Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Tragiczny poranek i śmierć rodziny
Wczesnym rankiem, w poniedziałek 21 października w miasteczku Fall City w stanie Waszyngton w Stanach Zjednoczonych doszło do morderstwa. Zginęła niemal cała rodzina, jedynie 11-letniej dziewczynce udało się przeżyć. Sprawcą masakry był jej 15-letni brat.
Zeznania 11-letniej ofiary strzelaniny
Jak zrelacjonowała 11-latka, której udało się uciec z miejsca zbrodni, obudziły ją odgłosy strzałów. Kiedy wyjrzała zza drzwi sypialni, ujrzała dwa ciała: ojca i 9-letniego brata - obaj z ranami postrzałowymi leżeli na korytarzu. Jej 7-letnia siostra, z którą dzieliła pokój, wyszła z niego i chwilę potem także została zastrzelona. Następnie napastnik miał wejść do sypialni sióstr i strzelić w kierunku 11-latki. Dziewczynka dostała w rękę i szyję. Widziała też, jak brat sprawdza, czy jego ofiary żyją.
Mimo bólu, 11-latka zachowała spokój i udawała martwą. Kiedy napastnik wyszedł z jej pokoju, natychmiast uciekła przez okno przeciwpożarowe i pobiegła do domu sąsiada. Ofiara opowiedziała co się stało, dodając, że sprawcą był jej 15-letni brat. Sąsiad natychmiast zadzwonił na numer alarmowy 911.
Jak się okazało, służby otrzymały już telefon o strzelaninie. Tym, który wezwał pomoc zaledwie 7 minut wcześniej, był 15-letni brat ofiary. Według zapisów nagrania zdyszany wyznał, że uciekł do łazienki, a sprawcą masakry był jego 13-letni brat, który po zabiciu członków rodziny odebrał sobie życie.
Po dotarciu na miejsce policjanci odkryli, że ofiar było więcej. Okazało się bowiem, że matka dzieci i jej 13-letni syn zostali zastrzeleni w innym miejscu w domu.
Broń, z której strzelał 15-latek to srebrny glock jego ojca.
Jak sądzony będzie 15-letni sprawca?
Chłopaka zatrzymano zaraz po tym, jak policja dotarła do domu, a w czwartek 24 października został oskarżony w sądzie dla nieletnich o dokonanie pięciu zabójstw ze szczególnym okrucieństwem i jeden przypadek usiłowania zabójstwa z użyciem broni palnej. Jednak już w piątek prokuratorzy zwrócili się, aby sprawę przeniesiono do sądu dla dorosłych.
- Zgodnie z prawem stanu Waszyngton, by sprawa mogła zostać przeniesiona do sądu dla dorosłych, wymagane jest przesłuchanie i zgoda sędziego. Zwykle trwa to miesiące, zanim zostanie podjęta ostateczna decyzja - podaje TVN24.
Pomoc ofiarom przemocy domowej
Doświadczasz przemocy domowej lub znasz osobę, która jest jej ofiarą? Szukasz pomocy dla siebie lub kogoś innego? Możesz zgłosić się m.in. do:
- Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia". Poradnia Telefoniczna "Niebieskiej Linii" czynna jest codziennie od 12 do 18 pod numerem tel. 22 668-70-00.
- Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie: 800 120 002 – numer bezpłatny, czynny całą dobę.
- e-mail: niebieskalinia@niebieskalinia.info.
Więcej przeczytasz na TVN24
Zobacz także:
- Pomoc dla osób w kryzysie – gdzie i jak jej szukać?
- Przez lata była ofiarą przemocy domowej. "Miałam dość tego życia"
- Akcja "Możesz mi powiedzieć" - na czym polega?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: MattGush/Getty Images