Andrzej Duda

  Andrzej Duda

  W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 zakazującego aborcji ze względu na przesłankę embriopatologiczną w całej Polsce trwają protesty w akcie sprzeciwu. Orzeczenie to zrywa kompromis istniejący od 1993 roku. Prezydent Andrzej Duda w piątek wydał oświadczenie, w którym odniósł się do tej sytuacji i poinformował o złożeniu do Sejmu projektu noweli ustawy o planowaniu rodziny. Co będzie w niej zawarte?

  Prezydent RP Andrzej Duda i jego żona Agata Kornhauser-Duda ponownie wzięli udział w akcji Szlachetna Paczka. Dlaczego się w nią angażują? Jakiej rodzinie postanowili pomóc w tym roku?

  Jakub Szymczuk spędza każdy dzień w otoczeniu prezydenta RP Andrzeja Dudy i można śmiało powiedzieć, że nie spuszcza go z oka. Jest osobistym fotografem Andrzeja Dudy, w przeszłości był znanym fotografem prasowym. Spotkała się z nim dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska. Jak wygląda jego dzień pracy i co w pracy osobistego fotografa prezydenta jest największym wyzwaniem? Z którego zdjęcia jest najbardziej dumny?

  5 lipca do Polski przyleci prezydent USA Donald Trump. Co może wyniknąć dla Polski z tej wizyty? Czy Polacy cenią Trumpa? Czego będzie dotyczyło przemówienie prezydenta Donalda Trumpa? Czy prezydent USA przyleci do Polski z żoną i córką? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy amerykanistę Tomasza Płudowskiego.

  Podczas kampanii wyborczej prezydent Andrzej Duda obiecywał pomóc osobom, które zaciągnęły kredyt we frankach. Nic z tych obietnic nie zostało i frankowicze muszą sobie radzić sami. Składają więc pozwy zbiorowe przeciwko bankom. Czy ta droga jest skuteczna? A może warto zdecydować się na pozew indywidualny? Jakie są koszty złożenia pozwu? Czy wyroki w takich sprawach zapadają szybko? O tym w Dzień Dobry TVN mówił dziennikarz TVN24 Paweł Blajer.

  Prezydent Andrzej Duda uważa, że konstytucja uchwalona w 1997 roku trochę się zestarzała i potrzebna jest nowa. Zapowiedział więc referendum w tej sprawie. Czy Polacy też chcą zmiany ustawy zasadniczej? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. Czy wszyscy pytani wiedzieli, co to jest konstytucja? Zobaczcie!

  Wczoraj Prezydent RP Andrzej Duda zatwierdził swoim podpisem kontrowersyjną dla wielu reformę edukacji, która m.in. likwiduje gimnazja i przywraca czteroletnie licea. Jakie wady dostrzega w niej nauczyciel Jan Wróbel? Zapytaliśmy go o to w Dzień Dobry TVN.

  Procedura zmiany płci w prawie polskim jest dość skomplikowana. Miała to zmienić, uchwalona przez sejm poprzedniej kadencji, ustawa o uzgodnieniu płci. Nie weszła ona jednak w życie z powodu weta prezydenta Andrzeja Dudy. Co muszą zrobić osoby transseksualne, które chciałyby dopełnić formalności prawnych? O trudnym procesie zmiany płci w Polsce rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z socjolożką i medioznawcą Jej Perfekcyjnością.

  Podobno Prezydent RP Andrzej Duda jest sową, lub - jak ktoś woli - nocnym markiem. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy specjalistę od zaburzeń snu dra Michała Skalskiego, aby zapytać, dlaczego ludzie dzielą się na sowy i skowronki, czy osoby pracujące w nocy są częściej zmęczone, na czym polega chronoterapia, czy rzeczywiście osoby, które wstają wcześnie są bardziej narażone na choroby i ile czasu potrzebuje organizm na zregenerowanie.

  Para prezydencka nie ma ostatnio dobrej prasy. Media rozpisują się o rzekomym kryzysie w małżeństwie Andrzeja Dudy. Krytyce została poddana również sama Agata Duda, która rzadko pokazuje się publicznie z mężem. Prezydentowa milczała również w sprawie ustawy antyaborcyjnej. Jak Polacy postrzegają Agatę Dudę? Jakie mamy wobec niej oczekiwania? Gościem Dzień Dobry TVN był Norbert Maliszewski, specjalista ds. marketingu politycznego.

  Andrzej Stankiewicz, przeglądając prasę, zwrócił uwagę na artykuły, z których wynika, że istnieją różnice między Prezydentem RP Andrzejem Dudą a prezesem PIS Jarosławem Kaczyńskim, dotyczące emocji i tez związanych z katastrofą w Smoleńsku.

  W przeglądzie prasy Andrzej Stankiewicz zajął się tekstami o: znanych Polakach, którzy wyprowadzali swoje pieniądze do rajów podatkowych, powietrznej taksówce prezydenta Dudy, niespodziewanym efekcie wprowadzenia programu Rodzina 500 plus oraz biznesie traktorowym.

  Prezydent RP Andrzej Duda zapowiedział, że polski przemysł stoczniowy w Gdyni, Gdańsku i Szczecinie zostanie odbudowany. Czy rzeczywiście sprawy mają się aż tak źle? Dziennikarz Dzień Dobry TVN, a w wolnych chwilach, kapitan łodzi motorowej rodem z DDR i wilk morski Filip Chajzer sprawdził, czy statki budowane w Polsce są na fali, czy stocznie czeka raczej fala zwolnień. Przy okazji swojego pobytu na Wybrzeżu spotkał... elektryka ze stoczni. Kto wie, może i ten ma szansę na karierę polityczną?

  W Polsce szeroko komentowano informację, według której Barack Obama nie spotka się z Andrzejem Dudą. Według wielu osób miał to być sygnał świadczący, że amerykańskie władze nie są zadowolone z obecnej sytuacji politycznej w Polsce. Okazało się, że do spotkania jednak doszło i to dzięki... No właśnie, dzięki czemu? O komentarz poprosiliśmy naszych gości: dziennikarza Rafała Madajczaka i szefa kuchni Jana Kuronia. Redakcja Dzień Dobry TVN jako jedyna dotarła do ekskluzywnych zdjęć z tego spotkania.

  Trzy miesiące temu Pani Katarzyna i jej rodzina - na skutek pożaru - straciła dach nad głową. Obecnie przebywają w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Kobylnicy. Istnieje zagrożenie, że dzieci Pani Kasi trafią do domu dziecka. Aby do tego nie doszło, 13-letnia córka poszkodowanych - Weronika zwróciła się o pomoc do Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska pojechała tam, by sprawdzić, jak wygląda sytuacja rodziny.

  Zgodnie z obowiązującymi przepisami wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn wynosi 67 lat. W czasie kampani wyborczej Andrzej Duda zapowiadał zmianę tych uregulowań. Według jego projektu wiek przechodzenia na emeryturę będzie zróżnicowany ze względu na płeć i będzie wynosił - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Z raportu ZUS wynika, że zmiany te spowodują znaczne obniżenie wysokości świadczeń. O komentarz poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN dziennikarkę TVN24 Biznes i Świat Katarzynę Karpę-Świderek. Zobaczcie, jakie słowa naszego gościa przestraszyły Jarka Kuźniara.

  Dziennikarz Andrzej Stankiewicz w Przeglądzie prasy zwrócił uwagę na artykuły o: aferze korupcyjnej, której bohaterem jest były prezydent Brazylii, żółtej kartce dla Angeli Merkel i wątpliwym sposobie Prezydenta Andrzeja Dudy na zdobywanie elektoratu. Zobaczcie, co siostra Krystyny Pawłowicz powiedziała bratu Jacka Kurskiego.

  Niedawno pojawiły się w mediach fotografie z profesjonalnej sesji zdjęciowej córki obecnego Prezydenta RP Andrzeja Dudy - Kingi. Zaczęto spekulować na temat jej ewentualnej kariery w modelingu. O medialnym życiu dzieci polityków, czyli polibrities rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z ekspertem ds. komunikacji i wizerunku Krzysztofem Bukowskim i politykiem Barbarą Nowacką - córką posłanki SLD Izabeli Jarugi-​Nowackiej.

  6 sierpnia Andrzej Duda został zaprzysiężony na prezydenta RP. Zobaczcie, jak wyglądała inauguracja jego prezydentury. Dlaczego zabrakło kwiatów dla Pierwszej Damy? Jakie faux pas popełniono? Dlaczego Andrzej Duda, składając przysięgę, nie trzymał ręki na konstytucji? O kulisach zaprzysiężenia Prezydenta RP Andrzeja Dudy rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry Wakacje ze specjalistą od protokołu dyplomatycznego dr. Januszuszem Siborą i dziennikarzem TVN24 Krzysztofem Skórzyńskim.

  Od jakiegoś czasu mówiło się o tym, że w polskiej polityce potrzebna jest zmiana pokoleniowa, bo pokolenie Okrągłego Stołu już się wypaliło i nie ma nic nowego do zaoferowania. I stało się. Do gry wkraczają teraz 40-latkowie. Największy sukces niewątpliwie odniósł ostatnio Andrzej Duda, który wygrał wybory prezydenckie. Co może zdziałać w polityce pokolenie 40-latków? Czy rzeczywiście jest bardziej wiarygodne niż obecni politycy? Dlaczego Polacy są zawiedzeni politykami? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Barbarą Nowacką i Ryszardem Petru.

  Podczas obchodów Święta Dziękczynienia wiatr porwał hostię. Na zaistniałą sytuację zareagował prezydent elekt Andrzej Duda, który ją podniósł i zaniósł kard. Kazimierzowi Nyczowi. Czy postąpił słusznie, a może popełnił nietakt? Zapytaliśmy o to Michała Klingera, teologa i dyplomatę, który odwiedził dziś studio Dzień Dobry TVN. Co się dzieje z hostią, która upadnie na ziemię? Czy jest to już profanacja?

  Po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich, które wskazały na wygraną Andrzeja Dudy, w internecie zawrzało. Wiele osób zadeklarowało opuszczenie kraju. Czy zaczęli spełniać swoje obietnice? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. Rozmawiał także z młodymi ludźmi, którzy kiedyś byli zwolennikami PO, a teraz partii rządzącej mają wiele do zarzucenia. Co dokładnie? Wygląda na to, że partia, która chce wygrać wybory powinna zacząć rozmawiać i słuchać ludzi oraz spełniać obietnice wyborcze. Czy kiedyś tego doczekamy?

  Już po wyborach prezydenckich. W drugiej turze wygrał Andrzej Duda. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer sprawdził nastroje powyborcze. Kto się cieszył z wyniku i dlaczego? Czy komuś odebrało mowę? Czy wyborcy Prezydenta Elekta wierzą w jego obietnice wyborcze? W jaki sposób niektórzy wspierali Andrzeja Dudę?

  To już końcówka kampanii wyborczej na urząd Prezydenta RP. W ostatniej debacie ubiegający się o reelekcję Prezydent Bronisław Komorowski i, startujący w wyborach, europoseł Andrzej Duda próbowali przekonać do siebie niezdecydowanych wyborców. Jak wypadli? Jakie techniki propagandowe stosowali? Które elementy mowy ciała, jakimi się posługiwali są już passé? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer, który zorganizował spotkanie z ekspertami.

  W pierwszej turze wyborów prezydenckich nieoczekiwanie dla wielu wygrał Andrzej Duda. Druga tura nie jest łatwa dla Bronisława Komorowskiego, dlatego postanowiły go wesprzeć dzieci, które do tej pory nie angażowały się w politykę. Czy film z poparciem zaskoczył Państwa Komorowskich? Czy dzieci pary prezydenckiej planują coś jeszcze? Jak ważne jest wsparcie najbliższych dla kandydata na najwyższy urząd w państwie? W Dzień Dobry TVN gościliśmy Panią Prezydentową Annę Komorowską.