Bank będzie musiał oddać pieniądze kredytobiorcom. Kto może liczyć na zwrot?

Kobieta płacąca rachunki
Bank będzie musiał zwrócić pieniądze osobom, które kupiły mieszkanie na kredyt
Źródło: eggeeggjiew/Getty Images
Osoby biorące kredyt mieszkaniowy muszą czekać nawet kilkanaście miesięcy na wpis do księgi wieczystej. W związku z tym są narażone na straty finansowe. Ministerstwo Finansów chce zmienić przepisy tak, aby odzyskały od banków środki za poniesione koszty. Kiedy bank będzie musiał zwrócić pieniądze kredytobiorcom?

Banki będą musiały zwrócić pieniądze osobom, które wzięły kredyt na mieszkanie

Podczas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej kredytobiorcy zmuszeni są ponosić dodatkowe opłaty. Banki argumentują to koniecznością zabezpieczania swoich finansów. W tym czasie konsumenci płacą dodatkowe pieniądze, które, jak zapowiada rząd, banki będą miały obowiązek zwracać.

Podatki

Źródło: Dzień Dobry TVN
O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?
O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?
Kto nie zapłaci podatku dochodowego?
Kto nie zapłaci podatku dochodowego?
Najważniejsze zmiany podatkowe w ramach polskiego ładu
Najważniejsze zmiany podatkowe w ramach polskiego ładu

W związku z rosnącymi ratami kredytów wiele osób rezygnuje w obecnej chwili z brania pożyczek i kredytów mieszkaniowych. Coraz trudniej jest spłacać raty i rząd chce zmieniać przepisy tak, aby były z większą korzyścią dla obywateli.

Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza wprowadzić prawo na mocy którego, niektóre osoby, które kupiły mieszkanie na kredyt, odzyska część środków związanych z jego uzyskaniem. Mowa tu o sytuacji, w których kredytobiorcy zmuszeni są czekać na wpis do hipoteki. W tym czasie niektóre banki wymagają podwyższonych opłat za okres, w którym nie ma oficjalnego zapisu w sądowej dokumentacji. 

W skrajnych przypadkach kredytobiorca musi czekać na wpis do księgi wieczystej nawet przez rok. W tym czasie część banków wymaga od swoich klientów dodatkowych opłat, co w efekcie generuje straty dla konsumentów zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym.

Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) w swoim komunikacie poinformował, że paraliż w sądach wieczystoksięgowych kosztuje konsumentów ponad 360 milionów złotych rocznie, co spowodowane jest coraz dłuższym oczekiwaniem na wpis do księgi wieczystej. Dlatego Ministerstwo Finansów chce wprowadzić zmiany. Po zmianie prawa opłaty za oczekiwanie na wpis będą dalej obowiązywać. Jednak bank będzie miał obowiązek zwrócenia wpłaconej kwoty z tego tytułu.

Od kiedy banki będą zwracać pieniądze?

Ministerstwo Finansów planuje zmienić przepisy związane z kredytami i uregulować te kwestię w nowy sposób. Jak napisano w opisie do skutków wprowadzenia ustawy: "notariusze mogliby dokonywać wpisów w księgach wieczystych, które wiązałyby się z zakładaniem nowych ksiąg wieczystych poprzez wyodrębnienie nieruchomości lokalowej z zabudowanej nieruchomości gruntowej, gdy zbywcą jest przedsiębiorca oraz wpisu hipoteki".

Resort chce wprowadzić przepisy jak najszybciej, tak, aby zaczęły obowiązywać jeszcze w tym roku. Sama ustawa ma zostać przyjęta w drugim kwartale 2022 roku. Jak zauważa MF, zmiany muszą zostać ujęte precyzyjnie - tak, aby nie powstała luka prawna, umożliwiająca bankom ominięcie nowych przepisów i podniesienie opłat dla kredytobiorców. 

Jeżeli plan rządu się powiedzie i ustawa wejdzie w życie w planowanym terminie - banki będą musiały zacząć zwracać pieniądze jeszcze w tym roku.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: Gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: eggeeggjiew/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości