Rząd wprowadza kolejne zmiany w Nowym Ładzie. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił również nowe elementy tarczy antyputinowskiej. Zapowiedział obniżenie PIT-u i zniesienie ulgi dla klasy średniej. Co zmieni się w podatkach? Od kiedy będą obowiązywały nowe zasady?
Jak podkreślił premier Mateusz Morawiecki, celem rządu jest silna i stabilna gospodarka oraz uszczelniony system podatkowy. Na konferencji prasowej 24. marca ogłoszone zostały kolejne elementy tzw. tarczy antyputinowskiej oraz zmiany w Polskim Ładzie. Działania te mają na celu ochronę Polaków przed skutkami gospodarczymi wojny w Ukrainie.
Zmiany w Polskim Ładzie - konferencja premiera Morawieckiego
Premier Mateusz Morawiecki oraz wiceminister finansów Artur Soboń ogłosili planowane zmiany podatkowe na 2022 rok. Polski Ład miałaby zastąpić tzw. tarcza antyputinowska. Jakie zmiany szykowane są jeszcze w nadchodzącym roku?
Po pierwsze - koniec z ulgą dla klasy średniej - planowany termin odejścia od tego rozwiązania został podany na 1 lipca. Do tego czasu miałyby zostać zaprojektowane zmiany, które - jeżeli spotkają się z pozytywną reakcją - zostaną wprowadzone, co będzie oznaczało koniec ulgi dla klasy średniej. Zmiana ta ma dotknąć aż 3,1 mln obywateli.
Podatki
Podatki
Zapowiedziano także, że planowany jest powrót do pełnego rozliczania się samotnych rodziców. Miałoby to zastąpić ulgę dla samotnych rodziców wynoszącą 1 500 zł.
Szef rządu podziękował też wszystkim organizacjom, które działają charytatywnie. Zapewnił, że do konsultacji trafi projekt, który miałby zabezpieczyć 1% otrzymywany przez takie organizacje.
Tarcza antyputinowska ma na celu załagodzenie efektów wojny w Ukrainie, a wprowadzane zmiany mają być przeprowadzane w oparciu o konsultacje społeczne.
Planowane obniżki podatku PIT i zmiany podatkowe
Do konsultacji został skierowany projekt obniżki podatku PIT z 17% na 12 %. Oznacza to obniżenie podatku, który płacony jest przez wszystkich obywateli - zarówno przez osoby pracujące, jak i emerytów. Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, ma to się odbyć "bez żadnych haczyków" i "bez dodatkowych warunków".
- Oprócz tego do kwoty 8 700 zł dla rozliczających się na liniowej stawce 19% będzie można zaliczyć składkę zdrowotną NFZ w koszty - zapowiedział premier. Osoby rozliczające się ryczałtowo będą mogły odliczyć połowę płaconej składki od przychodów ewidencjonowanych.
Zmiany podatkowe mają wejść w życie od 2023 roku, jednak obowiązywać mają wstecznie - od lipca 2022 roku. Konsultacje mają trwać do 2 kwietnia 2022 roku. Ministerstwo Finansów szacuje, że dzięki proponowanym zmianom zyskać ma około 13 milionów podatników, a wszystkie zmiany dotyczą 25 milionów. Projekt konsultowany ma być z z Radą Dialogu Społecznego, Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce, Krajową Izbą Doradców Podatkowych oraz przedstawicielami przedsiębiorców, w tym m.in. Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców. Pierwsze konsultacje zaplanowane są ze środowiskiem księgowym.
Jak zapewniał wiceminister finansów Artur Soboń, przedstawiane zmiany mają zostać wypracowane wspólnie z tymi, którzy "podpowiedzą nam, jak w tym projekcie odpowiednio skalibrować i przygotować odpowiednie rozwiązania dla podatników".
Więcej przeczytasz na tvn24.pl
Zobacz także:
- Ulga na internet przy rozliczaniu PIT. Kto może z niej skorzystać i ile może wynosić?
- Kryzys na rynku nieruchomości. Ukraińscy pracownicy wyjechali, a "ceny materiałów są kosmiczne"
- Ceny znowu pójdą w górę. Czy w Polsce zabraknie żywności?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: x-news