stany zjednoczone ameryki

  stany zjednoczone ameryki

  Kacper Garnczarek to gimnastyk z Katowic, który mimo młodego wieku może poszczycić się wieloma sukcesami. Niedawno dostał się na studia na uniwersyteckie w Pensylwanii. Wybór padł właśnie na tę uczelnie, bo jej sekcja gimnastyczna jest jedną z najlepszych na świecie. Utalentowany sportowiec miałby okazję pracować z najlepszymi. By wyjechać, 18-latek musi zebrać 48 tys. dolarów. Jak zamierza zdobyć te pieniądze?

  Kamala Harris już od najmłodszych lat przyglądała się walce o sprawiedliwość i prawa człowieka. Wspomnienia jednej z najbardziej wpływowych kobiet w Stanach Zjednoczonych znalazły swoje miejsce na kartach autobiografii, która natychmiast wzbudziła zainteresowanie czytelników z całego świata. Książka spotkała się także z uznaniem Piotra Kraśko, który w Dzień Dobry TVN poruszył temat fenomenu tej lektury.

  Las Vegas to szczególne miejsce na mapie Stanów Zjednoczonych. Domeną tego miasta są kasyna, w których turyści z całego świata nie oszczędzają pieniędzy, licząc na wygraną. Dlaczego warto wybrać się do Las Vegas? Pogoda w tej stolicy rozrywki jest doskonała przez większość roku, a ilość atrakcji miasta poza luksusowym centrum jest bardzo duża.

  Filadelfia to miasto o burzliwej historii. Dzisiejsze jego tereny zamieszkiwało plemię Delawarów, a także Holendrzy, Brytyjczycy i Szwedzi. W 1681 roku Karol II Stuart przyznał prawa do tego terytorium Williamowi Pennowi, który utworzył stan Pensylwania. Filadelfia jest dziś największym miastem tego stanu i piątym w skali całego kraju. Czy warto odwiedzić Filadelfię podczas wycieczki po Stanach Zjednoczonych? Oczywiście, że tak!

  O godzinie 18.00 polskiego czasu rozpocznie się zaprzysiężenie 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena. Niestety ostatnie wydarzenia na Capitolu sprawiły, że od kilku dni służby znajdują się w najwyższej gotowości. Jak będzie wyglądała uroczystość i jakie środki bezpieczeństwa zastosowano? Na ten temat w Dzień Dzień TVN rozmawialiśmy z dr. Krzysztofem Liedelem, ekspertem ds. terroryzmu i Tomaszem Płudowskim, amerykanistą z UKSW.

  Kamala Harris już zapisała się na kartach historii USA, mimo że jeszcze nie zaczęła pełnić swojego urzędu. Wszystko dlatego, że będzie pierwszą kobietą, Afroamerykanką i osobą pochodzenia azjatyckiego na stanowisku wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych. Docenił to magazyn "Vogue" i umieścił ją na swojej okładce. Stylizacja polityk jednak oburzyła Amerykanów.

  Do kolejnych protestów przeciw brutalności policji i nierówności rasowych doszło w niemal wszystkich amerykańskich metropoliach. W wielu przypadkach pokojowe początkowo marsze przerodziły się w zamieszki. Amerykanie demonstrują po śmierci George'a Floyda, który zmarł w wyniku interwencji policji. Lady Gaga zarzuciła prezydentowi Donaldowi Trumpowi rasizm. Uwagę na problem przemocy wobec czarnoskórych zwrócili też znani sportowcy.

  Podobno w Stanach Zjednoczonych wszystko jest większe. Czy to prawda? ;) O amerykańskiej manii wielkości rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dziennikarką i wielbicielką Stanów Zjednoczonych Dorotą Malesą.

  Niedawno gościł w Polsce syn amerykańskiego geostratega Zbigniewa Brzezińskiego - Ian, który jest cenionym komentatorem sceny politycznej i jedynym republikaninem w rodzinie. Spotkał się z nim dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki, aby zapytać, czego możemy spodziewać się po prezydencie elekcie Donaldzie Trumpie. Czy spełni swoje zapowiedzi z kampanii wyborczej?

  Już niedługo nowym gospodarzem Białego Domu będzie Donald Trump. O 45. prezydencie USA i jego rodzinie rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN: dziennikarką Ewą Wojciechowską i amerykanistą Tomaszem Misztalem. Czy Donald Trump ma dobre relacje z pierwszą żoną - Ivaną? Co niestosownego Trump mówił o córce? Na czym zarobił pieniądze dziadek Trumpa? Kto będzie pierwszą damą USA - żona Melania czy córka Ivanka?

  Takiej kampanii jeszcze nie było. Republikański kandydat do Białego Domu, Donald Trump, potwierdził, że zamierza zbudować mur na granicy z Meksykiem. Robi to, by zatrzymać napływ nielegalnych imigrantów z tego kraju. W sondażach Trump cieszy się 42% poparciem. Skąd tak duża popularność Trumpa wśród Amerykanów? Czego boi się obecnie amerykańskie społeczeństwo? Gościem Dzień Dobry TVN była Agata Szczęśniak, socjolog i politolog.

  Ewa Halina Rich, Kasia Wołejnio, Iza St. James są bohaterkami nowego programu "Żony Hollywood". Przyjechały do Stanów Zjednoczonych w pogoni za swoimi marzeniami. Kim są? Gdzie się urodziły? Co robiły po przylocie do USA? Co osiągnęły w życiu? Program można oglądać w każdy poniedziałek o 22.30.