Od 15 listopada 2023 roku obowiązują nowe zasady dziedziczenia spadków. Zmiana w prawie jest rewolucyjna, dużo ułatwia w całym procesie. Przypominamy rozmowę w Dzień Dobry TVN z prawniczką Elizą Kuną, która przybliżyła treść nowych przepisów i przyznała, że osobiście cieszy się z wprowadzonych zmian.
Prawo
Prawo
Nowe zasady dziedziczenia spadków
Trzy najważniejsze modyfikacje w prawie spadkowym, które obowiązują od listopada 2023:
- ograniczenie kręgu spadkobierców, które zatrzymuje się na wnukach dziadków;
- możliwość odrzucenia spadku w imieniu dzieci bez wymaganej wcześniej zgody sądu rodzinnego tylko bezpośrednio u notariusza;
- rodzice z długami alimentacyjnymi wobec dziecka lub gdy oddali je do domu dziecka w przypadku jego śmierci, mogą zostać uznani za niegodni dziedziczenia po nim.
Łatwiejsza procedura odrzucenia spadku w imieniu dzieci to rozwiązanie problemu, z którym borykało się wiele polskich rodzin.
- Nasi seniorzy często z uwagi na niskie emerytury zaciągali pożyczki i kredyty, o których ich dzieci dowiadywały się dopiero w chwili śmierci. Znajdowały w mieszkaniu mamy, taty umowy kredytowe. O ile w przypadku osoby dorosłej odrzucenie spadku jest i było niezmiernie proste, czyli w terminie 6 miesięcy udaje się do sądu lub notariusza. O tyle odrzucenie spadku już w stosunku do moich dzieci było procedurą niezwykle żmudną i skomplikowaną - poinformowała prawniczka.
Szybsze postępowanie spadkowe
Zdaniem Elizy Kuny, wprowadzone modyfikacje znacznie przyspieszą toczące się podstępowania sądowe.
- Postępowania spadkowe w najprostszej konfiguracji trwają przynajmniej 6 miesięcy do roku. W przypadku, kiedy musimy poszukiwać dalekich krewnych, znaleźć ich w Urzędzie Stanu Cywilnego, pobrać ich akty małżeństwa, urodzenia, zgonu, ustalić ich adresy, pesele, próbować doręczyć im korespondencję. Najdłuższe moje podstępowanie spadkowe w praktyce trwało 9 lat i co chwilę było zawieszane, dlatego że za każdym razem, gdy umierał jakiś potencjalny uczestnik tego spadkobrania, to trzeba było ustalić, kto po nim wstępuje - wskazała nasza gościni.
- Teraz ustawodawca daje nam pewną granicę i zamyka ten krąg. Jeśli nie znajdziemy już tych kuzynów, więc jeżeli te osoby są nieznane lub nieżyjące, w to miejsce wchodzi gmina - dodała.
Prawniczka przyznała, że bardzo cieszy się z wprowadzonych zmian. - One uproszczą procedurę, ale myślę, że jeszcze wiele zmian w polskim postępowaniu jest potrzebnych, żeby te postępowania były szybkie i wartkie - podsumowała.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zmiany w opodatkowaniu darowizn i spadków. Projekt powstał w odpowiedzi na rosnące ceny
- Wychowywała się bez matki. Od 13 lat walczy w sprawie niechcianego spadku po niej: "Były telefony o nienormalnych godzinach"
- Długi po krewnych. Jak funkcjonuje prawo spadkowe i co robić w przypadku niechcianego spadku?
Autor: Agnieszka Mrozińska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News