PiT

  PiT

  Wprowadzony niedawno tzw. Polski ład miał uporządkować system podatkowy z korzyścią dla większości Polaków. Stało się jednak inaczej. Teraz rząd stara się skorygować błędy, a pierwsze tego efekty zobaczymy już 1 lipca.

  Emerytury wielu emerytów ulegną zmianie od lipca 2022 r. Sejm uchwalił obniżkę pierwszej stawki podatku PIT z 17 do 12 proc. Czy ta zmiana zrekompensuje seniorom skutki inflacji? Czy w 2022 roku będzie jeszcze jedna waloryzacja?

  Ulga na dojazd do pracy nie jest zbyt popularna, stąd wiele osób nie wie o jej istnieniu. Mogą z niej skorzystać pracownicy dojeżdżający do swojego miejsca zatrudnienia z domu. Kiedy i komu przysługuje?

  Stawka PIT ma być obniżona z 17 do 12 proc., krytykowana ulga dla klasy średniej zostanie zlikwidowana.

  Część osób złożyła już swój PIT za 2021 rok i zastanawia się, czy został rozliczony przez Urząd Skarbowy. Dotyczy to przede wszystkim tych, którzy czekają na zwrot nadpłaty lub składali PIT-28.

  Pracownicy Urzędów Skarbowych planują walczyć o swoje wynagrodzenia. W związku z tym będą przerywać pracę codziennie od 25 kwietnia. Jak będzie wyglądał strajk i do kiedy potrwa? Ministerstwo Finansów zapewnia, że reaguje na postulaty płacowe pracowników. 

  Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, dzięki której niektórzy przedsiębiorcy zapłacą mniejszą składkę zdrowotną. Uwzględnione zostaną między innymi tzw. różnice remanentowe. Zmiany dotyczą również firmowego majątku i przychodów zwolnionych z podatku. Sprawdź szczegóły.

  Zwrot podatku dla rodziny z dwójką dzieci może wynieść ponad 3 tys. złotych. Natomiast rodzice z czwórką dzieci korzystający z różnych ulg i odliczeń, mogą otrzymać nawet 9 600 tys. złotych – wyliczają analitycy z e-pity. Wysoki zwrot podatku jest możliwy tylko wtedy, gdy uwzględnimy wszystkie przysługujące nam ulgi. Dlatego wstępnie wypełnioną deklarację podatkową, dostępną w usłudze Twój e-PIT należy dokładnie przeanalizować i wpisać do niej niezbędne odliczenia. Sprawdź, jak to zrobić.

  Jak się przed nim uchronić?

  PIT i ulga dla klasy średniej.

  W związku z inwazją Rosji na Ukrainę do Polski przybywają setki tysięcy uchodźców. Czy muszą rozliczać zeznanie podatkowe PIT? W jakiej sytuacji powinni to zrobić?

  "Polski Ład" wprowadził wiele nowych zasad prawnych i podatkowych. Zmiany dotyczące składki zdrowotnej nałożyły nowy obowiązek na firmy, również jednoosobowe. Od początku roku muszą co miesiąc składać deklarację ZUS DRA.

  Od 2014 roku każdy podatnik w Polsce może przekazać 1 proc. swojego podatku na wybraną organizację pożytku publicznego, w skrócie OPP. Można to zrobić rozliczając się przez Twój e-PIT. Komu i do kiedy można przekazać 1 procent podatku?

  Od kilku lat podatki w Polsce rozliczane są automatycznie. Wiele osób korzysta z usługi Twój e-PIT i nie robi w niej nic więcej, poza akceptacją i wysłaniem rocznego zeznania. Warto jednak sprawdzić, czy nie zaszła w nim żadna pomyłka. Na co uważać przy rozliczaniu podatków?

  Ulga na dziecko w odliczeniu PIT jest nazywana ulgą prorodzinną. Podczas rozliczenia podatkowego, jeżeli spełnia się określone warunki, możliwe jest uzyskanie tej ulgi. Rozliczenie to można składać od 15 lutego. Kto może się ubiegać o ulgę na dziecko? Ile wynosi?

  Przedsiębiorcy opłacający PIT ustalą podstawę wymiaru składki zdrowotnej za styczeń 2022 roku na podstawie zasad z 2021 roku. Taką informację przekazało Ministerstwo Finansów. Obecnie nie trwają żadne prace związane z wydłużeniem terminu wyboru przez firmy formy opodatkowania.

  W związku ze zmianami spowodowanymi wejściem w życie Polskiego Ładu, coraz więcej osób zastanawia się z jakich ulg będzie można skorzystać przy najbliższym rozliczeniu podatkowym. Warto sprawdzić, co można odliczyć od podatku i kiedy należy to zrobić. 

  Na rozliczenie podatków za 2021 r. z Urzędem Skarbowym zostało coraz mniej czasu. Ministerstwo Finansów zachęca do korzystania z rządowej e-usługi i rozliczania podatków drogą elektroniczną, w tym przez Twój e-PIT. Złożenie zeznania było możliwe od 15 lutego. Do kiedy można składać deklaracje? Sprawdź.

  Ministerstwo Finansów wydało oficjalny komunikat z informacjami, do kiedy emeryci i renciści mogą składać zeznanie podatkowe PIT. Zawarto w nim także informacje na temat rozliczania podatków za ubiegły rok. Co trzeba wiedzieć? Co zrobić, by uzyskać zwrot nadpłaty?

  PIT-0 dla rodzin 4+ nazywany także PIT-em zero dla rodzin obowiązuje od początku roku 2022. Stosowany jest do dochodów, które uzyskane zostaną od pierwszego stycznia tego roku. Kto i jak może z niego korzystać? Co trzeba wiedzieć o tej uldze?

  Kto zalicza się do tej grupy?

  W związku z licznymi zmianami w prawie, które weszły w życie od początku 2022 roku, pojawiają się również modyfikacje dotyczące PIT-2. Wiceminister finansów zapowiedział kolejne zmiany. Sprawdź, czego dotyczą, kiedy można złożyć formularz, jak to zrobić i kto ma do tego prawo.

  Znika również odliczenie składki zdrowotnej.

  PIT-0 dla seniorów w Polskim Ładzie. Ponadto podwyższona została kwota wolna od podatku. Kto zapłaci PIT-0 i będzie zwolniony z podatków? Czym jest PIT-0 dla seniorów?

  Do złożenia zeznania PIT za 2020 rok zostało coraz mniej czasu. Trzeba to zrobić najpóźniej 30 kwietnia. To już więc dla podatników ostatni dzwonek. Jakie kary grożą za rozliczenie się po terminie? Ile wynosi mandat? Sprawdź, jak najprościej wysłać PIT 2020 i uniknąć konsekwencji.

  PIT za 2020 trzeba rozliczyć od 15 lutego do 30 kwietnia 2021 r. Jak rozliczyć się szybko, sprawnie i bezproblemowo? I czy nadal musimy wybierać się do urzędu, czy wszystko załatwi za nas e-Urząd? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedziała Dominika Nawrocka, ekspertka finansów osobistych.

  Ulga na dzieci przy rozliczaniu podatku oznacza zwrot sporej kwoty. Niedługo mija termin na jej wykorzystanie, dlatego warto się pospieszyć. Jednak nie wszyscy rodzice mogą liczyć na odzyskanie pieniędzy. Sprawdź, jaki jest limit dochodu.

  Urzędy Skarbowe przyjmują rozliczenia od 15 lutego. Przed złożeniem PIT za 2020 rok warto jednak sprawdzić, z których ulg podatkowych możesz skorzystać. Pozwolą one bowiem zaoszczędzić kilka, a nawet kilkaset złotych. Zapytaliśmy doradcę podatkowego Małgorzatę Samborską, co można odliczyć od podatku oraz jak pandemia wpłynęła na ulgi podatkowe.

  W rozliczeniu PIT za 2020 można skorzystać z "ulgi internetowej". Uwaga - nie dotyczy to wszystkich podatników. Sprawdź, czy ulga przysługuje także tobie i ile dzięki niej możesz zyskać.