Premier Mateusz Morawiecki zaproponował nowe narzędzia pomocowe dla kredytobiorców.
Kto może liczyć na zwrot?
W środę, 6 października 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe, co oznacza, że powinno to przełożyć na raty kredytów. Kiedy należy spodziewać się ewentualnych zmian? O tym powiedział w Dzień Dobry TVN ekonomista, Marcin Iwuć.
Jeżeli klient banku nie spłacał kredytu na czas, placówka wysyłała do kredytobiorcy komornika bez procesu sadowego. Teraz, po latach, bankowy system egzekucyjny został zlikwidowany. Czy dłużnicy mogą odetchnąć z ulgą? W jaki sposób banki będą mogły ściągać swoje należności? Czy trudniej będzie dostać kredyt? Zapytaliśmy o to dziennikarza Pawła Blajera.
Czy wystarczy mi na kolejną ratę? Z czego muszę zrezygnować? Jak zmieni się mój komfort życia? Z takimi pytaniami borykają się młodzi ludzie, którzy żyją z kredytem hipotecznym. Jaką motywację ma człowiek decydując się na spłatę kredyru przez 30 lat? Co się wówczas dzieje z psychiką ludzką? Jakie to uczucie, kiedy trzeba poprosić rodziców o pomoc? O tym, jak żyć z kredytem hipotecznym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawiali: dziennikarz Andrzej Mandel, który spłaca kredyt oraz psychoterapeuta Robert Rutkowski.
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopę referencyjną do rekordowo niskiego poziomu. Dlaczego? Co to oznacza dla kredytobiorców i czy warto brać teraz kredyty? A może jest to pułapka? Na pytania prowadzących Dzień Dobry TVN Doroty Wellman i Marcina Prokopa odpowiedział Paweł Blajer, dziennikarz TVN24 Biznes i Świat.