Czym jest expose i wotum zaufania? Konstytucyjne terminy związane z powołaniem nowego rządu

Czym jest expose i wotum zaufania?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Soczysty język polskich polityków
Soczysty język polskich polityków
Lex TVN uderza w wolne media
Lex TVN uderza w wolne media
Demonstracja przeciw LEX TVN w Warszawie
Demonstracja przeciw LEX TVN w Warszawie
Gosia Ohme i Filip Chajzer dziękują za wsparcie
Gosia Ohme i Filip Chajzer dziękują za wsparcie
Dorota Segda apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy
Dorota Segda apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy
Katarzyna Ankudowicz o Lex TVN
Katarzyna Ankudowicz o Lex TVN
Sonda w Krakowie: "Czym są wolne media?"
Sonda w Krakowie: "Czym są wolne media?"
Andrzej Grabowski o LEX TVN
Andrzej Grabowski o LEX TVN
Margaret o LEX TVN
Margaret o LEX TVN
Senat odrzucił "lex anty-TVN". "Kto zechce bronić tej ustawy, zostanie jak Himilsbach z angielskim"
Senat odrzucił "lex anty-TVN". "Kto zechce bronić tej ustawy, zostanie jak Himilsbach z angielskim"
PiS przepchnął przez sejm "lex TVN"
PiS przepchnął przez sejm "lex TVN"
W poniedziałek, 11 grudnia, Sejm podejmie próbę wybrania nowego rządu. Premier Mateusz Morawiecki wygłosi tego dnia expose, po którym nastąpi głosowanie nad wotum zaufania dla powołanego przez niego gabinetu. Ale czy wiecie, co oznaczają te pojęcia? 

11 grudnia czeka nas gorący dzień w polskim parlamencie. W Sejmie odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla rządu utworzonego przez Mateusza Morawieckiego. Warto przed tymi jakże ważnymi wydarzeniami przypomnieć sobie istotne w ich kontekście terminy.

Co wydarzy się w Sejmie 11 grudnia 2023 roku?

Harmonogram obrad Sejmu na 11 grudnia 2023 roku obejmuje expose Premiera Mateusza Morawieckiego, który otrzymał misję utworzenia nowego rządu od Prezydenta Andrzeja Dudy. Następnie odbędzie się debata, podczas której posłowie będą mogli zadawać pytania, a potem głosowanie nad wotum zaufania dla powołanego przez premiera gabinetu. Mateusz Morawiecki nie posiada większości parlamentarnej, więc uzyskanie przez niego wotum zaufania jest praktycznie niemożliwe. W związku z tym Sejm nie będzie w stanie powołać nowego rządu w tak zwanym pierwszym kroku konstytucyjnym. Więcej o tej procedurze przeczytacie tutaj.

Czy wiecie, czym jest expose? Znacie zasady przyznawania wotum zaufania?

Czym jest expose?

Expose to przemówienie programowe, które wygłasza szef rządu desygnowany przez prezydenta. W tym przypadku będzie to Mateusz Morawiecki. Podczas expose Prezes Rady Ministrów zobowiązany jest do przedstawienia programu działania Rady Ministrów na kolejne cztery lata. Może ono trwać nawet kilka godzin. W przemówieniu tym zaprezentowane powinny być plany dotyczące każdego obszaru działania państwa – od polityki zagranicznej, poprzez gospodarkę, aż po kulturę.

Po zakończeniu expose posłowie i posłanki mają możliwość zadania pytań, mogą też ocenić wypowiedź premiera, ustosunkować się do niej lub zaznaczyć swoje stanowisko w kluczowych kwestiach poruszanych podczas przemówienia. Po debacie premier kieruje do Sejmu oficjalny wniosek o wotum zaufania, a parlamentarzyści przystępują do głosowania.

Czym jest i w jaki sposób uzyskuje się wotum zaufania?

Wotum zaufania to specjalna uchwała parlamentu, która jest wyrazem aprobaty dla rządu. Jest absolutnie konieczna do powołania nowej Rady Ministrów. Aby gabinet zaproponowany przez premiera uzyskał wotum zaufania, niezbędne jest zdobycie bezwzględnej większości głosów. Oznacza to, że głosów "za" musi być więcej niż głosów "przeciw" oraz wstrzymujących się. Ważne jest jednak, by w głosowaniu brała udział przynajmniej połowa ustawowej liczby posłów.

Jeśli po głosowaniu okaże się, że Mateusz Morawiecki nie uzyskał wotum zaufania, rozpocznie się tak zwany drugi krok konstytucyjny, w którym kandydata na premiera wskaże Sejm. Najprawdopodobniej będzie nim Donald Tusk.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości