napisał książkę o Kamali.
Kamala Harris - kariera polityczna
W 2016 Kamala Harris została wybrana na senatora ze stanu Kalifornia z ramienia Partii Demokratycznej. Pracowała w Komisji ds. Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Spraw Rządowych, Komisji ds. Wywiadu, Komisji ds. Sądownictwa i Komisji ds. Budżetu Trzy lata później postanowiła zawalczyć o najwyższy urząd w państwie. W programie Good Morning America telewizji ABC News ogłosiła rozpoczęcie swojej kampanii wyborczej w prawyborach Partii Demokratycznej przed wyborami prezydenckimi. Swoją kandydaturę zdecydowała się ogłosić w Dzień Martina Luthera Kinga, ponieważ uważa Kinga za swojego inspiratora. Kampanią wyborczą nawiązała zaś do Shirley Chisholm – pierwszej czarnoskórej osoby z jednej z głównych partii politycznych, kandydującej w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.
Na początku kampanii wyborczej Kamala miała dobre wyniki w sondażach. Przez problemy z zebraniem odpowiednich funduszy na dalszą polityczną walkę, była zmuszona zrezygnować ze startu.
11 sierpnia 2020 roku Joe Biden ogłosił Harris swoją kandydatką na urząd wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych. Kamala po zwycięstwie Bidena w wyborach została pierwszą wiceprezydentką. 19 listopada 2021 rok jako pierwsza kobieta w historii sprawowała urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki. Joe Biden poddał się zabiegowi kolonoskopii i na blisko 85 minut przekazał władzę swojej zastępczyni.
- Kamala Harris ma ogromne szanse, żeby być następczynią Joe Biden'a, czy to po pierwszej kadencji czy po dwóch kadencjach, ale nie będzie to łatwe zadanie. Joe Biden nie ma teraz najlepszych notowań, dużo łatwiej jest kandydować wiceprezydentowi, tak jak George Bush senior po ośmiu latach fantastycznej prezydentury Ronalda Reagan'a, którego Ameryka po prostu kochała. Dla Kamali Harris to może być dużo trudniejsze zadanie - ocenił Piotr Kraśko.
Kamala Harris – rodzina i życie prywatne
Kamala Harris nie ukrywa, że osobą, która wpłynęła na jej życiowe wybory jest mama Shyamala Harris. Kobieta postawiła sobie za cel, by córki dowiedziały się o ruchu na rzecz praw człowieka w Ameryce. Żeby zrozumiały kartę z przeszłości, która opisuje niewolnictwo i potomków niewolników.
Kobieta zmarła w 2009 roku. Kamala pozostała jednak w bliskim kontakcie ze swoją siostrą, która jest jej najlepszą przyjaciółką. Media donoszą nawet, że siostrzana relacja jest bardziej zażyła niż ta stworzona z mężem. Maya jest nie tylko zaufanym doradcą, ale także pierwszą osobą, do której Kamala dzwoni w trudnych momentach.
- Była też pierwszą osobą, z którą Kamala rozmawiała rano i ostatnią, z którą rozmawiała w nocy w trakcie kampanii prezydenckiej – powiedział Dan Morain.
W 2014 roku Kamala wyszła za mąż za prawnika Douga Emhoffa, a ceremonię poprowadziła jej siostra Maya. Jest przybraną matką dla dwójki jego dzieci.
Jaka Kamala jest prywatnie? Dan Morain zdradził, że jest to kobieta twarda, bardzo mądra, charyzmatyczna. Potrafi być urocza, łatwo ją rozśmieszyć, potrafi też być dobrym przyjacielem, sojusznikiem.
Zobacz także:
- Specjalne pociągi rozwożą po Polsce ukraińskich uchodźców. "Uciekaliśmy jak szczury"
- Przejechała pięć krajów, żeby ratować dzieci i rodziców. "Mieliśmy tylko 20 minut na moście, pożegnaliśmy się"
- Jak się zachowywać, kiedy przyjmiemy pod swój dach uchodźców z Ukrainy?
Autor: Nastazja Bloch
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Reputly/x-news