Jak samodzielnie obliczyć PIT bez użycia rządowych platform?

Jak samodzielnie obliczyć PIT bez użycia rządowych platform?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak rozliczyć PIT?
Jak rozliczyć PIT?
O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?
O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?
Kto nie zapłaci podatku dochodowego?
Kto nie zapłaci podatku dochodowego?
Najważniejsze zmiany podatkowe w ramach polskiego ładu
Najważniejsze zmiany podatkowe w ramach polskiego ładu

W związku z licznymi zmianami prawnymi, które wprowadzone zostały na przestrzeni kilku lat, część osób decyduje się na rozliczanie PIT-u samodzielnie. Jak to zrobić bez korzystania z portali rządowych i księgowej?

Większość osób będzie musiało złożyć PIT-37. Jest to najpopularniejsza deklaracja podatkowa, którą składają osoby zatrudnione na umowę o pracę, osoby zarabiające w ramach umów cywilnoprawnych oraz emeryci i renciści. Za pomocą tej deklaracji rozliczane są przychody tylko z jednego źródła opodatkowane według skali podatkowej - na zasadach ogólnych. Poprawne wypełnienie PIT-37 możliwe jest dopiero po uzyskaniu od pracodawcy dokumentu PIT-11. 

Jak rozliczyć PIT na papierze?

Stąd możesz pobrać wzór formularza PIT-37:

Formularz PIT-37

Uzupełniając formularz, podatnik wypełnia pola jasne, natomiast pola ciemne wypełnia urząd. Miejsca należy wypełniać drukowanymi literami czarnym lub niebieskim kolorem. Wypełniając PIT należy podać numer PESEL podatnika i małżonka, jeśli rozliczamy się wspólnie - później trzeba wybrać takie właśnie rozliczenie w punkcie 6. w formularzu, a także nr dokumentu oraz status. 

Sprawdź, jakie ulgi możesz odliczyć od swojego podatku: Ulgi w PIT w 2023 roku. O jakie można się ubiegać?

W formularzu należy wypełnić miejsce i cel składania zeznania - urząd, do którego jest adresowane oraz czy jest to złożenie zeznania, czy korekta. W kolejnym kroku podać należy dane identyfikacyjne i aktualny adres zamieszkania, a także dane małżonka, o ile rozliczamy się wspólnie z nim. Dalej należy zaznaczyć rodzaj zwolnienia, który nam przysługuje, jak np. ulga dla młodych, ulga na powrót i inne; a także podać rodzaj przychodów, tj. przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy, przychody z umów zlecenia, przychody z praktyk absolwenckich i staży studenckich, przychody z zasiłku macierzyńskiego.

W kolejnym punkcie do uzupełnienia są dochody i straty ze źródeł przychodów oraz dochody i straty małżonka. W tych miejscach wypełnia się tabele wartościami - przychodu, kosztami uzyskania przychodu, dochody, straty i zaliczki pobranej przez płatnika z poszczególnych rodzajów uzyskanych dochodów wymienionych wyżej. W punkcie E można zaznaczyć odliczenia od dochodu dla siebie i małżonka, w punkcie F następuje obliczenie podatku. W poszczególnych miejscach znajdują się odpowiednie instrukcje, jaką wartość należy wpisać.

W kolejnym kroku podaje się wartość odliczenia od podatku, obliczenie zobowiązania podatkowego oraz dodatkowy zwrot z tytułu ulgi na dzieci. W kolejnych krokach możemy przekazać 1,5% podatku na Organizacje Pożytku Publicznego (OPP). Następnie pozostaje do wypełnienia informacja o załącznikach, podanie informacji o rachunku osobistym do zwrotu nadpłaty, a także zadeklarować, czy posiadamy ważną Kartę Dużej Rodziny. Ostatnim krokiem jest złożenie podpisu przez podatnika/małżonka/osobę reprezentującą podatnika lub małżonka.

Warto pamiętać, że pola, w których nie mamy nic do wpisania pozostawiamy puste - w takiej sytuacji traktowane jest to jako 0. Wypełniać należy miejsca, które dotyczą naszego zeznania - czyli kiedy mamy do zgłoszenia daną kwotę dochodu lub przychodu, odliczeń bądź możliwości skorzystania z ulgi. Oznacza to, że jeśli uzyskaliśmy przychód z umowy o pracę to wypełniamy to pole, a pozostałe zostawiamy puste - nie ma konieczności wpisywania w tych pozycjach "0".

Jak rozliczyć PIT z użyciem programu?

PIT można także wypełnić z pomocą specjalnych kalkulatorów dostępnych w internecie. Jednym z nich jest e-pity.pl. Na stronie jest możliwość wybrania kreatora PIT za zeszły rok, dzięki któremu automatycznie wybrany zostanie i wypełniony PIT: 28, 36, 36L, 37, 38 lub 39 z załącznikami. Inną opcją jest wczytanie e-PITu, który został przygotowany przez e-PIT. W ten sposób można sprawdzić i uzupełnić wszystkie przysługujące koszty, ulgi i odliczenia. 

Gdzie wysłać uzupełniony PIT?

Od tego roku deklarację podatkową można złożyć w dowolnym z 380 urzędów skarbowych, niezależnie od miejsca zamieszkania. W nich każdy obywatel może uzyskać wsparcie w wypełnianiu swojego PIT-u. 

Jeśli masz jeszcze wątpliwości na temat samodzielnego składania PIT-u, warto skorzystać ze specjalnego, oficjalnego informatora, który dostępny jest tutaj, bądź skontaktować się z urzędem skarbowym i umówić na wizytę.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości