Ulga na dojazd do pracy 2023 - komu przysługuje i jak z niej skorzystać?

Jazda samochodem
Ulga na dojazd do pracy - komu przysługuje i jak z niej skorzystać?
Źródło: Valerii Apetroaiei/Getty Images
Ulga na dojazd do pracy nie jest zbyt popularna, stąd wiele osób nie wie o jej istnieniu. Mogą z niej skorzystać pracownicy dojeżdżający do swojego miejsca zatrudnienia z domu, którzy spełniają określone warunki. Kiedy i komu przysługuje?

Ulga na dojazd do pracy - komu przysługuje?

Z ulgi na dojazd do pracy mogą skorzystać tylko osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę. Taka ulga przysługuje wszystkim pracownikom, niezależnie od tego, czy dojeżdżają autobusem, pociągiem, samochodem czy rowerem. W związku z tym wielu pracodawców automatycznie uwzględnia wyższy koszt uzyskania przychodu. W takiej sytuacji nie trzeba nic dodatkowo robić, od razu korzystamy z ulgi.

Podatki

Źródło: Dzień Dobry TVN
O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?
O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?
Kto nie zapłaci podatku dochodowego?
Kto nie zapłaci podatku dochodowego?
Najważniejsze zmiany podatkowe w ramach polskiego ładu
Najważniejsze zmiany podatkowe w ramach polskiego ładu

Jeżeli jednak koszty dojazdu przekraczają ustawowe 300 zł miesięcznie - 3 600 zł rocznie, można ubiegać się o dodatkową ulgę. Dotyczy to osób zatrudnionych w jednym miejscu pracy. W jaki sposób można uzyskać ulgę?

Jak uzyskać ulgę na dojazd do pracy?

Aby skorzystać z dodatkowej ulgi, trzeba spełnić pewne warunki. Po pierwsze, aby móc odliczyć koszty dojazdu, konieczne jest udokumentowanie przejazdów. Jak podaje portal poradnikprzedsiebiorcy.pl "możliwość ujęcia w zeznaniu faktycznie poniesionych wydatków została przewidziana wyłącznie w odniesieniu do dojazdów do zakładu lub zakładów pracy, środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej. Dodatkowo takie wydatki muszą być udokumentowane imiennymi biletami okresowymi". Oznacza to, że dojazd własnym autem może być uwzględniony w zeznaniu podatkowym jedynie do wysokości przysługującego ryczałtu, a zatem 3 600 złotych rocznie. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: Poradnik Przedsiębiorcy/gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: Valerii Apetroaiei/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości