Finanse i Praca

Ulga prorodzinna na dziecko 2023. Kto może z niej skorzystać? Jakie zmiany są planowane?

Finanse i Praca

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
legalis.pl/edziecko.pl/gov.pl
podatki

Już wkrótce zaczniemy rozliczać PIT za mijający rok. Część rodziców będzie miała możliwość skorzystać wtedy z ulgi prorodzinnej, nazywanej ulgą na dziecko. Jakie zmiany zostały w niej wprowadzone w 2022 r. i od kiedy obowiązują? Kto będzie mógł z niej skorzystać?

Ulga na dziecko 2023 - komu przysługuje

Z ulgi mogą skorzystać podatnicy, którzy w 2022 roku: sprawowali władzę rodzicielską, pełnili funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nimi zamieszkiwało lub sprawowali opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą - podaje portal legalis.pl. W wyjątkowych sytuacjach można skorzystać z ulgi na pełnoletnie dziecko - przede wszystkim kiedy otrzymuje ono rentę socjalną lub zasiłek pielęgnacyjny.

Praca i finanse

Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Z ulgi prorodzinnej można korzystać na dziecko do ukończenia przez nie 25. roku życia, o ile dalej pobiera naukę, np. chodzi na studia. Jeśli dziecko się nie uczy - to zasiłek przysługuje do 18. roku życia.

Z ulgi mogą skorzystać tylko osoby, które rozliczają się na formularzu PIT-37 lub PIT-36, a także podlegały w roku podatkowym obowiązkowi podatkowemu. 

Ulga na dziecko - progi dochodowe

Z ulgi na dziecko mogą skorzystać rodzice jednej pociechy, o ile dochody nie przekroczyły w roku podatkowym kwoty:

  • 56 tys. zł w przypadku podatnika, który nie jest w związku małżeńskim, w tym również przez część roku,
  • 112 tys. zł w przypadku podatnika wychowującego samotnie dziecko,
  • 112 tys. zł w przypadku podatnika, który przez cały rok podatkowy pozostawał w związku małżeńskim.

Podatnik, który wychowywał dwoje lub więcej dzieci ma prawo skorzystać z ulgi bez względu na wysokość uzyskanych w danym roku dochodów.

Ulga na dziecko 2023 - zmiany

Przepisy obowiązują już w rozliczeniach za rok 2022 - gdy będziemy składali najbliższe deklaracje podatkowe. Nie wiadomo mi o planowanych zmianach w tejże uldze w przyszłym roku.

Zmiany w uldze prorodzinnej obowiązują przy składaniu deklaracji podatkowych w 2023 roku, a więc za 2022 rok. Kluczowa jest zmiana progów dochodowych - dla samotnych rodziców wyniesie od 30 do 56 tys. zł brutto, a dla małżeństw od 30 do 112 tys. zł brutto. Szczególnie poszkodowane będą osoby, które w ciągu roku zarabiają poniżej 30 tys. zł miesięcznie.

Na pytanie o to, kto może być jeszcze poszkodowany w takiej sytuacji zapytaliśmy dr Patryka Kaczmarka - adiunkta na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego, Prezesa zarządu "Project Finance Sp. z o.o.". - Jeśli chodzi o "poszkodowanych", to poza [osobami nieodprowadzającymi składek są to - przyp. red.] na przykład osoby, które odliczyły składki w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, mające jednocześnie inne źródła dochodu, które umożliwiałyby stosowanie ulgi prorodzinnej. Na przykład podatnik, który ma umowę o pracę i jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą - wówczas, korzystając z ustawowych odliczeń, na przykład będąc na ryczałcie - kwoty tych składek nie wlicza do limitu ulgi prorodzinnej, którą mógłby wykorzystać, aby otrzymać wyrównanie w ramach PIT-37 za umowę o pracę. Jeśli kwota limitu po odjęciu tych odliczonych składek będzie mniejsza niż kwota ulgi - powiedział ekspert. 

Ulga na dziecko przysługuje w wysokości:

  • na pierwsze dziecko – 92,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 1 112,04 zł),
  • na drugie dziecko – 92,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 1 112,04 zł),
  • na trzecie dziecko – 166,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 2 000,04 zł),
  • na czwarte i każde kolejne dziecko – 225,00 zł (co daje rocznie 2 700,00 zł).

Ulgi sumują się, co oznacza, że jeśli mamy dwójkę dzieci, przysługuje nam ulga w wysokości 2 224,08 zł, a przy trójce dzieci jest to ulga w wysokości 4 224,12 zł rocznie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: legalis.pl/edziecko.pl/gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages.com/mahos

Pozostałe wiadomości