Kamala Harris już od najmłodszych lat przyglądała się walce o sprawiedliwość i prawa człowieka. Wspomnienia jednej z najbardziej wpływowych kobiet w Stanach Zjednoczonych znalazły swoje miejsce na kartach autobiografii, która natychmiast wzbudziła zainteresowanie czytelników z całego świata. Książka spotkała się także z uznaniem Piotra Kraśko, który w Dzień Dobry TVN poruszył temat fenomenu tej lektury.
Kamala Harris - autobiografia
Kamala Harris to pierwsza kobieta w historii, która sprawowała urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki. 19 listopada 2021 roku Joe Biden poddał się zabiegowi kolonoskopii i na blisko 85 minut przekazał władzę swojej zastępczyni. Wiceprezydentka USA już jako mała dziewczynka poznała znaczenie wiary we własne przekonania. Kariera w polityce to naturalna konsekwencja doświadczeń, które córka imigrantów i aktywistów zdobyła na przestrzeni wielu lat.
Kamala Harris ma ogromne szanse, żeby być następczynią Joe Biden'a, czy to po pierwszej kadencji czy po dwóch kadencjach, ale nie będzie to łatwe zadanie. Joe Biden nie ma teraz najlepszych notowań, dużo łatwiej jest kandydować wiceprezydentowi, tak jak George Bush senior po ośmiu latach fantastycznej prezydentury Ronalda Reagan'a, którego Ameryka po prostu kochała. Dla Kamali Harris to może być dużo trudniejsze zadanie
- ocenił Piotr Kraśko, który po lekturze autobiografii uznanej liderki wysnuł wiele ciekawych wniosków. Dziennikarz nie ma wątpliwości, że w obliczu protestów "Black Lives Matters", które jakiś czas temu zdominowały amerykańskie ulice, książka ta nabiera niebagatelnego znaczenia.
- Jest w niej takie jedno zdanie: "Byłam dopiero drugim rocznikiem, którego nie obowiązywała segregacja rasowa przy dojeździe autobusem z domu do szkoły". Nie mówimy o wydarzeniach z XIX wieku czy o wydarzeniach z II wojny światowej. Patrzysz na panią wiceprezydent. Gdyby ona była trzy lata starsza, (...) rodzice musieliby jej długo tłumaczyć, dlaczego nie może wsiąść do tego ładnego autobusu, którym przyjechały te fajne dzieci - zauważył prowadzący "Fakty" TVN.
Kamala Harris - ambitna i bezkompromisowa liderka
Walka o prawa człowieka i niezgoda na dyskryminację rasową to niejedyne wątki w autobiografii Kamali Harris, które zwróciły uwagę Piotra Kraśko. Dziennikarz otwarcie wyraził swój podziw dla nieprzeciętnych ambicji wiceprezydentki Stanów Zjednoczonych, która w dążeniu do realizacji wytyczonych celów wykazała się imponującą niezłomnością.
- Była pierwszą kobietą czarnoskórą, która została prokuratorem okręgowym w stanie Kalifornia. To jest fascynująca część tej książki, jak ona opisuje jak była młodym człowiekiem, miała czternaście, piętnaście lat i chciała być jak wspaniały Thurgood Marshall. To był pierwszy czarnoskóry sędzia Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych - wyjaśnił Piotr Kraśko, zachęcając tym samym do zapoznania się z całą historią, która została przedstawiona na łamach biografii "Prawda, która nas niesie. Amerykańska podróż".
- Każdy czegoś się dowie, my zwykli ludzie i polski polityk. Przeczytajcie to - podsumował dziennikarz.
Zobacz także:
- Były mąż zażądał: "oddaj mi nazwisko". Prawnik wyjaśnia, czy można się tego domagać
- Kobiece kręgi coraz modniejsze. "U nas jest przestrzeń na słabość"
- Aida odziedziczyła dar jasnowidzenia. "To są projekcje filmów"
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło zdjęcia głównego: mjagielski