Rząd podjął kolejne decyzje dotyczące obostrzeń. Premier przedstawił je na konferencji

Premier Morawiecki
TVN
Po spotkaniu zespołu zarządzania kryzysowego podjęto kolejne decyzje dotyczące obostrzeń. Na konferencji premier przedstawił zmiany. Zapowiedział m.in. przyspieszenie otwarcia instytucji kultury o 8 dni. Co jeszcze zaplanowano?

Luzowanie obostrzeń - zmiana planu

W środę w instytucie Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie premier Morawiecki poinformował, że wspólnie z szefem resortu zdrowia Adamem Niedzielskim i Radą Medyczną postanowił dokonać pewnych modyfikacji związanych z planem wprowadzania łagodniejszych zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią COVID-19.

- Przyspieszamy otwarcie kin, teatrów, filharmonii, instytucji kultury o jeden tydzień - a dokładnie o osiem dni - na 21 maja, tak, żeby w reżimie sanitarnym, co warto podkreślać non stop, można było wcześniej te działy życia społecznego, społeczno-gospodarczego już uruchamiać - poinformował Morawiecki. Dodał, że branża sportowa - kluby fitness i baseny będą mogły zacząć działać od 28 maja, czyli o jeden dzień wcześniej, niż do tej pory zakładano. Pierwotnie planowano umożliwienie działania kin i instytucji kultury oraz obiektów sportowych od 29 maja.

Szczepienie 16-latków

Premier po raz kolejny podkreślił, że dostępność do szczepionek powinna być jak najszersza. - Na ten temat dyskutowaliśmy na posiedzeniu Rady Europejskiej w Porto w Portugalii. I tak, owszem, ja byłem jedną z osób, które bardzo głośno wołały o uwolnienie patentów, udostępnienie szczepionek, wykorzystanie linii produkcyjnych we wszystkich możliwych obszarach, tak żeby szczepić można było jak najszerzej – powiedział Morawiecki.

Zwrócił uwagę, że zdaniem ekspertów konieczne jest jak najszybsze zaszczepienie jak największej części populacji. - Dlatego w ślad za badaniami z firmy Pfizer, które przyszły i potwierdzają możliwość szczepienia 16- i 17-latków, chcemy już wkrótce udostępnić możliwość szczepienia dla tej młodszej części naszego społeczeństwa – poinformował szef rządu.

- Do piątku przekażemy szczegóły dotyczące szczepienia 16 i 17 latków - dodał minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Dokument dotyczący chorób rzadkich

Premier, dziękując personelowi medycznemu, który w Centrum Zdrowia Dziecka zajmuje się leczeniem pacjentów z chorobami rzadkim podkreślił, że już wkrótce rząd przyjmie odpowiedni dokument. Chodzi o Plan dla Chorób Rzadkich.

Ministerstwo Zdrowia na początku marca opublikowało na swojej stronie internetowej projekt uchwały Rady Ministrów dotyczący Planu dla Chorób Rzadkich. Został on skierowany do prekonsultacji, by wypowiedziały się wszystkie środowiska. Plan zawiera blisko 40 zadań do zrealizowania w latach 2021-2023. Ma doprowadzić do poprawy sytuacji ponad 2 mln pacjentów z chorobami rzadkimi w Polsce. Obecnie zdefiniowanych jest 8 tys. takich jednostek chorobowych.

Premier zaznaczył, że w tej chwili udało się już konsultacje dotyczące tego planu zakończyć. Jak dodał, to zasługa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. - To warto zaakcentować. Ktoś szybko zorganizował proces i przeprowadził w odpowiedni sposób konsultacje - podkreślił. - Już wkrótce będziemy mieli przyjęcie odpowiednich dokumentów na Radzie Ministrów - zapewnił premier.

Zaznaczył też, że rząd chce "nie tylko przesunąć dodatkowe środki na finansowanie, zakup sprzętu". - Razem z panem ministrem kładziemy ogromny nacisk na to, żeby szkolić odpowiednie kadry, wprowadzać odpowiednie procedury po to, by móc pomagać tym ludziom, których nieszczęście chorób rzadkich lub czasami ultrarzadkich dotknęło - zadeklarował Mateusz Morawiecki.

Zobacz wideo: "Szału nie ma". Mniej chętnych niż szczepionek w Białymstoku

>>> Zobacz także:

Polska ambasada w Izraelu odradza podróż do Strefy Gazy. To reakcja na ataki rakietowe i eskalację konfliktu

Zmienią się zasady urlopów rodzicielskich. Dyrektywa unijna przekształci polski Kodeks Pracy

Matura 2021: Co po szkole średniej? Zobacz, jakie kierunki studiów cieszą się największą popularnością

Autor: Iza Dorf

podziel się:

Pozostałe wiadomości