Noworodki są do siebie bardzo podobne i często trudno jest wskazać, którego z rodziców bardziej przypomina danych maluch. Mimo to część osób uważa, że dzieci zdecydowanie bardziej przypominają swoich ojców.
Sprawdź, na jakich zasadach wprowadzony zostanie testament audiowizualny.
Od czasu, gdy media dowiedziały się o chorobie nowotworowej króla Karola III, nie milkną spekulacje na temat królewskiej sukcesji do tronu. Kto w pierwszej kolejności odziedziczyłby jego obowiązki? Które z dzieci księcia Williama mają szansę na przejęcie monarszych funkcji?
Na pytania odpowiedziała prawniczka - Eliza Kuna.
Wielokrotnie u lekarza słyszymy pytanie, czy ktoś z naszych krewnych nie miał podobnych dolegliwości, które mogliśmy od nich odziedziczyć. Dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach, specjalistka chorób ogólnych opowiedziała, co możemy dostać w genach, a do czego mieć predyspozycje.
Otyłość to choroba, która niejednokrotnie wymaga specjalistycznego leczenia. Co gorsza, zmaga się z nią coraz więcej osób, także dzieci. Najnowsze badania przeprowadzone przez brytyjskich badaczy sugerują, że prawdopodobieństwo wystąpienia otyłość może być przenoszone z pokolenia na pokolenie. Tę zależność zaobserwowano przede wszystkim u matek i córek.
To, jacy jesteśmy i jak wyglądamy, w dużej mierze zależy od naszych genów. Połowę z nich dostajemy od każdego z rodziców. Czy zatem stanowimy mieszankę cech matki i ojca? Czy mamy coś, co jest tylko nasze? O tym rozmawialiśmy z prof. dr hab. Ewą Bartnik - genetykiem, profesor biologii, popularyzatorką nauki z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Dla każdego z nas mama to wyjątkowa osoba, wręcz idolka. Jednak kiedy dorastamy, bardzo często zauważamy u niej zachowania, których sami nie chcielibyśmy powielać w dorosłym życiu. Czy to się udaje? O swoich przemyśleniach opowiedziały kolarka górska Maja Włoszczowska,
Życie osób cierpiących na chorobę afektywną dwubiegunową można porównać do sinusoidy. Pomiędzy bezobjawowymi okresami, kiedy chory może normalnie funkcjonować, występują epizody głębokiej depresji lub manii.
Nowelizacja ustawy o prawie spadkowym nie tylko skróci listę osób uprawnionych do dziedziczenia, ale też, w założeniu urzędników, odbierze prawo do dziedziczenia po dzieciach, w stosunku do których istniał dług alimentacyjny. Obecnie prawo zezwala rodzicom niełożącym na dzieci przejęcie części majątku w przypadku ich śmierci.
Czy talent, choroby i inteligencję możemy odziedziczyć po naszych przodkach? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w książce znanej profesor biologii Ewy Bartnik "Co kryje się w naszych genach", która ukaże się już 21 października. W naszym programie autorka przybliżyła nam nieco temat genetyki i opowiedziała, jakie cechy najczęściej są przekazywane przez rodziców.
Czy przodkowie determinują nasze życie? Okazuje się, że tak. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dziennikarkę i pisarkę Katarzynę Drogę oraz wizjonerkę Aidę Kosojan-Przybysz, która zaznaczyła, że oprócz genów nosimy w sobie echo przodków. Co to znaczy? Okazuje się, że nauka również idzie w tym kierunku. Neuro epigenetyka dowodzi, że istnieje coś takiego jak pamięć komórkowa. Czy neuroprzekaźniki mogą przekazać następnym pokoleniom np. lęki po przodkach?
Według naukowców w 2098 roku na Facebooku będzie więcej profili osób zmarłych niż żyjących. Czy możemy zarządzać kontami społecznościowymi bliskich, którzy odeszli? W Dzień Dobry TVN adwokat Joanna Parafinowicz opowiedziała o dziedziczeniu w Internecie.
W skład spadku wchodzą nie tylko aktywa, ale i długi spadkodawcy. Do tej pory zasadą przy ustawowym dziedziczeniu było przyjęcie spadku bez ograniczenia odpowiedzialności za długi. Oznaczało to, że spadkobiercy odpowiadali za wszystkie długi spadkodawcy całym swoim majątkiem. Po nowelizacji prawa spadkowego zasadą jest dziedziczenie długów tylko do wysokości odziedziczonego majątku. O tym, jak należy rozumieć nowelizację prawa spadkowego gość Dzień Dobry TVN adwokat Magdalena Wilk.
Radek Liszewski zostawia disco-polo. Nawiązuje współpracę z Norbim. Zamierza zmienić repertuar na mieszkankę jazzu, popu i rocka. W studiu Dzień Dobry TVN Norbi i Liszewski opowiedzieli nam o swojej nowej współpracy. Kto jeszcze dołączy do nowego zespołu Radka Liszewskiego?