2 maja upływa termin rozliczania PIT za ubiegły, 2022 rok. Osoby, które nie rozliczają się automatycznie lub nie korzystają z pomocy specjalistów z biur rachunkowych, powinny dobrze sprawdzić wszystkie informacje i pola do wypełniania w zeznaniu podatkowym. Sprawdź szczegóły.
Jedną z ulg podatkowych, jaką można odliczyć w rozliczeniu PIT za 2022 rok, jest ulga rehabilitacyjna. Przysługuje osobom z niepełnosprawnością lub tym, które je utrzymują. Jakie warunki należy spełnić? Sprawdź szczegóły.
Od 2004 roku każdy podatnik w Polsce mógł przekazać 1 proc. swojego podatku na wybraną organizację pożytku publicznego, w skrócie OPP. Od 2023 r. kwota ta wzrasta do 1,5 proc. Można to zrobić rozliczając się przez Twój e-PIT. Komu i do kiedy można przekazać 1,5 procent podatku?
Od początku 2023 roku Polacy mają nową możliwość rozliczania zobowiązań podatkowych. Każdy zainteresowany będzie mógł użyć w tym celu systemu płatności mobilnych BLIK. Sprawdź szczegóły.
Wprowadzony niedawno tzw. Polski ład miał uporządkować system podatkowy z korzyścią dla większości Polaków. Stało się jednak inaczej. Teraz rząd stara się skorygować błędy, a pierwsze tego efekty zobaczymy już 1 lipca.
Emerytury wielu emerytów ulegną zmianie od lipca 2022 r. Sejm uchwalił obniżkę pierwszej stawki podatku PIT z 17 do 12 proc. Czy ta zmiana zrekompensuje seniorom skutki inflacji? Czy w 2022 roku będzie jeszcze jedna waloryzacja?
Ulga na dojazd do pracy nie jest zbyt popularna, stąd wiele osób nie wie o jej istnieniu. Mogą z niej skorzystać pracownicy dojeżdżający do swojego miejsca zatrudnienia z domu, którzy spełniają określone warunki. Kiedy i komu przysługuje?
Część osób złożyła już swój PIT za 2021 rok i zastanawia się, czy został rozliczony przez Urząd Skarbowy. Dotyczy to przede wszystkim tych, którzy czekają na zwrot nadpłaty lub składali PIT-28.
Pracownicy Urzędów Skarbowych planują walczyć o swoje wynagrodzenia. W związku z tym będą przerywać pracę codziennie od 25 kwietnia. Jak będzie wyglądał strajk i do kiedy potrwa? Ministerstwo Finansów zapewnia, że reaguje na postulaty płacowe pracowników.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, dzięki której niektórzy przedsiębiorcy zapłacą mniejszą składkę zdrowotną. Uwzględnione zostaną między innymi tzw. różnice remanentowe. Zmiany dotyczą również firmowego majątku i przychodów zwolnionych z podatku. Sprawdź szczegóły.
Zwrot podatku dla rodziny z dwójką dzieci może wynieść ponad 3 tys. złotych. Natomiast rodzice z czwórką dzieci korzystający z różnych ulg i odliczeń, mogą otrzymać nawet 9 600 tys. złotych – wyliczają analitycy z e-pity. Wysoki zwrot podatku jest możliwy tylko wtedy, gdy uwzględnimy wszystkie przysługujące nam ulgi. Dlatego wstępnie wypełnioną deklarację podatkową, dostępną w usłudze Twój e-PIT należy dokładnie przeanalizować i wpisać do niej niezbędne odliczenia. Sprawdź, jak to zrobić.
W związku z inwazją Rosji na Ukrainę do Polski przybywają setki tysięcy uchodźców. Czy muszą rozliczać zeznanie podatkowe PIT? W jakiej sytuacji powinni to zrobić?
"Polski Ład" wprowadził wiele nowych zasad prawnych i podatkowych. Zmiany dotyczące składki zdrowotnej nałożyły nowy obowiązek na firmy, również jednoosobowe. Od początku roku muszą co miesiąc składać deklarację ZUS DRA.