Ze Strefy Gazy w kierunku Izraela wystrzelono od poniedziałku ponad tysiąc rakiet. Jak podaje izraelskie wojsko, większość pocisków została przechwycona przez Żelazną Kopułę lub spadła na terytorium Izraela, a około 200 doleciało nad rejony zamieszkiwane przez Palestyńczyków. Według Izraela zginęło kilkunastu islamskich bojowników, służba medyczna Palestyny mówi o 35 zabitych, w tym dzieciach. Polska ambasada w Izraelu stanowczo odradza podróżowanie w rejon konfliktu.
Ambasada RP w Tel Aviwie odradza podróże do Strefy Gazy
Ambasada RP w Tel Awiwie stanowczo odradza wszelkie podróże do Strefy Gazy i obszarów bezpośrednio z nią graniczących. To reakcja na ataki rakietowe na terytorium Izraela oraz eskalację działań militarnych w Strefie Gazy.
- Zachęcamy do korzystania z serwisu Odyseusz wszystkich, którzy przebywają lub planują pobyt poza granicami Polski, w tym także w Izraelu. W przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych za granicą, Ministerstwo Spraw Zagranicznych będzie mogło nawiązać z Państwem kontakt, a także udzielić niezbędnych informacji oraz pomocy - czytamy w komunikacie.
W sytuacjach nagłych istnieje możliwość kontaktu z konsulem w Tel Awiwie pod numerem telefonu dyżurnego. Z lokalnego telefonu stacjonarnego lub komórkowego: 0-54-744-4106 , a wybieranego z Polski lub z polskiego telefonu komórkowego zagranicą to 0-0972-54-744-4106.
Izrael: ze strefy Gazy wystrzelono ponad 1000 rakiet
Ponad 1000 rakiet zostało wystrzelonych od poniedziałku ze Strefy Gazy w kierunku Izraela, z czego 850 przechwyciła tarcza antyrakietowa lub spadło na Izrael, a 200 spadło po stronie palestyńskiej - poinformował w środę 12 maja rzecznik izraelskiej armii Jonathan Conricus.
W Izraelu w palestyńskich atakach rakietowych zginęło w ostatnich dniach pięć osób, a kilkadziesiąt zostało rannych.
Według najnowszych doniesień ministerstwa zdrowia Strefy Gazy w izraelskich odwetowych atakach lotniczych na tę palestyńską enklawę śmierć poniosło od poniedziałku co najmniej 35 osób, w tym 12 dzieci. Wśród zabitych są dowódcy radykalnej organizacji palestyńskiej Hamas i drugiej palestyńskiej grupy zbrojnej w enklawie - Islamskiego Dżihadu. Izraelska armia poinformowała, że przechwyciła drona nadlatującego ze Strefy Gazy.
Najnowszy konflikt zbrojny został wywołany starciami Palestyńczyków z izraelską policją w Jerozolimie Wschodniej, zajętej przez Izrael w wyniku wojny sześciodniowej z 1967 roku.
Izrael: kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych
Według strony izraelskiej, w wyniku ostrzałów rakietowych Hamasu zginęło pięcioro mieszkańców Izraela. Dwie ofiary to 52-letni mężczyzna oraz jego 16-letnia córka z miasta Lod na wschód od Tel Awiwu. We wtorek w Aszkelonie zginęły dwie kobiety, a kolejna kobieta została zabita w wyniku wybuchu rakiety w mieście Riszon le-Cijjon na południe od Tel Awivu.
Według rzecznika izraelskiej policji Micky’ego Rosenfelda, jedna z rakiet Hamasu, która spadła na miasto Holon, raniła 5-letnią dziewczynkę i dwie dorosłe kobiety.
Izraelska armia opublikowała na Twitterze nagranie, na którym widać, jak system antyrakietowy Żelazna Kopuła odpiera ataki rakietowe ze Stefy Gazy.
Z kolei zbrojne skrzydło radykalnego Hamasu, ugrupowania, które kontroluje Strefę Gazy, zakomunikowało, że "wystrzeliwuje 110 rakiet w kierunku metropolii Tel Awiw" i "100 rakiet" w kierunku miasta Beer Szewa "w odwecie za wznowienie ataków na budynki zamieszkane przez ludność cywilną".
W Tel Awiwie ogłoszono w nocy z wtorku na środę alarm przeciwrakietowy.
- Miasto znowu jest pod ostrzałem, mieszkańcy zostali obudzeni i skierowani do schronów - ogłosiła izraelska armia.
Izrael: eskalacja konfliktu
Do eskalacji konfliktu doszło po najdramatyczniejszych dotąd starciach między Palestyńczykami i izraelską policją na terenie Wzgórza Świątynnego i meczetu Al-Aksa w Jerozolimie. Starcia we Wschodniej Jerozolimie wybuchły w poniedziałek rano na placu przed meczetem na Wzgórzu Świątynnym; zebrani tam Palestyńczycy rzucali w funkcjonariuszy kamieniami, zaś policja odpowiadała granatami hukowymi, gumowymi kulami i gazem łzawiącym. Walki przeniosły się także do środka meczetu, gdzie według agencji AP wybuchły dziesiątki granatów hukowych i stłoczonych było kilkaset osób.
Starcia pomiędzy izraelską armią a Palestyńczykami w Betlejem. Wiele osób zostało rannych. Zobacz wideo:
Zobacz też:
Szczepienia dzieci przeciw COVID-19. Co na to rodzice?
Grzybica atakuje ozdrowieńców, ratunkiem jest usunięcie oka. Lekarze: "To koszmar w środku pandemii"
Autor: Luiza Bebłot
Źródło: TVN 24/PAP