25. rocznica wejścia Polski do NATO. "Pokój nie jest dany raz na zawsze"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Newsy 1
Newsy 1
Newsy 2
Newsy 2
Obchodzimy 25. rocznicę wejścia Polski do NATO. W tym ważnym dla naszego kraju dniu premier Donald Tusk i prezydent Andrzej Duda spotkają się w Białym Domu z prezydentem USA Joe Bidenem. Więcej na ten temat mówiła w Dzień Dobry TVN Dagmara Kaczmarek-Szałkow, dziennikarka TVN24.

25 lat Polski w NATO

12 marca 1999 roku Polska wraz z Węgrami i Czechami została państwem członkowskim NATO. W 25. rocznicę tego wydarzenia premier i prezydent naszego kraju spotkają się z amerykańskim przywódcą Joe Bidenem.

- To też jest historyczne wydarzenie, bo czegoś takiego jeszcze nie było, żeby prezydent Stanów Zjednoczonych przyjął jednocześnie premiera i prezydenta Polski. Mamy taki układ władzy w Polsce, że obie te osoby odpowiadają i za politykę zagraniczną, i za obronność, więc te dwa fotele dziś w Białym Domu pojawić się muszą - powiedziała w Dzień Dobry TVN Dagmara Kaczmarek-Szałkow.

Spotkanie odbędzie się o godz. 21 polskiego czasu. Obszerną relację, w tym wywiad z Donaldem Tuskiem, będzie można zobaczyć na antenie TVN24.

- Przed spotkaniem z Joe Bidenem prezydent Polski spotka się z amerykańskimi kongresmenami, senatorami i przedstawicielami Izby Reprezentantów. To będzie próba naszego prezydenta, by przekonać polityków, aby poparli pakiet pomocy dla Ukrainy, który cały czas nie został zatwierdzony. Wymiar symboliczny, bardzo ważny. Są też pomysły ze strony polskiego prezydenta, żeby kraje NATO płaciły więcej na obronność, proponuje 3 proc. PKB. I będzie też próba zaproszenia w jeszcze większej mierze wojsk NATO, wojsk amerykańskich do obrony naszej wschodniej flanki - przekazała dziennikarka.

Polska jest w NATO od 25 lat

W gazecie "Rzeczpospolita" pojawiły się wyniki sondażu dotyczącego członkostwa Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim. Respondenci zostali zapytani o to, czy wzrósł poziom naszego bezpieczeństwa dzięki temu, że jesteśmy w NATO.

- Rzadko kiedy jesteśmy tak niepodzieleni. Blisko 60 proc. osób odpowiedziało "zdecydowanie tak", 30 proc. odpowiedziało "raczej tak", a "raczej nie" lub "nie" odpowiada poniżej 1 proc. W czym my jesteśmy tak zgodni? W niczym. To są nawet lepsze wyniki, niż jeżeli chodzi o członkostwo w Unii Europejskiej. (...) Jak pisze Bogusław Chrabota: "Ćwierć wieku temu wykorzystaliśmy okazję, by wyrwać się ze strefy wpływu Kremla i przystąpić do NATO. Pokój nie jest dany raz na zawsze, musimy z sojusznikami skutecznie o niego zabiegać" - przeczytała Dagmara Kaczmarek-Szałkow.

Kalendarium przystąpienia Polski do NATO

  • 1 lipca 1991 r. - upadek Układu Warszawskiego,
    • 21 grudnia 1991 r. - premier Jan Olszewski z mównicy sejmowej pierwszy raz mówi o chęci wejścia Polski do NATO,
      • 25 grudnia 1991 r. - rozpada się ZSRR,
        • 12 marca 1992 r. - ówczesny sekretarz Generalny NATO oświadcza, że "drzwi do NATO są otwarte",
          • 1993 r. - radzieckie wojska ostatecznie opuszczają Polskę,
            • 1994 r. - powołanie programu Partnerstwo dla Pokoju, podpisanego przez premiera Waldemara Pawlaka,
              • lipiec 1994 r. - Bill Clinton w Warszawie mówi wprost: "Rozszerzenie NATO nie jest już kwestią "czy", ale "kiedy i jak",
                • 16 września 1997 r. - rozpoczynają się rozmowy akcesyjne pomiędzy NATO a Polską,
                  • styczeń 1999 r. - sekretarze generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Javier Solana formalnie zaprosił Czechy, Węgry i Polskę do uczestnictwa w pakcie,
                    • luty 1999 r. - ustawa o przystąpieniu do NATO przeszła przez Sejm, Senat i została podpisana przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego razem z aktem przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego,
                      • 12 marca 1999 r. - Bronisław Geremek przekazał na ręce Sekretarz Stanu USA Madeleine Albright akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego. Rzeczpospolita Polska stała się formalnie stroną Traktatu - członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego,
                        • 16 marca 1999 r. - wciągnięcie na maszt polskiej flagi przed Główną Kwaterą NATO w Brukseli.

                          Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Konradem Piaseckim wspominał ten ważny moment dla Polski sprzed 25 lat.

                          - Gdybyśmy przegapili ten pociąg, gdybyśmy nie weszli do niego w 1999 roku, to obawiam się, że kolejny termin byłby albo odległy, albo w ogóle do dzisiaj byśmy czekali - powiedział były prezydent.

                          Więcej newsów można znaleźć w materiale wideo i na stronie TVN24.

                          Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

                          Skocz do sklepu TVN!
                          Skocz do sklepu TVN!

                          Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

                          Zobacz także:

                          Autor: Justyna Piąsta

                          Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News

                          podziel się:

                          Pozostałe wiadomości

                          Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
                          Materiał promocyjny

                          Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana