Od 2004 roku każdy podatnik w Polsce mógł przekazać 1 proc. swojego podatku na wybraną organizację pożytku publicznego, w skrócie OPP. Od 2023 r. kwota ta wzrosła do 1,5 proc. Można to zrobić rozliczając się przez Twój e-PIT. Komu i do kiedy można przekazać 1,5 procent podatku?
Praca i finanse
Praca i finanse
System Twój e-PIT od pięciu lat ułatwia i przyspiesza coroczne rozliczanie podatków. Zawiera wszystkie potrzebne opcje, w tym doliczanie różnych ulg czy możliwość łatwego przekazania procenta od swojego podatku na rzecz dowolnej organizacji pożytku publicznego. W 2023 roku na skutek przepisów Polskiego Ładu podatnicy mogą przekazać nie 1% podatku na rzecz OPP, jak do tej pory, a 1,5 %.
1,5% podatku na OPP – jak przekazać?
1,5% podatku przekazuje naczelnik urzędu skarbowego, w którym składamy zeznanie podatkowe. Wcześniej należy zaznaczyć to w deklaracji podatkowej. Trzeba wskazać konkretną organizację pożytku publicznego, podając numer jej wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) i przekazywaną kwotę, która nie może przekroczyć 1,5%. Co istotne, przekazując % z własnego PIT, podatnicy nie tracą ani grosza - rozdysponowywana jest jedynie część kwoty, którą i tak należy przekazać na rzecz Skarbu Państwa.
Aby pieniądze trafiły do danej organizacji, należy opłacić podatek stanowiący podstawę obliczenia kwoty, która ma zostać przekazana. Trzeba to zrobić w ciągu dwóch miesięcy od daty złożenia deklaracji podatkowej.
1,5% podatku – komu można przekazać?
Część podatku z rocznego zeznania PIT można przekazać tylko na te organizacje, które są do tego uprawnione. Wykaz OPP można znaleźć na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Inną opcją jest wyszukiwarka OPP przygotowana przez Ministerstwo Finansów.
Do kiedy można odliczyć 1,5% podatku?
Termin składania deklaracji podatkowych mija co roku 30 kwietnia. Do tego dnia można odliczyć 1,5% podatku.
Po tym czasie formularze PIT-36 i PIT-37 zostaną automatycznie zatwierdzone przez Urząd Skarbowy, który od trzech lat przygotowuje gotowe zeznania podatkowe. Urząd uwzględnia jednak tylko przychody, więc jeśli chcemy przekazać procent podatku, musimy zrobić to indywidualnie do końca kwietnia. Jeżeli podatnik spóźni się ze złożeniem deklaracji podatkowej, utraci prawo do przekazania 1,5%.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ulga prorodzinna na dziecko. Kto może z niej skorzystać? Jakie zmiany są planowane?
- Podatki, które należy opłacić, zanim przypomni nam o nich Urząd Skarbowy
- Od kiedy i do kiedy można składać deklarację PIT? Nie przeocz tych terminów
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: next.gazeta.pl/podatki.gov.pl/pit.pl
Źródło zdjęcia głównego: sukanya sitthikongsak/Getty Images